Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

4 kwietnia 2019 r.
10:33

Jak zamontować ścianę działową? Poradnik

0 0 A A

Wbrew pozorom, budowa ścianki działowej nie jest szczególnie trudna, więc można zdecydować się na jej samodzielny montaż. Potrzebna jest tylko pewna doza umiejętności majsterkowicza, odpowiedni dobór materiałów i trzymanie się najważniejszych zasad. W poniższym artykule przedstawiamy kluczowe aspekty budowy i kolejność poszczególnych działań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ściany działowe w budynkach nie są traktowane jako elementy trwałe konstrukcji, dlatego można je przerabiać w dość dużym zakresie. Takie rozwiązanie przydaje się, gdy chcemy zbudować dodatkowy pokój lub zmniejszyć powierzchnię jednego pomieszczenia na korzyść innego. Do budowy ścianek najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe osadzone na konstrukcji z profili stalowych. Przydatna jest także izolacja akustyczna – do tego celu używa się m.in. taśm akustycznych i wełny mineralnej.

Dobór materiałów do budowy

Płyty gipsowo-kartonowe oraz profile (CW jako słupki, UW do montażu pionowego) należy dobrać pod wymagania konkretnej ściany. Im ścianka jest wyższa, tym profile powinny być szersze (w standardzie mierzą 50, 75 lub 100 mm). Wełna mineralna może mieć gramaturę 60 kg/m3, przy czym ważne jest, aby jej grubość odpowiadała szerokości profili. Taśmy akustyczne zapewnią izolację dźwięku przy podłodze i przy suficie. Szkielet najlepiej łączyć za pomocą kołków szybkiego montażu. Do przytwierdzania płyt g-k do szkieletu najlepiej nadają się blachowkręty.

Krok pierwszy – oczyszczenie miejsca i wytyczenie ścian

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie miejsca pracy (np. z odpadów powstałych po zburzeniu starej ściany) i wyrównanie powierzchni roboczej. Następnie na podłodze, ścianie (do której będzie przylegała ściana) i na suficie należy wyznaczyć linie. Na granicach można lekko osadzić kołki i połączyć je za pomocą sznurków. To optymalne rozwiązanie, które ułatwi budowę i osadzanie stelażu, a potem płyt w obrębie zaplanowanej powierzchni. Ściankę powinno się zabudowywać na stabilnym podłożu (na wylewce lub płytkach podłogowych), nie można tego robić bezpośrednio na parkiecie lub panelach.

Krok drugi – budowa stelażu

Profile stalowe trzeba przyciąć za pomocą nożyc do blachy, aby zgadzały się rozmiarem. W suficie i ścianach należy wywiercić otwory pod kołki montażowe. Średnia odległość między nimi wynosi 80 cm. Pod profil poziomy podłogowy i sufitowy należy podłożyć taśmę akustyczną. Po przytwierdzeniu umieszcza się w nich profile słupkowe (CW). Powinny być krótsze o ok 1–1,5 cm od tworzonej ściany. Dla większej stabilizacji można je skręcić z profilem podłogowym za pomocą blachowkrętów. Przy suficie takie działanie nie jest już potrzebne. Wysokiej jakości profile znajdziecie np. tutaj: https://www.rigips.pl/produkty/profile

Krok trzeci – nakładanie płyt i izolacji akustycznej

Płyty przytwierdza się do profili za pomocą blachowkrętów (z odstępami co 20–25 cm). Wcześniej przy jej docinaniu należy pamiętać, aby pozostawić szczeliny dylatacyjne wielkości 10 mm pomiędzy dolną krawędzią płyty a stropem i 5 mm – między górną krawędzią a sufitem. Jest to konieczne, gdyż płyty z czasem odkształcają się pod wpływem własnego ciężaru. Po zamontowaniu pierwszej warstwy (i ewentualnie umieszczeniu instalacji elektrycznej) między profilami umieszcza się płyty izolujące z wełny szklanej. Następnie montuje się drugą warstwę płyt g-k. Płyty zawsze powinno się instalować na mijankę, tzn. z przesunięciem spoin, które nie powinny się krzyżować. Po instalacji ściany powinno się zagruntować. Więcej na ten temat może przeczytać np. tu.

Aby wzmocnić konstrukcję i zapobiec pękaniu płyt, w spoinach między nimi warto zamontować taśmę klejąca do płyt opartą na bazie włókna szklanego. Taśmy takie dobrze przylegają do szczelin. Po zaschnięciu powierzchnię można wygładzić za pomocą papieru ściernego. Po takim działaniu surowa ścianka działowa jest faktycznie gotowa. Dalsze prace to już kosmetyka – zaszpachlowanie ubytków i łebków blachowkrętów, zeszlifowanie nierówności, odpylenie, a wreszcie dowolne wykończenie.

Źródło: Rigips - ściany działowe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium