Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

15 maja 2019 r.
15:12

Kto zgodnie z aktualnymi przepisami może zostać fizjoterapeutą?

0 0 A A

Fizjoterapia jest pojęciem, które często mylone jest z różnego rodzaju zabiegami, związanymi z terapią za pomocą lasera czy ultradźwięków. Musimy jednak pamiętać, że dotyczy ona wszelkich metod leczniczych opierających się na wykorzystaniu reakcji naszego organizmu na dostarczone bodźce. W związku z ich różnorodnością wyróżnia się odpowiednie działy fizjoterapii, takie jak np. terapia ruchem (kinezyterapia), wodolecznictwo (balneoterapia), oddziaływania za pomocą bodźców zewnętrznych, takich jak światło, ultradźwięki itp. (fizykoterapia) i inne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Fizjoterapia pomaga pacjentowi powrócić do pełni sprawności po urazach. Może być również stosowana profilaktycznie, by nie dopuścić do powstawania kontuzji. Dziś fizjoterapeuci zatrudniani są nie tylko na oddziałach ortopedycznych czy chirurgicznych, ale także na kardiologii, pulmonologii, geriatrii i w zakładach opiekuńczo-leczniczych. W związku ze starzeniem się społeczeństwa i wzrostem świadomości pacjentów co do możliwości zapobiegania niepełnosprawności narządów ruchu, zapotrzebowanie na fizjoterapeutów rośnie.

Prawo wykonywania zawodu fizjoterapeuty

Jedynym sposobem na zdobycie możliwości pracy w zawodzie jest obecnie ukończenie studiów wyższych na kierunku fizjoterapia i uzyskanie prawa wykonywania zawodu. Wszelkie wymogi reguluje nowa Ustawa z dnia 25 września 2015 roku o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U. 2015 poz. 1994) obowiązująca od 31 maja 2016 roku. Prawo wykonywania zawodu nadawane jest przez Krajową Radę Fizjoterapeutów (KRF) i pociąga za sobą obowiązek przynależności do samorządu zawodowego. Z dniem 31 maja 2018 roku skończyła się możliwość wykonywania zawodu bez wpisu do KRF.

Kto może wykonywać zawód fizjoterapeuty?

Założenia ogólne

Obowiązująca ustawa stwierdza, że aby uzyskać prawo wykonywania zawodu należy spełnić łącznie następujące warunki:

  • posiadać pełną zdolność do czynności prawnych,
  • znać język polski w stopniu umożliwiającym porozumienie się z pacjentem,
  • posiadać dokument potwierdzający odpowiedni stan zdrowia,
  • wykazać się niekaralnością za przestępstwo umyślne,
  • posiadać dyplom, świadectwo lub inne kwalifikacje wymagane ustawą (w przypadku dyplomów uzyskanych poza Polską muszą być one oficjalnie uznane za równoważne z krajowymi).

Dyplom potwierdzający kwalifikacje

Dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie fizjoterapeuty może lub będzie mogła w przyszłości uzyskać osoba, która spełniła jeden z poniższych warunków:

  • rozpoczęła po 1 października 2017 roku jednolite, pięcioletnie studia wyższe na kierunku  fizjoterapia, odbyła sześciomiesięczną praktykę, uzyskała tytuł magistra i zdała Państwowy Egzamin Fizjoterapeutyczny co oznacza wpis do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów;
  • rozpoczęła pomiędzy 30 września 2012 a 1 października 2017 studia wyższe oraz uzyskała tytuł licencjata lub dodatkowo odbyła studia wyższe i zdobyła tytuł magistra;
  • rozpoczęła przed 1 stycznia1980 roku studia wyższe na kierunku rehabilitacja lub rehabilitacja ruchowej i uzyskała tytuł magistra, a także ta, która w tym czasie skończyła studia wychowania fizycznego, uzyskując odpowiednia specjalizację I czy II stopnia w zakresie rehabilitacji ruchowej (dopuszcza się tu także posiadanie legitymacji instruktora rehabilitacji ruchowej czy gimnastyki leczniczej oraz trzymiesięczny kurs specjalizacyjny rehabilitacji ruchowej prowadzony zgodnie z przepisami Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu);
  • ukończyła przed 31 maja 2016 roku szkołę policealną, uzyskując tytuł technika fizjoterapii.

Należy pamiętać, że 1 kwietnia 2019 roku wchodzi w życie przepis, zgodnie z którym fizjoterapeuta nieposiadający wymaganego okresu doświadczenia w zawodzie może udzielać świadczeń zdrowotnych tylko na podstawie skierowania lekarza lub innego fizjoterapeuty, który posiada prawo samodzielnego udzielania świadczeń. Wszystkie wątpliwości co do  posiadanych kwalifikacji można oczywiście konsultować z Krajową Radą Fizjoterapeutów.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium