Auto to wymóg czasów w niemal każdej rodzinie. Ułatwia podróże, ale też codzienne czynności w postaci zakupów czy odwożenia dzieci do szkoły i przedszkola. Jednak oprócz korzyści jego posiadanie oznacza również koszty utrzymania. Jak duże?
Paliwo – podstawowy wydatek
Skalkulowanie kwoty potrzebnej na paliwo zależy od wielu czynników. Zacznij od jego szacunkowego zużycia, określonego w katalogu producenta auta. Pamiętaj, że deklaracje te często różnią się od rzeczywistości. Następnie weź pod uwagę pokonywane dystanse, pogodę i rodzaj drogi oraz stan techniczny auta. Wiele zależy od Twojej techniki jazdy, np. stosowania zasad eko-drivingu.
Orientacyjny koszt paliwa wyliczysz łatwo, dzieląc średnią liczbę pokonywanych miesięcznie kilometrów przez szacunkowe spalanie w litrach na 100 km. Potem przemnóż uzyskaną liczbę przez aktualną cenę paliwa i gotowe.
Opłaty za auto – czyli co?
Do ważnych kosztów utrzymania auta należą kwoty, jakie musisz zapłacić za ubezpieczenie pojazdu. Ich wysokość jest zmienna, uzależniona m.in. od rodzaju pojazdu obejmowanego ochroną, miejsca jego rejestracji czy zniżek właściciela. Szybkie obliczanie OC umożliwią Ci dostępne w internecie kalkulatory OC i AC.
Utrzymanie auta – pozostałe koszty
Inny ważny koszt to wydatki na eksploatację samochodu. Obejmują one kwoty związane z wymianą oleju silnikowego, płynu do spryskiwaczy czy uzupełnieniem płynu hamulcowego. Pamiętaj też o zakupie i wymianie opon letnich na zimowe i odwrotnie. Dodatkowym kosztem są wszystkie zużywalne części, jak np. klocki hamulcowe, filtry czy wycieraczki. Do tej grupy wydatków należy też zaliczyć koszt przeglądu technicznego i myjni samochodowej.
Koszty niezbędnych usług
Naprawa auta i wymiana części często wiążą się z dużymi wydatkami, uzależnionymi od klasy wyposażenia, stopnia skomplikowania budowy pojazdu i zakresu prac. Mogą one sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Serwis to najtrudniejszy koszt do oszacowania, przy którym często sprawdza się zasada: im starsze auto, tym wyższe koszty.