Pożyczka prywatna to dobra opcja dla każdego, kto nie chce ani korzystać z oferty banków, ani firm pozabankowych. Czy to się opłaca? Co warto o niej wiedzieć?
Pożyczki prywatne - podstawowe informacje
To również dobre rozwiązanie dla osób, które nawet chciałyby skorzystać z pomocy jakiejś instytucji finansowej, ale nie mogą, bo mają już wcześniejsze zobowiązania. Pożyczki prywatne - jak sama nazwa wskazuje - zaciągane są od osób prywatnych, takich, które nie mają zarejestrowanej działalności jako firma pożyczkowa. To oznacza, że praktycznie każdy może nas wesprzeć, zarówno członek rodziny, sąsiad, jak i nieznajoma osoba. Prawo reguluje zaciąganie takiej pożyczki (stosowne zapisy znajdziemy w Kodeksie Cywilnym). Najważniejsza zaś informacja jest taka, że umowa pożyczki większa niż 500 zł powinna być sporządzona na piśmie.
Za i przeciw
To bardzo wygodne rozwiązanie, bo nie musimy - jak to bywa w banku czy firmie pozabankowej - podpisywać wielu dokumentów. Jednocześnie możemy też zapomnieć o kolejnej wadzie, czyli wysokim oprocentowaniu. Niestety, to rozwiązanie ma swoje minusy, bo z jednej strony kwota pożyczki może być niewielka, a z drugiej - pożyczkodawca może upomnieć się o jej spłatę wcześniej, a co gorsza, nie musi podawać konkretnych powodów takiej decyzji.
Internetowe propozycje
W ostatnim czasie pożyczki prywatne zyskały na znaczeniu, a to wszystko za sprawą internetu. Znaleźć tam można bardzo dużo propozycji tego rodzaju pomocy, a co najważniejsze - bez zbędnych formalności. Jeśli poświęcimy dosłownie kilka minut na przeglądnięcie grup dyskusyjnych, forów i portali, zobaczymy, ja bardzo prężnie ten rynek się rozwija.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z takiej oferty znalezionej w sieci - pamiętajmy jednak o zachowaniu środków ostrożności, a mianowicie bezpieczna pożyczka jest wtedy, gdy zostanie zachowanych, choć minimum formalności. Ochraniają one dwie strony - zarówno pożyczkodawcę, jak i pożyczkobiorcę.
Niezbędne środki ostrożności
W zgodzie z tym, co napisaliśmy, przed podpisaniem umowy warto dokładnie zweryfikować dane personalne przyszłego pożyczkodawcy. To szczególnie ważne, jak pożyczamy od osoby nieznajomej. I tu ważna uwaga - jeśli nie chce podać pełnych danych, to znak, że może być nieuczciwa. Warto też sprawdzić wspomniane wcześniej fora internetowe, blogi i grupy dyskusyjne, gdzie można znaleźć informacje o ewentualnych oszustach. Być może nasz “dobrodziej” jest tam obecny…
Różne niepełne informacje powinny wzbudzić naszą czujność. Tak samo dodatkowe informacje, na przykład o zabezpieczeniu pożyczki nieruchomościami itd. To też zapisy, za którymi kryje się drugie dno. Jeden podpis, a możemy stracić cały majątek. Uważajmy na to!
Nie bądźmy naiwni
Bardzo często z pożyczek prywatnych korzystają osoby “pod ścianą”, czyli takie, które mają długi i szybko potrzebują gotówki. Wykorzystują to różni oszuści, przez co taki potrzebujący człowiek może jeszcze bardziej wpaść w spiralę długów. Dlatego też nie ma tu miejsca na błędy, lepiej od razu skierować się do sprawdzonych miejsc, na przykład pod adres https://kredyt-dla-zadluzonych.pl, by rzeczywiście sobie pomóc, a nie jeszcze bardziej zaszkodzić.
Pamiętajmy, warto pożyczać, ale trzeba to robić rozsądnie, czyli przede wszystkim sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać. Korzystać z zaufanych źródeł pomocy, aby jak najszybciej wyjść na prostą.