Trudno znaleźć jest osobę, która nie bawiłaby się w dzieciństwie klockami LEGO. Jeszcze trudniej znaleźć jest osobę, która by o nich nie słyszała. Klocki LEGO to zabawka, z którą większość utożsamia swoje dzieciństwo. Nie każdy jednak wie, jaka historia za nimi stoi i jak wyglądały początki LEGO. W tym artykule postaramy się przybliżyć tę kwestię i w skrócie przestawić historię owej firmy.
Kilka słów o firmie Lego
LEGO to nazwa jednej z najbardziej znanych firm zabawkarskich na świecie. Powstała ona prawie 100 lat temu, gdyż 10 sierpnia 1932 roku. LEGO to duńskie przedsiębiorstwo, które swoją siedzibę ma w Billund w Danii. Obecnym prezesem firmy jest Jørgen Vig Knudstorp, a ona sama zatrudnia ponad 11 tys. osób.
Krótka historia klocków Lego
Historia klocków LEGO zaczyna się dokładnie 10 sierpnia 1932 roku, gdy Ole Kirk Christiansen postanawia otworzyć warsztat, którego jednym z zadań ma być produkcja drewnianych zabawek. Swoją obecną nazwę, firma zyskała po upływie 2 lat od powstania przedsiębiorstwa i pochodzi ona od duńskich słów "LEg GOdt, które można przetłumaczyć jako „baw się dobrze”. W ciągu kolejnych lat firma zaczęła stopniowo poszerzać swój asortyment zabawek.
W 1947 roku w jej ofercie pojawiły się zabawki z tworzywa sztucznego, w których Christiansen upatrywał wielki potencjał. Prawdziwy sukces firmie LEGO przyniosły klocki-cegiełki, które pozwalały tworzyć wiele ciekawych kombinacji. W 1949 roku na rynku pojawił się pierwszy rodzaj klocków LEGO, który charakteryzował się jeszcze sporą prymitywnością. W kolejnych latach popyt na klocki stale się zwiększał, a firma dostrzegła w nich szansę na osiągnięcie sporych zysków. Dużego odkrycia w pewnym momencie dokonał Godfred Kirk Christiansen, czyli syn założyciela firmy, który umieścił we wnętrzu klocka specjalne rurki. Owo odkrycie sprawiło, że klocki LEGO można było zacząć łączyć w dowolny sposób, a jednocześnie liczyć na to, że budowla będzie bardzo stabilna. 28 stycznia 1958 roku LEGO zdecydowało się opatentować ten sposób łączenia klocków.
2 lata później miało miejsce tragiczne dla firmy wydarzenie, gdyż w fabryce firmy wybuchł pożar. Po nim LEGO zostało zmuszone do dokonania głębszej analizy, na podstawie której podjęto decyzje, że od tej pory zaprzestanie się produkcji zabawek z drewna. Skupiono się za to na produkcji plastikowych klocków, stałym poszerzaniu asortymentu i udoskonalaniu tego surowca. Pojawiły się z czasem zestawy klocków, umożliwiające budowanie miast, a także zestawy z minifigurkami. W 1968 roku powstał Legoland, czyli park rozrywki zbudowany z klocków LEGO. Obecnie klocki LEGO umożliwiają zbudowanie praktycznie wszystkiego, zaczynając od samochodów i domów, a kończąc na rakietach i filmowych rekwizytach.
Najpopularniejsze serie klocków Lego
Poniżej znajdują się wypisane najpopularniejsze serie klocków LEGO, jakie firma wypuściła na rynek:
- Lego Star Wars – to zdecydowanie najlepiej sprzedająca się seria klocków LEGO, która pojawiła się w sprzedaży w 1999 roku i oparta jest na filmowej serii „Gwiezdne Wojny”.
- Lego City – to kolejna popularna seria klocków LEGO, która dawniej była znana pod innymi nazwami. W skład jej zestawów wchodzą różne pojazdy i sceny z życia mieszkańców miasta.
- Lego Ninjago – to popularna seria klocków LEGO, która opiera się na motywach z serialu telewizyjnego.