Fizjoterapia jest pojęciem, które często mylone jest z różnego rodzaju zabiegami, związanymi z terapią za pomocą lasera czy ultradźwięków. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy ona wszelkich metod leczniczych opierających się na wykorzystaniu reakcji naszego organizmu na dostarczone bodźce. W związku z ich różnorodnością wyróżnia się odpowiednie działy fizjoterapii, takie jak np. terapia ruchem (kinezyterapia), wodolecznictwo (balneoterapia), oddziaływania za pomocą bodźców zewnętrznych, takich jak światło, ultradźwięki itp. (fizykoterapia) i inne.
Fizjoterapia pomaga pacjentowi powrócić do pełni sprawności po urazach. Może być również stosowana profilaktycznie, by nie dopuścić do powstawania kontuzji. Dziś fizjoterapeuci zatrudniani są nie tylko na oddziałach ortopedycznych czy chirurgicznych, ale także na kardiologii, pulmonologii, geriatrii i w zakładach opiekuńczo-leczniczych. W związku ze starzeniem się społeczeństwa i wzrostem świadomości pacjentów co do możliwości zapobiegania niepełnosprawności narządów ruchu, zapotrzebowanie na fizjoterapeutów rośnie.
Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty
Jedynym sposobem na zdobycie możliwości pracy w zawodzie jest obecnie ukończenie studiów wyższych na kierunku fizjoterapia i uzyskanie prawa wykonywania zawodu. Wszelkie wymogi reguluje nowa Ustawa z dnia 25 września 2015 roku o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. 2015 poz. 1994) obowiązująca od 31 maja 2016 roku. Prawo wykonywania zawodu nadawane jest przez Krajową Radę Fizjoterapeutów (KRF) i pociąga za sobą obowiązek przynależności do samorządu zawodowego. Z dniem 31 maja 2018 roku skończyła się możliwość wykonywania zawodu bez wpisu do KRF.
Kto może wykonywać zawód fizjoterapeuty?
Założenia ogólne
Obowiązująca ustawa stwierdza, że aby uzyskać prawo wykonywania zawodu należy spełnić łącznie następujące warunki:
- posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
- znać język polski w stopniu umożliwiającym porozumienie się z pacjentem,
- posiadać dokument potwierdzający odpowiedni stan zdrowia,
- wykazać się niekaralnością za przestępstwo umyślne,
- posiadać dyplom, świadectwo lub inne kwalifikacje wymagane ustawą (w przypadku dyplomów uzyskanych poza Polską muszą być one oficjalnie uznane za równoważne z krajowymi).
Dyplom potwierdzający kwalifikacje
Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie fizjoterapeuty może lub będzie mogła w przyszłości uzyskać osoba, która spełniła jeden z poniższych warunków:
- rozpoczęła po 1 października 2017 roku jednolite, pięcioletnie studia wyższe na kierunku fizjoterapia, odbyła sześciomiesięczną praktykę, uzyskała tytuł magistra i zdała Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny co oznacza wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów;
- rozpoczęła pomiędzy 30 września 2012 a 1 października 2017 studia wyższe oraz uzyskała tytuł licencjata lub dodatkowo odbyła studia wyższe i zdobyła tytuł magistra;
- rozpoczęła przed 1 stycznia1980 roku studia wyższe na kierunku rehabilitacja lub rehabilitacja ruchowej i uzyskała tytuł magistra, a także ta, która w tym czasie skończyła studia wychowania fizycznego, uzyskując odpowiednia specjalizację I czy II stopnia w zakresie rehabilitacji ruchowej (dopuszcza się tu także posiadanie legitymacji instruktora rehabilitacji ruchowej czy gimnastyki leczniczej oraz trzymiesięczny kurs specjalizacyjny rehabilitacji ruchowej prowadzony zgodnie z przepisami Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu);
- ukończyła przed 31 maja 2016 roku szkołę policealną, uzyskując tytuł technika fizjoterapii.
Należy pamiętać, że 1 kwietnia 2019 roku wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym fizjoterapeuta nieposiadający wymaganego okresu doświadczenia w zawodzie może udzielać świadczeń zdrowotnych tylko na podstawie skierowania lekarza lub innego fizjoterapeuty, który posiada prawo samodzielnego udzielania świadczeń. Wszystkie wątpliwości co do posiadanych kwalifikacji można oczywiście konsultować z Krajową Radą Fizjoterapeutów.