Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na okna drewniane, aluminiowe, czy też PVC okna powinny nam służyć przez długie lata. Aby tak się stało, trzeba pamiętać jednak o ich regularnej pielęgnacji. Pozwoli ona na zachowanie estetycznego wyglądu stolarki okiennej oraz ograniczenie potencjalnych usterek, które mogą powstawać w wyniku długotrwałego użytkowania.
Regularna pielęgnacja i właściwe użytkowanie okien
Na szybach i ramach zbiera się nie tylko kurz – są one narażone, zwłaszcza od zewnętrznej strony także na zabrudzenia innego rodzaju: ptasie odchody, zanieczyszczenia spływające wraz z deszczem. O ile kurz na półce czy na dywanie nie rzuca się w oczy, o tyle brudne okna ciężko przegapić – i w konsekwencji dom sprawia mniej przyjemne wrażenie. Dodatkowo, jeśli nie będziemy dbać o prawidłowe użytkowanie okien i odpowiednią pielęgnację poszczególnych elementów, mogą pojawić się uszkodzenia.
Użytkując okna zwróćmy uwagę czy czynimy to w sposób prawidłowy. Powinniśmy unikać sytuacji, gdy podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, skrzydła okienne pozostają otwarte i narażone na uszkodzenie przez porywisty wiatr. Nie powinniśmy także zbyt szeroko otwierać okiennych skrzydeł, ryzykując że o coś uderzą (na przykład o ścianę) ani umieszczać przedmiotów pomiędzy skrzydłem a ramą. Wszystkie wymienione wyżej sytuacje mogą prowadzić do uszkodzeń.
Jeżeli dostrzeżemy, że klamka porusza się ciężej niż zwykle, ewentualnie mamy problemy z otwarcie okna – nie powinniśmy próbować rozwiązań siłowych. W pierwszej kolejności upewnijmy się, że okucia są odpowiednio wyregulowane i nasmarowane. W przypadku dalszego występowania problemu – skontaktujmy się z fachowcem. Dokonywanie drobnych napraw czy regulacji, na bieżąco powoli nam ustrzec się przed poważniejszymi zniszczeniami. Podobna zasada powinna obowiązywać odnośnie mycia okien: jeżeli systematycznie będziemy usuwać mniejsze zabrudzenia i nacieki, ich powierzchnia nie będzie matowieć i pokrywać się drobnymi rysami.
Prawidłowa pielęgnacja okien
Zadbane okno to nie tylko czysta szyba oraz starty kurz na ramach. Powinniśmy zadbać także o inne rzeczy – na przykład o wyczyszczenie, nasmarowanie i wyregulowanie okuć. Szczególnie duże i ciężkie okna mają tendencje do lekkiego opadania, a regulacja to najlepszy środek zaradczy na ten problem. Równie istotne jest staranne oczyszczenie i nasmarowanie okuć przynajmniej raz na rok. Do konserwacji możemy użyć specjalnego środka przeznaczonego do tego celu. Dodatkowo, przed zimą konieczne będzie także skontrolowanie stanu uszczelek oraz ich wyczyszczenie.
Myjąc okucia i ramy pamiętajmy, by nie stosować preparatów mogących powodować uszkodzenie powierzchni czy rdzewienie, ewentualnie uszkodzenie elementów konstrukcyjnych.
Systematyczne dbanie o ramy okienne, ich czyszczenie oraz zabezpieczanie pozwoli nam dłużej cieszyć się pięknym wyglądem stolarki oraz jej funkcjonalnością. Decydując się na mycie ram, zaopatrzmy się w letnią wodę zmieszaną ze środkiem myjącym oraz delikatne ściereczki lub gąbki. Używanie silnych detergentów oraz szorstkich ściereczek lub szczotek może prowadzić do powstania rys. Tego typu uszkodzenia będą łatwo wypełniać się kurzem i obniżać wartość estetyczną okna – radzi specjalista marki DAKO.
W przypadku silnie zabrudzonych, zakurzonych okien, postarajmy się najpierw usunąć warstwę pyłu z ram „na sucho” (np. odkurzaczem) a dopiero później przetrzeć je wilgotną szmatką. Takie działanie pozwoli zapobiec nadmiernemu powstawaniu smug. Stosując różnego rodzaju detergenty, upewnijmy się o ich przeznaczeniu do czyszczenia okien. Unikajmy środków zawierających aceton - mogą one powodować pojawienie się brzydkich przebarwień. Najlepiej przed przystąpieniem do mycia zapoznać się z instrukcją producenta: zazwyczaj zawarte są w niej informacje na temat środków, które można bezpiecznie zastosować do pielęgnacji okien.
Niezwykle popularne i skuteczne jest również czyszczenie ramy domowymi sposobami - najczęściej przy użyciu mieszanki wody z octem lub sodą. Takie domowe płyny mogą stanowić alternatywę wobec środków kupowanych w sklepie: są tańsze, ekologiczne, nie uczulają oraz mają działanie wybielające. Należy jednak pamiętać, że niekoniecznie sprawdzą się one w przypadku każdych okien.
Lśniące szyby – czyszczenie krok po kroku
W jaki sposób uzyskać efekt idealnie czystych, pozbawionych smug szyb? Oto instrukcja postępowania, krok po kroku.
Szczególnie mocno zabrudzone okna ostrożnie przetrzyjmy suchą szmatką, lecz nie naciskajmy za mocno – naszym celem jest wyłączenie usunięcie warstwy kurzu. Pozbycie się nadmiaru brudu już na początku ułatwi nam ścieranie na mokro oraz polerowanie.
Szyby „na mokro” możemy umyć za pomocą specjalnego płynu do mycia powierzchni szklanych albo zastosować samodzielnie przygotowaną mieszankę wody z płynem do naczyń. W przypadku mniej zabrudzonych okien niekiedy wystarczy sama woda (bądź woda zmieszana z odrobiną octu). Za pomocą miękkiej szmatki (unikamy szorstkich materiałów!) ostrożnie wycieramy powierzchnię szyby. Ważne, by okna myć od góry do dołu, za to nadmiar wody ścierać - od dołu do góry. Osuszanie powinniśmy zacząć natychmiast po umyciu szyby na mokro. Używając suchej ściereczki, przecieramy szyby najpierw w kierunku pionowym od dołu, a następnie ruchem poziomym. W ten sposób ograniczamy powstawanie smug.
Podobnie, jak w przypadku ram okiennych, myjąc szyby powinniśmy unikać wszelkich środków chemicznych mających właściwości żrące. Ich stosowanie może prowadzić do uszkodzenia powłoki szyby i powstania zmatowień. Dla odpowiedniej pielęgnacji lepiej stosować najprostsze domowe sposoby lub specjalne środki przeznaczone do pielęgnacji szyb.
Dlaczego warto dbać o okna?
Właściwe dbanie o okna znacznie zwiększa ich żywotność oraz sprawia, że przez długie lata są nie tylko ładne i estetyczne, ale także funkcjonują bez problemów. W zamian za odrobinę czasu poświęconego na pielęgnację, będziemy posiadaczami szczelnych i bezpiecznych okien, które zatrzymają ciepło we wnętrzu domu i jednocześnie - będą wpuszczać do wnętrz odpowiednią ilość światła.