Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

28 listopada 2018 r.
9:59

Jakie są trendy w ogrodzeniach?

0 1 A A

Naturalną skłonnością człowieka jest dążenie do określania granic swej własności. Budując nowy dom chce się odgrodzić swój teren, zapewnić sobie intymność lub bezpieczeństwo. Służą temu ogrodzenia. Pierwotnie ich przeznaczenie było ściśle obronne. Wysokie palisady i gęste częstokoły miały za zadania zapewnienie bezpieczeństwa ukrytym za nimi mieszkańcom. Otaczały zamki, posiadłości, czy nawet jak w przypadku Muru Hadriana lub Wielkiego Muru Chińskiego granice państw. Z czasem funkcja stawała się coraz bardziej ozdobna i miała jedynie podkreślić zakres własności, ochronić przed wścibskim spojrzeniem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Materiały kiedyś i dzisiaj

Najczęściej stosowanym materiałem było drewno. Stanowiło najtańszy, a dodatkowo ogólnie dostępny budulec, z którego już nawet w bliższych nam czasach wykonywano płoty. Równie często stosowano kamienne ogrodzenia. Obecnie wybór materiału zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego jaką funkcję ma spełniać nasz płot. Czy ogrodzenie to ma chronić przed nieproszonymi gośćmi, czy tylko pełnić funkcję czysto dekoracyjną. Obecnie podczas projektowania można uwzględnić szereg materiałów i rozwiązań dostosowanych do zasobności portfela i gustu.

- rośliny - zadbane i przycięte w odpowiednie kształty tworzą żywopłoty,

- drewno - od najprostszych sztachet poprzez gotowe drewniane panele,

- kamień - do tworzenia ogrodzeń wykorzystywany jest granit, piaskowiec, ale też zdarzają się konstrukcje wykonane z polnych otoczków,

- profile metalowe - w zależności od ceny mogą być z taniego metalu malowanego proszkowo (gotowe elementy z marketów budowlanych) lub drogich, aluminiowy paneli,

- kute pręty - do łask wracają gotowe elementy kute, przez coraz rzadziej już dostępnych kowali i doskonale sprawdzające się w formie wymyślnych przęseł i elementów,

- ceramika - niedoceniane, ale coraz częściej stosowane w postaci murowanych filarków z cegieł lub płytek okładzinowych,

- beton - wykorzystywany od prefabrykowanych przęseł po wylewane fragmenty murów.

Często stosowanym zabiegiem jest łączenie różnych materiałów. Stosując jako główny materiał kamień, beton lub elementy ceramiczne, dodaje się, w naturalny sposób ocieplające i łagodzące ich zdecydowany charakter, wstawki z drewna.

Styl i funkcjonalność

Odwiedzając powstające coraz liczniej, podmiejskie osiedla napotkać można domki jednorodzinne w różnej stylistyce. Domki proste, z tradycyjnym dwuspadowym dachem. Rozbudowane budynki z wymyślnymi frontami, czy obiekty stylizowane na pałacyki lub dworki. Do tego dochodzą osiedla domków szeregowych. Każdy z tych budynków potrzebuje innego ogrodzenia. Musi być ono wykonane w taki sposób, by tworzyły spójną i integralną całość. Wizja architektoniczna musi obejmować zarówno budynek, jak i jego otoczenie, w tym ogrodzenie.

Zastosowanie każdego ze wspomnianych powyżej materiałów uzależnione jest od stylistyki domu oraz jego otoczenia. Inny typ materiału zostanie wybrany do ogrodzenia domu w rustykalnym stylu, a inny do nowoczesnego budynku.

Jeszcze stosunkowo niedawno najczęściej spotykanymi formami płotów były proste drewniane sztachety, czy też powlekana lub panelowa siatka ogrodzeniowa. Pojawiła się też moda na panelowe ogrodzenia z prefabrykowanego betonu tworzącego brzydkie, szare mury. Obecnie szczęśliwie te rozwiązania stosowane są coraz rzadziej.

Jeżeli stosuje się siatkę, to w połączeniu ze szpalerem szmaragdowych żywotników. Nie należą już do rzadkości niskie i stanowiące jedynie symboliczne wygrodzenie żywopłoty. Wykorzystywany beton coraz częściej łączony jest w designerskie elementy łączone z kutym metalem lub drewnianymi wstawkami.

