Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

9 sierpnia 2018 r.
11:47

Dlaczego średnio 80% firm upada w pierwszym roku?

3 3 A A

Bardzo modne w ostatnim czasie posiadanie własnej działalności gospodarczej nie wygląda niestety tak kolorowo po pierwszych kilku miesiącach. Wysokie koszty, konieczność zajmowania się każdym aspektem prowadzenia firmy samodzielnie, zmieniające się przepisy, duża konkurencja, trudność ze zdobyciem klientów i opóźnienia w płatnościach – to wszystko sprawia, że aż 80% firm upada w pierwszym roku. Dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Firma Euler Hermes przeprowadziła analizę, z której wynika, że w I półroczu 2017 roku ogłoszono informacje o niewypłacalności 418 przedsiębiorstw. Upadają zwykle młode firmy: po pierwszym roku działalności upada 30%, a po 5 latach – 70% małych i średnich firm.

 

Dlaczego tak się dzieje?

Głównym problemem według raportu jest duża konkurencja i bardzo niska rentowność. W opinii ekspertów ryzyko dla firm – mimo wzrostu gospodarczego – będzie rosło. Nawet jeśli młoda firma ma bieżące obroty i płynność finansową nie oznacza to, że jest zabezpieczona na nieprzewidywalne zdarzenia. Przy niskich marżach i dużej konkurencji trudno o solidne zaplecze finansowe czy poduszkę finansową, która pozwoli szybko zareagować na awaryjną sytuację, brak przelewu czy towaru od klienta. Te ostatnie wyzwania bardzo mocno osłabiają kondycję młodej firmy. Zatory płatnicze sprawiają, że przedsiębiorstwo nie tylko ma bieżące problemy, ale zupełnie nie jest w stanie rozwijać się, szkolić czy inwestować. Każda zaległa faktura decyduje o dalszym losie firmy.

 

Zanim zdecydujesz się na firmę

Z analiz wynika, że późniejsze problemy finansowe w firmie wynikają przede wszystkim z braku przygotowania i odpowiedniego zabezpieczenia finansowego jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Nie wszyscy młodzi przedsiębiorcy mają szansę na uzyskanie dotacji z Urzędu Pracy, która pomaga odpowiednio przygotować i wyposażyć stanowisko pracy, a która jest doskonałym zastrzykiem na start. Warto jednak zabezpieczyć się także w formie gotówki, na wypadek opóźnień czy niespodziewanych sytuacji. To za nim otworzymy firmę, ale co zrobić, gdy grunt pali nam się pod nogami po kilku miesiącach działalności?

 

Gdzie szukać finansowania?

O zastrzyk pieniędzy można ubiegać się w instytucjach finansowych, udzielających kredytów, leasingu czy faktoringu. Niestety problemem może okazać się zbyt krótki czas prowadzenia działalności. Z uwagi na wspomniany duży procent upadania firm w pierwszym roku większość banków udziela kredytu dopiero po 12 miesiącach funkcjonowania działalności gospodarczej. Alternatywnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być pozabankowa pożyczka ratalna, która nie jest obostrzona tak surowymi wymaganiami. Nie oznacza też, że jest ona droższa niż ta zasięgnięta w banku. Więcej informacji tego typu pożyczkach znajdziemy np. na stronie www.money24.pl. Ponadto warto rozejrzeć się za innymi sposobami na dofinansowanie: crowdfunding, polegający na zbiórce funduszy za pośrednictwem społeczności internetowej, miejskie granty, firmy prywatne wspierające rozwój start-up’ów czy dotacje z Unii Europejskiej (budżet na lata 2014 – 2020 dla polskich przedsiębiorstw wynosi 16 mld euro). Przede wszystkim trzeba też skupić się na zwiększeniu zarobków i automatycznemu oszczędzaniu nadwyżek finansowych. Dobrym pomysłem jest dywersyfikacja przychodów oraz ich rozdzielenie na kilka gałęzi, co pozwoli zachować stałe źródło finansowania i uchroni przed kryzysem w razie rezygnacji klienta czy opóźnień w płatnościach.

 

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium