Decydując się na założenie własnej firmy musimy być przygotowani na wydatki. Nie da się bowiem sprawnie prowadzić biznesu bez posiadania odpowiedniego sprzętu, maszyn, komputerów czy samochodów. To wszystko kosztuje. Dlatego też właściciele nowych firm poszukują najkorzystniejszych metod finansowania, które pozwolą im kompleksowo wyposażyć swoje firmy a jednocześnie nie będą zbyt dużym obciążeniem dla finansów.
Co mamy do wyboru?
Jeśli poszukujemy rozwiązania, dzięki któremu będziemy mogli kompleksowo wyposażyć swoją firmę w potrzebne sprzęty, mamy do wyboru skorzystanie z kredytu lub też leasing dla nowych firm. Czym różnią się te możliwości? Sprawdźmy.
Kredyt udzielany jest przez banki i większości przypadków wynosi tyle co całkowity koszt zakupu danego sprzętu lub pojazdu. Spłata tego zobowiązania odbywa się w miesięcznych ratach, których wysokość zależy (podobnie jak oprocentowanie) od wielu różnych czynników takich jak wysokość kredytu czy długość działania firmy. Udzielając kredytu banki najczęściej wymagają zabezpieczeń.
Leasing to przekazanie praw do użytku konkretnego sprzętu, maszyny czy pojazdu, którego leasingodawca jest właścicielem prawnym przez leasingodawcę na leasingobiorcę, który zobowiązany jest uiszczać za nie opłatę, czyli tak zwane raty leasingowe.
Zalety leasingu
Wymieniając zalety leasingu powinniśmy zacząć przede wszystkim od tego, że jest to rozwiązanie tańsze. Wybranie dobrej oferty oraz odpowiednio długiego okresu korzystania z lesingowania samochodów lub sprzętów sprawia, że miesięczny koszt spłaty może być niższy nawet o kilkaset złotych, co jak wiadomo, w przypadku firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność ma ogromne znaczenie. Warto również dodać, że dzięki skorzystaniu z leasingu możemy być pewni, że opłaty są stałe a nasze koszty nie wzrosną.
Leasing to również dobre rozwiązanie dla prowadzących własny biznes i chcących zaoszczędzić na podatkach. Nie da się bowiem ukryć, że całość opłat czyli wpłatę własne, raty miesięczne oraz inne opłaty manipulacyjne możemy bezpośrednio zaliczyć w koszty.
Kolejną zaletą leasingu dla nowych firm jest również fakt, że o wiele łatwiej jest go otrzymać. Nie od dziś wiadomo bowiem, że firmy leasingowe są znacznie bardziej elastyczne.
Nie bez znaczenia jest również fakt, że leasing nie obniża zdolności kredytowej firmy. Nie zamyka nam więc drogi do kolejnych inwestycji.
Wybierz najkorzystniej
Jeśli zdecydujemy się na leasing dla nowych firm warto skupić się nad tym, by wybrać jak najlepszą ofertę na rynku. Nie da się ukryć, że jest to spore wyzwanie, ponieważ propozycji i ofert jest obecnie naprawdę sporo. Na szczęście możemy wykorzystać nowoczesne narzędzia, które ułatwią nam podjęcie najlepszej decyzji. Jednym z nich jest z całą pewnością kalkulator leasingowy. Przy jego użyciu szybko poznamy rzeczywiste koszty oraz wysokości miesięcznych spłat w poszczególnych ofertach. Dzięki temu wybranie leasingu, który będzie dopasowany zarówno do naszych potrzeb, jak i możliwości nie będzie stanowiło żadnego problemu. Kalkulatory leasingowe znajdziemy obecnie w internecie. Warto więc skorzystać z nich by mieć pewność, że wybieramy odpowiedzialnie.
Podsumowując, leasing jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i nie mogą pozwolić sobie na angażowanie zbyt dużych środków. Stosunkowo niewielkie miesięczne opłaty pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie firmy. Nic więc dziwnego, że korzystanie z leasingu staje się coraz popularniejszym sposobem finansowania firm.
Artykuł poleca ALPINA Leasing - brokerzy leasingu dla nowych firm