Wspomniane kute przęsła dobrze sprawdzają się jako elementy ogrodzeń posesji stylizowanych na pałacowe lub dworskie. Pozwalają one utrzymać spójną całość.

Nowoczesne domy otoczone są często ogrodzeniami wykonanymi z blachy w geometrycznych wzorach, przeplatanych kątownikami.

Zdecydowanie na przestrzeni ostatnich lat zmieniła się też funkcja ogrodzeń. Coraz rzadziej maja one za zadanie odgradzanie i chronienie. Owszem zdarzają się domy obwarowane niczym średniowieczne twierdze, ale o wiele częściej mamy do czynienia z lekkimi konstrukcjami, czy niziutkimi płotkami o wysokości kilkunastu zaledwie centymetrów.

Inteligentne ogrodzenie

Omawiając temat ogrodzeń nie sposób zaznaczyć znaczenia coraz powszechniej występującej w życiu codziennym elektroniki. Dotyczy to już tak powszechnych rozwiązań jak zastosowanie napędów otwierających automatycznie bramy. Kolejnym krokiem jest wykorzystanie smartfonów, które zarządzają już niemal każdym elementem życia. Dzięki wyposażaniu w aplikację zarządzają też bramą, która otwiera się gdy zbliżamy się do niej. Można zaprogramować jej automatyczne otwieranie o określonych godzinach. Korzystając z tego rozwiązania nie stanowi problemu zdalnie otworzenie furtki by wpuścić albo ogrodnika lub dziecko wracające ze szkoły. Oczywiście jest też pełna integracja z alarmem. Inteligentne rozwiązania ułatwiają życie i sprawiają, że łatwiej zarządzać otaczającą przestrzenią.

Przeglądając pojawiające się trendy w ogrodzeniach z całą pewnością można stwierdzić, ze ewoluują, w takim samym zakresie jak zmieniają się mody w budownictwie. Wykorzystywane są coraz inne materiały i nowsze rozwiązania techniczne. A jednocześnie jak zawsze pozostaje grupa osób, dla których liczy się tradycyjny i naturalny wygląd.

Pozostałe informacje

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego
ZDJĘCIA
galeria

„Imieniny Fotografa". Wystawa fotografii Feliksa Kaczanowskiego

18 maja – w imieniny Feliksa otwarto wystawę fotografii Feliksa Kaczanowskiego. Wernisaż poprzedzony był spotkaniem imieninowym, na którym kuratorzy wystawy Joanna Zętar, Patryk Pawłowski i Agnieszka Dybek - współwłaścicielka zbiorów przedstawili historię lubelskiego fotografa oraz zaprezentowali na slajdach i szerzej omówili wybrane zdjęcia jego autorstwa.

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Cementowscy i Betonowscy czekają na pisklęta. Podpatruj pierwsze dni

Lada dzień, a być może właśnie w tej chwili, pęknie skorupka jaj w gniazdach dwóch sokolich rodzin – Betonowskich i Cementowskich. Ten cud można obserwować w mediach społecznościowych, gdzie jest prowadzona transmisja live z gniazd w chełmskiej cementowni. Jest to duża gratka dla ornitologów-amatorów.

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

Ciężarówka związana z handlem ludźmi przyjedzie na Lubelszczyznę

ESCAPETRUCK, czyli holenderski projekt mający na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat zjawiska handlu ludźmi, w szczególności pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego zaparkuje w województwie lubelskim.

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

"Wynik nie do końca oddaje tego, co działo się na boisku". Opinie po meczu Górnika Łęczna ze Stalą Rzeszów

Górnik Łęczna nie zagrał wcale złego meczu na swoim stadionie przeciwko Stali Rzeszów, ale w kluczowym elemencie gry - czyli finalizacji akcji - podopieczni trenera Pavola Stano byli gorsi od rywali. Dlatego zielono-czarni zeszli z boiska przegrani. Jak sobotni mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Policyjny pościg zakończony dachowaniem
ZDJĘCIA/WIDEO
galeria

Policyjny pościg zakończony dachowaniem

Kierowca auta nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i próbował uciekać. Skończyło się to dachowaniem i potrzebą użycia specjalistycznego sprzętu by wydostać z auta kierowcę i pasażera.

