Treningi EMS to nowość na polskim rynku usług w kategorii fitness&siłownia, choć elektrostymulacja mięśni jest metodą, którą w rehabilitacji medycznej oraz do poprawy zdrowia i kondycji fizycznej wykorzystuje się od wielu lat. Profesjonalne i zaawansowanych technologicznie urządzenia dostępne są m.in. w nowoczesnych siłowniach - możemy z nich skorzystać pod okiem wyszkolonych instruktorów. Na czym polega i jak działa elektrostymulacja mięśni? Jakie są zalety treningu przeprowadzanego z wykorzystaniem urządzeń EMS? Kto może skorzystać z EMS?
Na czym polega elektrostymulacja mięśni
Elektrostymulacja mięśni możliwa jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego urządzenia oraz specjalnego kombinezonu, w kieszeniach którego umieszczone są elektrody. Elektrody oddziałują bezpośrednio na mięśnie lub grupy mięśni, wysyłając impulsy powodujące ich skurcz. Każdy skurcz to praca wymagająca energii. Pracujące mięśnie w pierwszej kolejności wykorzystują zasoby energetyczne w postaci glikogenu (polisacharyd), który przechowywany jest w niewielkich ilościach w wątrobie i mięśniach. Po wyczerpaniu zapasów glikogenu, rolę źródła energii zaczyna pełnić tkanka tłuszczowa. Dzieje się to najczęściej po około 20-25 minutach tradycyjnego, dość intensywnego wysiłku fizycznego. Jeżeli naszym celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i rozbudowa tkanki mięśniowej to m.in. długość i intensywność treningu ma kluczowy wpływ na obydwa procesy.
Elektrostymulacja mięśni a odchudzanie
Dzięki zastosowaniu EMS mięśnie mogą być stymulowane do intensywniejszej, niż w przypadku tradycyjnego treningu, pracy. Elektrostymulacja w treningu pobudza większość włókien mięśniowych – zarówno mięśni zewnętrznych, jak i wewnętrznych, dzięki czemu możliwe jest optymalne podniesienie efektywności spalania tkanki tłuszczowej (im większa jest ilość skurczy i im więcej partii mięśniowych jest stymulowanych do pracy jednocześnie - tym więcej energii pochodzącej z tkanki tłuszczowej zostaje zużyte). Coraz większą popularnością cieszą się treningi EMS, które polegają na dodatkowej stymulacji mięśni do pracy za pomocą specjalistycznych urządzeń, wyposażonych w elektrody. Wykorzystanie elektrostymulacji mięśni w treningach pozwala na skrócenie czasu ich trwania oraz zmniejszenie obciążeń stawów i ścięgien podczas efektywnego wysiłku fizycznego.
Zalety treningu EMS
Jak już wspomniano wyżej, elektrostymulacja mięśni pozwala na podniesienie efektywności treningów, przy jednoczesnym skróceniu ich czasu i częstotliwości. Można przyjąć, że jeden 25-30 minutowe treningi EMS, przy maksymalnym zaangażowaniu mięśni (w tym pracy mięśni głębokich podczas całego treningu) - odpowiada tradycyjnemu treningowi na siłowni, trwającemu 90-120 minut. Elektrostymulacja mięśni przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej i przyspiesza budowę masy mięśniowej, a także wpływa pozytywnie na wygląd skóry, pozwalając szybciej i skuteczniej redukować cellulit. Na efekty treningu EMS będziemy czekać krócej, niż w przypadku treningów tradycyjnych – w zależności od celu, w większości przypadków pojawią się one już po 5-8 treningach (efekty tradycyjnych treningów będą widoczne po 12-21 sesjach na siłowni).
Kto może skorzystać z treningu EMS?
Ćwiczenia z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśni to świetna alternatywa dla osób dysponujących minimalną ilością czasu wolnego, którym zależy jednak na aktywności fizycznej i ładnym, zdrowym wyglądzie. Elektrostymulacja mięśni to również dobra opcja dla osób otyłych, których stawy są obciążone przez nadprogramowe kilogramy, a co za tym idzie – bardziej podatne na ewentualne kontuzje. Trening EMS w minimalnym stopniu obciąża stawy lub nie obciąża ich w ogóle (w zależności od ćwiczeń wykonywanych podczas danej sesji). Z elektrostymulacji mięśni mogą też skorzystać osoby borykające się z różnymi schorzeniami układu ruchu (należy pamiętać o skonsultowaniu się z lekarzem i/lub rehabilitantem bądź fizjoterapeutą przed rozpoczęciem treningów EMS).
Osoby uprawiające regularnie sport wykorzystują elektrostymulację wspomagająco, m.in. do rzeźbienia sylwetki, utrzymania pożądanej objętości masy mięśniowej (np. w przerwach od aktywności fizycznej, spowodowanych kontuzjami) lub jej rozbudowania. Trening EMS może również pełnić rolę uzupełnienia treningu z różnych dziedzin sportu lub intensywnego masażu po tradycyjnym treningu – wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz ustawień urządzenia.
Należy pamiętać, że elektrostymulacja mięśni nie jest cudownym środkiem na odchudzanie! Treningi EMS mogą nam wydatnie pomóc w utrzymaniu zdrowia, ładnej sylwetki i prawidłowej wagi, jeżeli równocześnie zadbamy o zdrowy tryb życia i odpowiednio zbilansowaną dietę.
Tekst powstał we współpracy ze specjalistami treningu EMS z zespołu Time For Fit.