W ostatnich latach systemy monitorowania pojazdów służbowych stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli firm. Początkowo systemy te były używane wyłącznie do określenia pozycji pojazdów będących w trasie, ale z biegiem czasu okazało się, że systemy śledzenia i monitorowania dają znacznie więcej możliwości i posiadają jeszcze więcej zalet.
Większe bezpieczeństwo
Jak pokazują statystyki, świadomość posiadania urządzenia monitorującego w samochodzie wymusza u kierowców łagodniejszy styl jazdy. Przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo zarówno pracownika, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, wówczas także pojazd będący własnością firmy jest mniej narażony na uszkodzenia w wyniku ewentualnych wypadków. Systemy monitorujące odgrywają również dużą rolę w przypadku zdarzeń drogowych, takich jak wypadki i kolizje. Dzięki ich obecności możliwe jest dokładne określenie przebiegu całego zdarzenia, a co za tym idzie unikniecie ewentualnych wymuszeń ubezpieczenia przez innych kierowców.
Obniżenie kosztów
Niejednokrotnie pracodawcy spotykają się z nagminnym wykorzystywaniem przez pracowników pojazdów firmowych do celów prywatnych. Takie incydenty powodują, że właściciel firmy ponosi wyższe koszty paliwa i koszty eksploatacyjne niż w przypadku użytkowania samochodów włącznie do zaplanowanych celów służbowych.
Już nawet te podstawowe systemy monitoringu pojazdów umożliwiają dokładne określenie liczby kilometrów przejechanych w celach prywatnych, jak i służbowych. Brak uczciwości i nadużycia mogą być w szybki i czytelny sposób wykryte.
Dokładna kontrola zużycia paliwa pozwala firmom na znaczne oszczędności. Warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacyjne, które w przypadku nadprogramowego wykorzystywania pojazdów służbowych będą znacznie wyższe, ponieważ samochody muszą być częściej serwisowane, a zużyte części wymieniane. W przypadku większych flot różnica w wydatkach będzie bardzo zauważalna. Zaoszczędzone kwoty pracodawca może przeznaczyć na rozwój firmy.
Nie bez znaczenia na częstotliwość napraw pojazdu ma również styl jazdy kierowców. Jak wspominano powyżej, sama obecność systemu monitorującego wymusza u pracowników ostrożniejszą, bardziej ekonomiczna jazdę, a także większe przywiązywanie uwagi do stanu technicznego powierzonego im pojazdu.
Wybór dostawcy systemu monitorującego
W ostatnich latach na polskim, jak i zagranicznym rynku powstaje coraz więcej firm, które zajmują się montowaniem szeroko pojętych systemów monitorujących floty pojazdów. Wybór rzetelnej firmy to bardzo ważny element sprawnego zarządzania pojazdami służbowymi. Najkorzystniejsze wydaje się rozwianie polegające na wyborze firmy, kora będzie nie tylko instalowała i obsługiwała system monitorujący pojazdy, ale również ubezpieczała całą flotę. Takie połączenie zapewnia obniżenie kosztów ubezpieczenia, a także spójne działanie wszystkich urządzeń i przejrzystość procedur. Jedną z godnych polecenia firm jest FleetsCompare, która działa od 1997. Długoletnia obecność na rynku to gwarancja doświadczenia w zakresie monitorowania i ubezpieczania flot pojazdów. FleetsCompare nieustannie poszerza swoja ofertę, wyposaża floty w najnowsze urządzenia i oferuje szeroki wachlarz pakietów ubezpieczeń.
Inwestycja w system monitorujący pojazdy należące do firmy to przede wszystkim możliwość obniżenia kosztów utrzymania samochodów i ponoszonych kosztów paliwa. Ponadto systemy monitorujące poprawiają bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników ruchu drogowego. Skorzystanie z usług doświadczonych firm oferujących monitoring i ubezpieczenie floty pozwoli osiągnąć te korzyści.