Firmy rodzinne mają znaczny udział w kształtowaniu polskiej gospodarki –mikroprzedsiębiorstwa wytwarzają aż 1/3 PKB rocznie. Warto wiedzieć, jak zadbać o prawidłowe funkcjonowanie firmy rodzinnej także po śmierci właściciela.
Firmy rodzinne to szczególny rodzaj przedsiębiorstwa, gdyż prezes jest także partnerem w biznesie oraz członkiem rodziny, w której pełni ważną rolę. Obie funkcje trzeba na co dzień godzić, nauczyć się współpracować, a z czasem oddać zarządzanie firmą spadkobiercy. Dlatego też sukcesja stanowi istotne wyzwanie zarówno dla firmy, jak i rodziny.
Przekazanie wiedzy i władzy
Sukcesja to proces między dwoma pokoleniami – polega na przekazaniu młodszym wiedzy, umiejętności, ale także możliwości zarządzania i sprawowania nadzoru w firmie, przy zachowaniu ważnych wartości zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i rodziny.
Należy zadbać o odpowiednie przeprowadzenie procesu przekazania firmy – wtedy nie wpłynie on negatywnie na prosperowanie biznesu i ułatwi następcom kontynuowanie działalności. Aż 800 firm miesięcznie było wykreślanych z rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej po śmierci właściciela. Takie zdarzenie nie tylko zaburza ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale też budzi obawy pracowników, np. czy wszystkie stosunki pracy pozostaną w mocy.
Nowe przepisy od 25 listopada 2018 r.
Właściwie przeprowadzona sukcesja powinna zagwarantować firmie przetrwanie w procesie spadkowym. Właściciele często odkładają decyzje dotyczące sukcesji, obawiając się, że jest to proces skomplikowany i czasochłonny.
Do niedawna przepisy uniemożliwiały prowadzenie przedsiębiorstwa po śmierci właściciela, a firma po prostu przestawała istnieć. Obecnie, po wprowadzeniu przepisów o sukcesji, spadkobiercy mogą prowadzić rodzinną działalność w ramach tzw. zarządu sukcesyjnego. Oznacza to m.in. zachowanie NIP-u oraz ważności umów pracowników, a także umów handlowych, zezwoleń, koncesji itd.
Jak powołać zarząd sukcesyjny?
Aby formalnie przekazać firmę następcom, wystarczy wskazać zarządcę sukcesyjnego – od 25 listopada 2018 r. można to zrobić m.in. przez Internet. Szczegółowe informacje o tym, jak zgłosić zarządcę, dostępne są tutaj.
Jednak powołanie zarządcy sukcesyjnego nie wystarczy, aby z chwilą śmierci przedsiębiorcy ustanowić zarząd sukcesyjny. Wymagane jest również złożenie wniosku o wpis powołanego zarządcy do CEIDG. Dopiero wtedy będzie miał prawo prowadzi
firmę po śmierci jej właściciela i będzie odpowiadał za podejmowane decyzje do czasu przejęcia firmy przez spadkobierców przedsiębiorcy.
Przyszłość firmy w rękach przedsiębiorcy
Warto zdać sobie sprawę, że sukcesja to najprostszy sposób, aby zabezpieczyć przyszłość firmy oraz rodziny zmarłego poprzez zagwarantowanie ciągłości funkcjonowania przedsiębiorstwa. To nowoczesne rozwiązanie pozwala zachować pozycję rynkową do czasu zakończenia formalności spadkowych.
undefined