Bardzo ważne jest dzisiaj to, jak pracujesz. Jeśli efektywnie, to w tym samym czasie zrobisz więcej zadań niż osoby, których praca nie jest tak produktywna. Co więc zrobić, aby Twoje działania pozwalały na uzyskiwanie lepszych efektów w pracy?
Jakie działania podjąć, aby praca była bardziej efektywna?
Nawet jeżeli na razie, efekty Twojej pracy nie są takie, jakbyś chciał, nie oznacza to, że nie możesz tego zmienić. Wystarczy, że wprowadzisz do swojego codziennego dnia pewne zmiany, a szybko powinieneś zauważyć poprawę. Przede wszystkim zadbaj o zmianę swoich nawyków, zwracając większą uwagę na dietę i sen. Jeśli będziesz wypoczęty, a organizm dobrze odżywiony, łatwiej skupisz się na pracy.
Warto również, abyśmy przygotował swoje otoczenie. To oznacza, zainwestowanie w programy, które pozwolą na lepszą komunikację z innymi, przechowywanie dokumentów, czy moduły, które będą pomagały kontrolować postępy w poszczególnych projektach. Musisz również zadbać o odpowiednio dobrane krzesło, dopasowane biurko i monitory, które powinny znajdować się w określonej odległości od oczu i na takiej wysokości, aby odpowiadało to zasadom ergonomii pracy.
Ważne będzie również, abyś planował swoje działania, ustalał priorytety i przygotowywał rozpiskę, które rzeczy należy zrobić w pierwszej kolejności, a które można wykonać trochę później. To pozwoli uniknąć sytuacji, w której będziesz się zajmował wieloma zadaniami naraz. Lepiej będzie, jeśli skupisz się na pojedynczym zadaniu i dopiero po jego ukończeniu, przejdziesz do następnych.
Co jeszcze jest ważne?
Chcąc poprawić efektywność pracy, zwróć uwagę na zarządzanie czasem. Warto, abyś dokładnie zaplanował, w jakim czasie będziesz wykonywał poszczególne zadania. Takie bloki czasowe mogą mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, jednak najważniejsze, abyś potrafił ich przestrzegać.
Nie bój się również prosić o pomoc, jeśli masz trudności z wykonaniem jakiegoś zadania, albo wiesz, że nie zdążysz zrobić go w ustalonym czasie. Dopilnuj również, aby nic Cię nie rozpraszało. Wyłącz powiadomienia w telefonie czy w komputerze, pozostawiając te, które dotyczyć mogą pracy, a blokując, chociażby te, pochodzące z social mediów.
Warto również, korzystać z udogodnień technologii. Do wykonania zadania musisz mieć otwartych wiele okienek? Przeskakiwanie pomiędzy nimi i szukanie właściwego, może zabrać wiele czasu. Zastanów się, czy nie warto wykorzystać ultrapanoramiczne monitory od Samsunga, które posiadają ekrany w formacie 21:9, dzięki czemu otworzysz wiele okienek obok siebie.
Wprowadzaj zmiany stopniowo
Zauważyłeś, że Twoja praca nie jest tak efektywna, jakby mogła być? Jeśli chcesz nad tym popracować, zastanów się najpierw, co z wyżej wymienionych rzeczy już wykorzystujesz, a jakie działania powinieneś wprowadzić. Następnie stopniowo dodawaj kolejny element, tak aby wyrobić w sobie np. nawyk nieodbierania w pracy powiadomień z prywatnych maili. Kiedy już będzie to dla Ciebie naturalne, możesz przejść np. do planowania bloków czasowych.
Jednak zanim zaczniesz zmieniać swoje nawyki, warto, abyś w pierwszej kolejności zadbał o stanowisko pracy. Wbrew pozorom to może być nie tylko łatwiejsze, ale też od razu przyniesie wymierne korzyści. Zadbaj, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, było jak najwięcej naturalnego światła i żeby panowała odpowiednia temperatura, czyli ok. 20 – 25 stopni Celsjusza.
Warto również zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który pozwoli na szybkie wykonywanie niezbędnych zadań. Procesor, odpowiednia wielkość pamięci RAM czy monitory144hz, których częstotliwość odświeżania obrazu będzie na tyle wysoka, że nic nie będzie się zacinało. Co może być szczególnie ważne, jeśli Twoja praca polega np. na montowaniu filmów.
Im szybciej zaczniesz wprowadzać zmiany na swoim stanowisku pracy, jak i w swoich przyzwyczajeniach, tym szybciej zauważyć zmianę na lepsze. Czasami wystarczy wyeliminowanie rozpraszaczy, czy zmiana monitora na większy, aby w ciągu tego samego czasu, wykonać więcej zadań.