Kupno mieszkania w celu przeznaczenia całego metrażu na wynajem nadal pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów inwestowania większych sum pieniędzy. Jak zatem zaaranżować mieszkanie, by przynosiło dochód przez cały rok?
Wynajem mieszkań: dobry pomysł na inwestycję
Nie da się ukryć, że zwłaszcza w większych miastach wynajmowanie mieszkań to doskonały pomysł na zabezpieczenie swoich finansów. Nawet mimo konieczności poniesienia dość dużych wydatków wstępnych, zysk z w pełni zapełnionego mieszkania może być nie tylko sposobem na spłatę innego kredytu, lecz również generować tak zwany dochód pasywny.
Mieszkanie zapełnione przez cały rok
Nijak jednak nie będzie w stanie zarabiać mieszkanie, które stać będzie puste lub chociażby nie w pełni wypełnione. Warto zatem postarać się, by przez okrągły rok generowało ono dochód. Podpowiadamy, na co najczęściej zwracają uwagę potencjalni najemcy. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jakie są najczęstsze kryteria wyboru mieszkania, dzięki czemu skutecznie zaaranżujesz mieszkanie – tak, by przyciągnęło ono jak najwięcej najemców.
Co zmniejsza atrakcyjność mieszkania?
Główne kryteria obniżające atrakcyjność nowego mieszkania przeznaczonego do wynajmu to przede wszystkim:
- lokalizacja – im bardziej oddalone od centrum, tym mniej atrakcyjne będzie mieszkanie. Najemcy zwracają również uwagę na widok z okien i usytuowanie lokalu względem stron świata (pokoje zwrócone na północ zazwyczaj są najmniej atrakcyjne);
- mały metraż – mniej pokoi to mniejszy zysk dla właściciela z powodu zmniejszonej liczby najemców;
- niekorzystny rozkład – mowa tu przede wszystkim o pokojach przejściowych, które są trudne w użytkowaniu z punktu widzenia lokatorów zamieszkujących osobne pokoje. Również obecność niewydzielonej kuchni (aneksu) może być minusem;
- zbyt niski standard wykończenia – oczywiste jest, że zaniedbane mieszkania znajdą mniejsze zainteresowanie. Dobrym pomysłem jest zatem choćby podstawowy remont, obejmujący odświeżenie ścian, podłóg, a także wymianę instalacji (w przypadku starych mieszkań).
Grupa docelowa – kluczowa przy wyborze mieszkania
Zanim przystąpisz do kupna mieszkania na wynajem, zastanów się nad tym, w jaki typ najemcy będziesz przede wszystkim „celować”. Okazuje się bowiem, że gust i wymagania różnych klientów mogą być dość odmienne. Zainteresowani najmem lokalu w celach mieszkaniowych pozostają przede wszystkim:
- studenci – kilka lat temu to właśnie osoby uczące się były największą grupą wynajmującą. Obecnie trendy powoli się zmieniają, ale to właśnie żacy nadal kojarzeni są z mieszkaniem w najętych lokalach. Priorytetowe dla właściciela powinno być przede wszystkim dobre skomunikowanie mieszkania z uczelniami – warto w tym celu zainteresować się mieszkaniami w centrum;
- pracujący – grupa o rosnącym znaczeniu na rynku usług nieruchomości na wynajem. Najczęściej są to osoby młode, których jeszcze nie stać na kupno własnego lokum. Atrakcyjni dla właściciela przede wszystkim z powodu mniejszego ryzyka braku wypłacalności połączonego z terminowymi płatnościami. W przypadku tej grupy najemczej najlepsza będzie lokalizacja blisko głównych szlaków komunikacyjnych z dostępem do miejsc parkingowych;
- młode pary – niekoniecznie po ślubie. Typ najemcy w teorii najmniej atrakcyjny, głównie ze względu na zainteresowanie mniej zyskownym dla właściciela wynajmem całego mieszkania. W tym przypadku najodpowiedniejsze będą mieszkania o mniejszym metrażu, położone w spokojnych, pełnych drzew okolicach. Również nowe budownictwo może być dla młodej pary dużą zaletą.
Sprzęty w mieszkaniu na wynajem
W przypadku każdej grupy zmieniają się właściwości poszczególnych parametrów cechujących każde mieszkanie. Oczywiście każdy chciałby mieszkać w lokalu o wysokim standardzie, jednak poszczególni klienci są w stanie zrezygnować z pewnych udogodnień w celu zarówno zmniejszenia ceny, jak również ze względu na swoje indywidualne preferencje.
Wszystkie sprzęty powinny charakteryzować się jednak możliwie małym stopniem zużycia i dobrym stanem technicznym:
- umeblowanie – studenci preferować będą lokale w pełni umeblowane, natomiast dla par posiadających własne meble może to być wadą. Niezależnie od najemcy pamiętać powinniśmy o maksymalnej funkcjonalności umeblowania wraz z przygotowaniem ich na potencjalne uszkodzenia;
- AGD – w przypadku sprzętów elektronicznych warto postawić na absolutnie podstawowe sprzęty: pralkę, lodówkę, kuchenkę, odkurzacz. Dodatkowe sprzęty w postaci kuchenki mikrofalowej czy zmywarki na pewno będą mile widziane, ale nie są konieczne (zwłaszcza wtedy, gdy chcemy maksymalnie ciąć koszty wstępne).
- RTV – jedynym koniecznym sprzętem w tym przypadku będzie dostęp do szerokopasmowego internetu. Inne sprzęty RTV w postaci telewizora, radioodbiornika itp. należy uznać za zbędne fanaberie.
Materiał przygotowany z deweloper Domar Development: https://domardevelopment.pl/o-firmie/.