Jakie dokumenty są wymagane do kupienia obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej? Warto znać odpowiedź na to pytanie, zanim skorzysta się z oferty wybranego towarzystwa.
Dowód osobisty
Podstawowym dokumentem, który warto mieć przy sobie podczas kupowania polisy OC, jest oczywiście dowód osobisty. Choć formalnie się go nie wymaga, to zdecydowanie pomaga przeprowadzić całą transakcję – wystarczy go przekazać agentowi ubezpieczeniowemu, żeby spisał z niego dane osobowe oraz numer PESEL. Co ważne, jeżeli pojazd należy do kilku właścicieli, podczas kupowania polisy trzeba podać dane osobowe oraz numery PESEL każdego z nich, do czego warto się przygotować odpowiednio wcześniej.
Prawo jazdy
Jednym z czynników, które wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej, jest doświadczenie właściciela lub właścicieli auta w roli kierowcy. W szczególności świeżo upieczeni kierowcy, który niedawno uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi, są narażeni na wyższe składki. Dlatego agenci ubezpieczeniowi sprzedający polisy komunikacyjne muszą znać datę wydania dokumentu prawa jazdy. Warto zatem mieć je przy sobie, aby nie było żadnych wątpliwości w tej kwestii. Dotyczy to każdego z właścicieli auta, jeśli jest ich więcej niż jeden.
Dowód rejestracyjny
Kluczowym dokumentem, który należy okazać agentowi ubezpieczeniowemu sprzedającemu polisę OC, jest dowód rejestracyjny. Znajdują się w nim najważniejsze informacje na temat auta, które w dużym stopniu decydują o wysokości składki, takie jak marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność silnika czy numer VIN. W oparciu o nie wyliczana jest indywidualna cena OC dla danego samochodu, dlatego nie można zapominać dowodu rejestracyjnego, gdy kupuje się polisę.
Aktualna polisa, której ważność się kończy
Aktualnego ubezpieczenia nie trzeba, choć warto mieć przy sobie przy kupowaniu nowej polisy, szczególnie jeżeli podpisuje się umowę z nowym towarzystwem. Dlaczego? Ponieważ na podstawie tego dokumentu można potwierdzić wysokość posiadanych zniżek ubezpieczeniowych za bezszkodową jazdę.
Umowa kupna-sprzedaży auta
Umowę kupna-sprzedaży pojazdu należy mieć przy sobie, jeżeli kupiony samochód nie został jeszcze zarejestrowany. Dotyczy to przede wszystkim nowych fabrycznie lub sprowadzonych z zagranicy pojazdów, które są rejestrowane w Polsce po raz pierwszy.
Usługa „Mój Pojazd” na pomoc
Co w sytuacji, gdy kierowca z jakichś powodów nie ma dostępu do dowodu rejestracyjnego i aktualnej polisy, której ważność wygasa? Wówczas można skorzystać z udostępnionej w ramach systemu CEPiK usługi „Mój Pojazd”, ponieważ pozwala ona na sprawdzenie przez Internet niezbędnych danych z dowodu rejestracyjnego i polisy. Wystarczy się do niej zalogować za pomocą utworzonego wcześniej Profilu Zaufanego, aby mieć do nich darmowy, natychmiastowy i nieograniczony dostęp.
Jeszcze przed kupnem ubezpieczenia warto mieć pewność, że jest ono najtańsze spośród wszystkich ofert dostępnych na rynku. Jak uzyskać taką gwarancję? Pomaga w tym porównywarka OC, dzięki której można sprawdzić cenę polisy w wielu towarzystwach jednocześnie. Wystarczy uzupełnić formularz, podając w nim informacje na temat pojazdu oraz właściciela lub właścicieli, aby uzyskać wyliczenie składki w kilkunastu firmach. Ubezpieczeniowe porównywarki internetowe są łatwe w obsłudze i całkowicie darmowe, dlatego skorzystać z nich może dosłownie każdy. Nie trzeba nawet wychodzić z domu – wystarczy mieć dostęp do urządzenia podłączonego do Sieci.