Znalezienie idealnych perfum to duże wyzwanie. Należy wziąć pod uwagę różne czynniki, takie jak pora dnia, okazja, czy okres w ciągu roku. Nigdy nie powinniśmy dokonywać wyboru pochopnie, bo perfumy są naszą wizytówką, podobnie jak ubranie. Niestety znalezienie odpowiedniego zapachu jest dość trudne. Wiele osób kieruje się obecną modą i działa pod wpływem impulsu. Dodatkowo podczas wizyty w perfumerii nasz nos przestaje wyczuwać poszczególne różnice już po powąchaniu trzeciego flakonika.
O czym powinniśmy pamiętać wybierając perfumy?
Wybierając ulubiony zapach powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że istnieją cztery główne grupy aromatów. Niezależnie czy jest woda toaletowa, perfumowana, czy perfumy, możemy wyróżnić grupę kwiatową, orientalną, cytrusową i szyprową. Zapachy kwiatowe są bardzo delikatne i należą do najczęściej wybieranych. Wiodący aromat to zazwyczaj konkretny kwiat lub bukiet kwiatowy. Często jako dodatek służy tutaj nuta piżma lub owoców. Zapachy szyprowe to rzadszy wybór, ponieważ są dość ciężkie. Jako bazę producenci stosują najczęściej mech dębowy. Oprócz tego w kompozycji tego typu często wyczujemy paczulę, żywicę lub różę. Dla fanów orzeźwienia najlepiej sprawdzają się zapachy cytrusowe. Najczęściej wyczujemy w nich limetkę, cytrynę i bergamotkę. Aromaty korzenne znajdziemy w grupie zapachów orientalnych. Popularne dodatki to cynamon, żywica i kardamon.
Czas potrzebny do wyboru perfum
W sklepie często ciężko jest podjąć ostateczną decyzję dotyczącą wyboru perfum. Warto nie działać pochopnie i poprosić o kilka próbek perfum, które zabierzemy do domu. Zapach możemy właściwie ocenić dopiero po kilku godzinach na skórze. Dlatego cierpliwość jest tutaj kluczowa.
Dobór zapachu do typu skóry
Przy wyborze perfum należy pamiętać, że nie powinniśmy sugerować się zapachem, który pozostaje na papierowym pasku lub ubraniu. Zupełnie inaczej perfumy prezentują się na skórze każdego człowieka. Jest to zależne od pH skóry, stopnia nawilżenia oraz indywidualnego zapachu skóry.
Na każdy aromat składają się trzy nuty zapachowe: głowa, serca i bazowa. Nuta głowy pojawia się od razu po rozpyleniu i będziemy czuć ją przez około pół godziny. Nutę serca wyczujemy chwilę później i utrzyma się ona przez kilka godzin. Nutę bazową można poczuć dopiero po kilku godzinach na skórze. Podczas gdy pierwsza nuta pachnie tak samo na każdym, to pozostałe dwie różnią się w zależności od zapachu skóry. Jeśli posiadamy skórę tłustą powinniśmy unikać ciężkich perfum, ponieważ ten typ cery dodatkowo podkreśla zapach. Perfumy o podwyższonej zawartości alkoholu nie sprawdzą się na skórze suchej.
Dobór zapachu do osobowości
Kiedy wybieramy perfumy zastanawiamy się do jakiej okazji będą pasować, czy bardziej sprawdzą się do pracy, czy na wieczorne wyjście. Pamiętajmy, że zapachy muszą przede wszystkim współgrać z naszym charakterem i osobowością. Zapachy kwiatowe to idealny wybór dla romantyczek, które lubią czuć się dziewczęco i delikatnie. Typ sportowej kobiety na pewno pokocha orzeźwiające, cytrusowe zapachy. Perfumy cięższe i intensywne idealnie sprawdzą się na kobietach o zamiłowaniu do elegancji. Tutaj strzałem w dziesiątkę będzie grupa perfum szyprowych lub orientalnych.
Korzystanie ze zniżek
Przy kupowaniu perfum powinniśmy korzystać ze sprawdzonych sklepów. Dzięki temu będziemy pewni, że otrzymamy oryginalne zapachy, a nie podróbki. Jeśli znaleźliśmy zaufanego dostawcę, warto poszukać stron z kodami rabatowymi. Większość perfum o dobrej jakości posiada wysoką cenę. Dlatego nawet niewielki rabat pomoże znacznie odczuć różnicę podczas zakupu.
O czym pamiętać przy używaniu perfum?
Aby perfumy trzymały się na skórze jak najdłużej, najlepiej spryskać przeguby dłoni, szyję i kark. Te miejsca są dobrze ukrwione i dłużej utrzymują zapachy. Podczas używania ulubionych zapachów kluczem jest zachowanie umiaru. Nic tak nie psuje wrażenia o danej osobie, jak przytłaczająca, intensywna woń. W ten sposób uzyskujemy skutek odwrotny do zamierzonego. Najważniejsze to zachowanie dyskrecji i subtelności.
Aby perfumy utrzymały swoją naturalną woń, powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania. Okazuje się, że łazienka nie jest tu najlepszym wyborem. Skoki temperatur oraz wilgoci nie działają korzystnie. Perfumy najlepiej zachowują się w zamkniętej półce. Aby zapach najlepiej współgrał ze skórą, musi zostać użyty na czystą, odświeżoną skórę. Nigdy nie używajmy perfum na ubranie. Grozi to reakcją, która może skończyć się odbarwieniem lub zniszczeniem odzieży.
Jak dobierać perfumy dla mężczyzn?
Podobnie jak u kobiet, męskie perfumy muszą podkreślać osobowość oraz styl życia właściciela. Mężczyzna, który używa określonych perfum musi czuć się swobodnie, a jednocześnie bardzo pewnie. Fani elegancji i stateczności powinni wybrać aromaty drzewne i korzenne. Aktywni panowie, podobnie jak panie, docenią cytrusowe i orzeźwiające nuty. Mężczyźni odznaczający się charyzmą, którzy lubią intrygować, polubią zapachy orientalne. Zwolennicy tradycji najczęściej doceniają perfumy szyprowe.