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?
MAGAZYN
galeria
film

Jak dbać o wzrok by móc oglądać świat?

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dzięki niemu poznajemy blisko 85 proc. otaczającego nas świata. Jak dbać o wzrok i kto może nam w tym pomóc? Rozmawiamy z Katarzyną Piątkowską, optometrystką oraz Bożeną Klizą-Puszką, optyczką

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Hetman Zamość wraca do Hummel IV Ligi!

Wszystko już jasne. Po dwóch sezonach gry w zamojskiej klasie okręgowej Hetman Zamość na cztery kolejki przed zakończeniem rozgrywek zapewnił sobie awans. Stało się to po efektownym zwycięstwie nad Olimpiakosem Tarnogród. Hattrickiem w tym starciu popisał się Oleksandr Kushch-Vasylyshyn, a gościom niejako na osłodę pozostał przepiękny honorowy gol po kapitalnym strzale Grzegorza Ciosa

Czas na party!
foto
galeria

Czas na party!

To była muzyczna podróż przez najpiękniejsze polskie piosenki. Wydarzenie, które przeniosło zgromadzonych tej nocy imprezowiczów w świat polskiej muzyki. Zapraszamy Was do obejrzenia naszej fotogalerii i zobaczcie, jak się bawił Lublin w klubie Rzut Beretem.

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia dzień drugi - uczestnicy bawili się przy piosenkach Myslovitz i Krzysztofa Cugowskiego

Za nami drugi dzień KULturaliów. Studenci oraz lublinianie na terenach Poczekajki bawili się wręcz koncertowo.

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!
foto
galeria

Otwarcie tarasu w Pięknej Pszczole. Dużo zdjęć!

To była przepiękna noc w popularnym lubelskim klubie Pięknej Pszczole. Wreszcie otworzono taras, z którego niektórzy obejrzeli wschód słońca. Zobaczcie, co się działo w Pszczole podczas ostatniej imprezy. Tak się bawi Lublin!

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie
15 czerwca 2024, 0:00

Kolejne gwiazdy na świdnickim niebie

Już niecały miesiąc został do kolejnej edycji Świdnik Air Festival. Organizator odsłania kolejne karty i przedstawia kolejne gwiazdy.

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Może zagrzmieć i popadać. IMGW wydaje kolejny alert

Po słonecznym przedpołudniu województwo lubelskie mogą nawiedzić burze. IMGW wydaje alert dla części województwa lubelskiego.

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Noc Muzeów 2024. Jak wyglądała w Lublinie?

Noc Muzeów co roku jest okazją, do tego aby odwiedzić nocą muzea, ale również galerie i inne instytucje kultury. Często nocne zwiedzanie związane jest z udostępnieniem wystaw czy miejsc na co dzień niedostępnych dla oczu odwiedzających. Jak wyglądała tegoroczna Noc Muzeów w Lublinie zobaczycie w galeriach przygotowanych przez naszych fotoreporterów.

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Trzecia porażka Górnika Łęczna na swoim boisku. Baraże wciąż pod znakiem zapytania

Kapitalne widowisko w Łęcznej, ale bez happy endu dla Górnika. Podopieczni trenera Pavola Stano stworzyli sobie bardzo dużo okazji do strzelenia bramek przeciwko Stali Rzeszów, ale wykorzystali tylko jedną i przegrali 1:3. O tym czy zielono-czarni zagrają w barażach o PKO BP Ekstraklasę zadecyduje więc ostatni mecz sezonu w Tychach z tamtejszym GKS

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Bartosz Zmarzlik drugi w Grand Prix Niemiec, trzech żużlowców Orlen Oil Motoru w finale

Dwóch Polaków znalazło się w finale Grand Prix Niemiec, ale żaden z nich nie sięgnął po końcowy triumf. Bartosz Zmarzlik, podobnie jak tydzień temu w Warszawie zajął drugie miejsce. Tym razem lidera Orlen Oil Motoru wyprzedził… były żużlowiec lubelskiej ekipy Mikkel Michelsen.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium