Lubelska firma JFG Composites Sp. z o.o. zaproponowała unikalne, w skali międzynarodowej, rozwiązanie wytwarzania kompozytowych osłon używanych w ekstremalnych warunkach: przy budowie statków i w przemyśle lotnicznym. Nowe parametry zaproponowanego rozwiązania imponują. Co najmniej o 40 proc. niższe koszty wytwarzania, wyższa wytrzymałość osłon (30 proc.) i ulepszenie szeregu innych istotnych czynników jest możliwe dzięki wsparciu tzw. Funduszom Norweskim
- Projekt polega na walidacji, mającej na celu potwierdzenie w sposób udokumentowany i zgodny z założeniami, że procedury, procesy, urządzenia, materiały, czynności i systemy rzeczywiście prowadzą do zaplanowanych wyników (poprzez optymalizację składu materiałowego oraz wytworzenie docelowego prototypu produktu) i wdrożeniu do własnej działalności gospodarczej JFG Composites Sp .zo.o. innowacyjnego procesu technologicznego dotyczącego wytwarzania nowatorskich kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków (kominów, radarów, anten, elementów dziobówki i rufówki etc.) – informują przedstawiciele spółki. - Dzięki produkcji poszczególnych podzespołów struktury produktu i ich późniejszemu spojeniu w całość (zamiast laminowania wyrobu w całości), Spółka będzie w stanie uzyskać szereg przewag konkurencyjnych płynących z korzystnych zmian obecnego stanu techniki zarówno na poziomie procesu, jak i wyrobu gotowego:
- niższy o min. 40% koszt narzędzi (modeli, form i oprzyrządowania);
- krótszy cykl produkcyjny o min. 12%;
- możliwość osiągnięcia wymaganej dokładności pozycjonowania otworów;
- zarządzanie problemami krytycznymi w produkcji na poziomie podzespołu (a nie całego wyrobu);
- większa płaskość powierzchni osłony;
- mniejsza o co najmniej 15% masa osłony;
- wyższa o 30% odporność na działania obciążeń eksploatacyjnych;
- wyższy parametr maksymalnego obciążenia krytycznej powierzchni;
- wyższa dokładność kształtowo wymiarowa osłony;
- wyższe o co najmniej 70% przewodnictwo elektryczne.
Wdrożenie wyżej wymienionego procesu do własnej działalności Spółki i wprowadzenie na rynek wyrobu o unikalnych w skali światowej cechach przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności firmy na rynku międzynarodowym oraz zwiększenia przychodów i zysków z działalności. JFG Composites Sp. z o.o. uzyskała dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 na realizację projektu „Zwiększenie konkurencyjności firmy poprzez wdrożenie innowacyjnego procesu wytwarzania nowatorskich kompozytowych osłon elementów nadbudowy statków”.