Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 sierpnia 2018 r.
11:02

Świerzb, co musisz o nim wiedzieć?

Świerzb jest chorobą zakaźną, która dotyka skóry. Wywołuje ją świerzbowiec ludzki – pasożyt, którego obecność przejawia się świądem skóry. Niestety, chociaż jej rozwojowi sprzyja nieprawidłowa higiena osobista, nie jest to jedynym powodem, dla którego można nabawić się świerzbu. Czym dokładnie jest świerzb, jakie są jego objawy i jak przebiega leczenie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest świerzb?

Świerzb to choroba zakaźna wywoływana przez pasożyta – świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Gołym okiem dostrzec go nie można, jednak skutki jego działania są mocno odczuwalne przez zarażoną osobę. Jednym z głównym objawów świerzbu jest silne swędzenie skóry, którego przyczyną jest zagnieżdżenie się pasożyta w naskórku. Świerzbowiec ludzki składa tam swoje jaja, które w czasie ok. 2-3 tygodni przemieniają się w larwy i żywią ludzkimi komórkami. Po ok. 3-6 tygodniach od zarażenia dochodzi do nasilenia objawów. Idealnym środowiskiem dla tego pasożyta są ciepłe i schowane miejsca, dlatego szczególnie upodobał sobie przestrzenie między palcami, pachwiny, pępek, linię pod biustem, okolice pasa oraz narządów rodnych, w fałdach skóry, w zgięciach stawowych, w okolicy brodawek sutkowych. Poza organizmem człowieka świerzbowiec nie przetrwa dłużej niż 3 dni.

Przyczyn zarażenia się świerzbem jest wiele, ale zdecydowanie najłatwiej jest ją przejąć od osoby już zainfekowanej. Rozwojowi choroby sprzyja bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, a także długie przebywanie np. w jednym domu, gdzie dochodzi do częstego kontaktu z rzeczami zarażonej osoby (np. spanie w tej samej pościeli, używanie wspólnych ręczników, noszenie tych samych ubrań, korzystanie z tych samych naczyń). Nie bez znaczenia jest także higiena osobista, dlatego najłatwiej świerzbem zarażają się dzieci.

Objawy świerzbu

Świerzbowiec ludzki w warstwie naskórka, tam gdzie się „osiedla” pozostawia odchody, które są odpowiedzialne za silne swędzenie skóry. Wysypka, która temu towarzyszy, wyskakuje po kilku tygodniach od zakażenia. Może ona przybrać formę grudek, pęcherzyków, krostek, bąbli pokrzywowych.  Na skutek drapania na skórze pojawiają się tzw. przeczosy – ubytki w skórze powstałe na skutek drapania. W warstwie rogowej naskórka powstają również norki świerzbowcowe, które drążone są przez samice świerzbowca ludzkiego. Drapanie prowadzi do rozprzestrzeniania się świerzbu, a w efekcie może on zaatakować całą powierzchnię skóry, poza twarzą osoby zainfekowanej. Ciepło wzmaga swędzenie skóry, dlatego należy unikać przebywania w wyższym temperaturach oraz ciepłych kąpieli. Świąd skóry jest szczególnie dokuczliwy w nocy. Świąd w początkowym stadium prowadzi do zaróżowienia skóry, która z czasem ciemnieje, w wyniku wypełniania się kałem pasożytów.

Leczenie świerzbu

Niestety zdiagnozowanie świerzbu nie należy do najprostszych zadań. Istnieje wiele chorób o zbliżonym charakterze i objawach. Objawy choroby pojawiają się stosunkowo późno, w ciągu kilku tygodni od zakażenia, co również nie sprzyja leczeniu. Najtrudniejsze dla chorej osoby jest powstrzymanie się od drapania, które prowadzi do rozprzestrzeniania się choroby. Najczęściej pierwszym objawem, który skłania do wizyty u specjalisty, jest narastający świąd skóry. Dermatolog, po zbadaniu skóry pacjenta pod mikroskopem, zazwyczaj zapisuje leki mające na celu zmniejszenie swędzenia na powierzchni skóry. Są to preparaty, które zawierają permatrynę, lindan, benzoesan benzylu, crotamitone polecana jest również maść siarkowa. Można je stosować w różnych formach: w postaci maści, żelu czy nalewki. Dodatkowo konieczne może się okazać włączenie do leczenia leków przeciwhistaminowych, antybiotyków oraz kalaminy. Smarowanie ciała powinno przebiegać od góry w kierunku stóp, a preparat powinien się utrzymać na skórze nie krócej niż 8 godzin, dlatego zaleca się stosowanie leków na noc. Istotne jest również przestrzeganie zasad higieny osobistej: kąpiele, częste zmiany bielizny oraz odzieży. Należy również wyprać wszystkie używane przez zarażoną osobę rzeczy i zrezygnować z ich stosowania na okres min. 2 tygodni.

Świąd na skórze może utrzymywać się na skórze jeszcze kilka tygodni po leczeniu świerzbowca. W takim przypadku nie należy panikować, gdyż jest to najczęściej podrażnienie skóry po zastosowanych preparatach. Oczywiście dla pewności trzeba to potwierdzić u dermatologa - lek. Marcin Wójcik

Istnieją również domowe sposoby leczenia świerzbu, chociaż powinny być jedynie uzupełnieniem kuracji otrzymanej od lekarza. Zakażone miejsca można potraktować naparami z ziół tkj. tymianek, kminek czy piołun. Pomocne mogą się również okazać olejki np. lawendowy czy herbaciany, stosowane jako dodatek do kąpieli.

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium