Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

27 sierpnia 2018 r.
10:38

Na czym polega żywienie pozajelitowe i kiedy jest stosowane

Żywienie pozajelitowe, czyli popularna „kroplówka” w połowie ubiegłego wieku było prawdziwym kamieniem milowym w medycynie. Wagę odkrycia porównywano z antybiotykami i anestetykami. Jak wygląda żywienie pozajelitowe dziś?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kto wymaga żywienia pozajelitowego

Zdecydowana większość pacjentów wymagających żywienia pozajelitowego to pacjenci cierpiący na schorzenia jelit – chorobę Leśniowskiego-Crohna, stan zapalny i martwicę jelit. Do tej grupy zaliczają się także pacjenci, którym z różnych powodów trzeba było usunąć całe, lub znaczną część jelita. Chorzy, którym pozostawiono fragment jelita, mają w przyszłości szansę na częściowy powrót do standardowej formy żywienia. Jednak zanim to nastąpi, przez kilka lat muszą korzystać z możliwości żywienia pozajelitowego.

Z żywienia pozajelitowego korzystają także pacjenci onkologiczni. I nie mówimy tu jedynie o nowotworach przewodu pokarmowego i jelit. Nowotwór może doprowadzić do tak dużych zniszczeń w organizmie, że jedynie żywienie pozajelitowe może zapewnić osobie chorej odpowiedni poziom zaopatrzenia organizmu w niezbędne składniki odżywcze. Żywienie pozajelitowe wprowadzane jest między innymi u tych pacjentów, u których doszło do powikłań po przyjmowaniu chemioterapii.

Oddzielną grupą pacjentów są osoby, które ze względu na mechaniczne uszkodzenie przewodu pokarmowego mają problemy z tradycyjną formą odżywiania się. Najczęściej dotyczy to pacjentów po wypadkach komunikacyjnych. Taki stan z reguły utrzymuje się przez krótki czas.

Na czym polega żywienie pozajelitowe

W żywieniu pozajelitowym wszystkie niezbędne składniki odżywcze: witaminy, minerały, białko, elektrolity, tłuszcze i węglowodany podawane są drogą dożylną z pominięciem przewodu pokarmowego. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych posiłków tak i tu mieszanka składników odżywczych nie jest jednolita dla wszystkich pacjentów. W zależności od stanu zdrowia, wieku, zapotrzebowania, przygotowuje się mieszanki w różnych proporcjach. Może to być np. dieta wysokobiałkowa, uzupełniająca niedobory elektrolitów lub minerałów. Proporcje mogą zmieniać się przez cały okres rehabilitacji.

Przyzwyczajeni jesteśmy do kroplówek, które spływają do dłoni lub ramienia. Jednak wieloletnie żywienie pozajelitowe wygląda inaczej. Dla wygody pacjentów i uproszczenia całego procesu jest im wszczepiany specjalny cewnik, który nie wymaga częstej wymiany. Cewnik znajduje się na klatce piersiowej, a jego wylot skierowany jest do serca. Ponadto płyn nie „kapie” do cewnika, ale jest podawany specjalną pompą.

Początki żywienia pozajelitowego nie są dla pacjentów łatwe, chociażby ze względu na brak wiedzy, na czym polega żywienie pozajelitowe, oraz czas niezbędny do przyjęcia wszystkich składników odżywczych. W początkowym okresie jest to niemal cała doba i chory czuje się „uwiązany” do kroplówki. Z czasem żywienie pozajelitowe przebiega sprawniej, a zaprawieni w bojach pacjenci „jedzą” podczas snu.

Żywienie pozajelitowe w domu

Konieczność przejścia na żywienie pozajelitowe nie musi oznaczać zamieszkania w szpitalu. Niewątpliwie możliwość powrotu do domu ma niebagatelne znaczenie dla kondycji psychicznej pacjentów. Zanim to jednak nastąpi, muszą oni przejść długotrwałe szkolenie. Ma ono na celu oswojenie pacjentów z nową formą żywienia, wyrobienie prawidłowych nawyków oraz przede wszystkim naukę technicznego obchodzenia się z cewnikiem. Dużą wagę przykłada się do zachowania higieny, co z kolei wymaga zachowania w domu niezwykłej jak na warunki domowe czystości. Najważniejszy jest oczywiście cewnik – obsługiwać go można tylko sterylnie czystymi dłońmi, a gdy nie jest używany, musi być ukryty pod jałowym opatrunkiem. Chociaż obostrzenia wydają się trudne do spełnienia w warunkach domowych, praktyka pokazuje, że to w szpitalach częściej dochodzi do zakażeń.

Więcej informacji o żywieniu pozajelitowym: żywienie pozajelitowe na zywieniemaznaczenie.pl

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium