Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

17 sierpnia 2018 r.
11:02

Świerzb, co musisz o nim wiedzieć?

Świerzb jest chorobą zakaźną, która dotyka skóry. Wywołuje ją świerzbowiec ludzki – pasożyt, którego obecność przejawia się świądem skóry. Niestety, chociaż jej rozwojowi sprzyja nieprawidłowa higiena osobista, nie jest to jedynym powodem, dla którego można nabawić się świerzbu. Czym dokładnie jest świerzb, jakie są jego objawy i jak przebiega leczenie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest świerzb?

Świerzb to choroba zakaźna wywoływana przez pasożyta – świerzbowiec ludzki (Sarcoptes scabiei). Gołym okiem dostrzec go nie można, jednak skutki jego działania są mocno odczuwalne przez zarażoną osobę. Jednym z głównym objawów świerzbu jest silne swędzenie skóry, którego przyczyną jest zagnieżdżenie się pasożyta w naskórku. Świerzbowiec ludzki składa tam swoje jaja, które w czasie ok. 2-3 tygodni przemieniają się w larwy i żywią ludzkimi komórkami. Po ok. 3-6 tygodniach od zarażenia dochodzi do nasilenia objawów. Idealnym środowiskiem dla tego pasożyta są ciepłe i schowane miejsca, dlatego szczególnie upodobał sobie przestrzenie między palcami, pachwiny, pępek, linię pod biustem, okolice pasa oraz narządów rodnych, w fałdach skóry, w zgięciach stawowych, w okolicy brodawek sutkowych. Poza organizmem człowieka świerzbowiec nie przetrwa dłużej niż 3 dni.

Przyczyn zarażenia się świerzbem jest wiele, ale zdecydowanie najłatwiej jest ją przejąć od osoby już zainfekowanej. Rozwojowi choroby sprzyja bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, a także długie przebywanie np. w jednym domu, gdzie dochodzi do częstego kontaktu z rzeczami zarażonej osoby (np. spanie w tej samej pościeli, używanie wspólnych ręczników, noszenie tych samych ubrań, korzystanie z tych samych naczyń). Nie bez znaczenia jest także higiena osobista, dlatego najłatwiej świerzbem zarażają się dzieci.

Objawy świerzbu

Świerzbowiec ludzki w warstwie naskórka, tam gdzie się „osiedla” pozostawia odchody, które są odpowiedzialne za silne swędzenie skóry. Wysypka, która temu towarzyszy, wyskakuje po kilku tygodniach od zakażenia. Może ona przybrać formę grudek, pęcherzyków, krostek, bąbli pokrzywowych.  Na skutek drapania na skórze pojawiają się tzw. przeczosy – ubytki w skórze powstałe na skutek drapania. W warstwie rogowej naskórka powstają również norki świerzbowcowe, które drążone są przez samice świerzbowca ludzkiego. Drapanie prowadzi do rozprzestrzeniania się świerzbu, a w efekcie może on zaatakować całą powierzchnię skóry, poza twarzą osoby zainfekowanej. Ciepło wzmaga swędzenie skóry, dlatego należy unikać przebywania w wyższym temperaturach oraz ciepłych kąpieli. Świąd skóry jest szczególnie dokuczliwy w nocy. Świąd w początkowym stadium prowadzi do zaróżowienia skóry, która z czasem ciemnieje, w wyniku wypełniania się kałem pasożytów.

Leczenie świerzbu

Niestety zdiagnozowanie świerzbu nie należy do najprostszych zadań. Istnieje wiele chorób o zbliżonym charakterze i objawach. Objawy choroby pojawiają się stosunkowo późno, w ciągu kilku tygodni od zakażenia, co również nie sprzyja leczeniu. Najtrudniejsze dla chorej osoby jest powstrzymanie się od drapania, które prowadzi do rozprzestrzeniania się choroby. Najczęściej pierwszym objawem, który skłania do wizyty u specjalisty, jest narastający świąd skóry. Dermatolog, po zbadaniu skóry pacjenta pod mikroskopem, zazwyczaj zapisuje leki mające na celu zmniejszenie swędzenia na powierzchni skóry. Są to preparaty, które zawierają permatrynę, lindan, benzoesan benzylu, crotamitone polecana jest również maść siarkowa. Można je stosować w różnych formach: w postaci maści, żelu czy nalewki. Dodatkowo konieczne może się okazać włączenie do leczenia leków przeciwhistaminowych, antybiotyków oraz kalaminy. Smarowanie ciała powinno przebiegać od góry w kierunku stóp, a preparat powinien się utrzymać na skórze nie krócej niż 8 godzin, dlatego zaleca się stosowanie leków na noc. Istotne jest również przestrzeganie zasad higieny osobistej: kąpiele, częste zmiany bielizny oraz odzieży. Należy również wyprać wszystkie używane przez zarażoną osobę rzeczy i zrezygnować z ich stosowania na okres min. 2 tygodni.

Świąd na skórze może utrzymywać się na skórze jeszcze kilka tygodni po leczeniu świerzbowca. W takim przypadku nie należy panikować, gdyż jest to najczęściej podrażnienie skóry po zastosowanych preparatach. Oczywiście dla pewności trzeba to potwierdzić u dermatologa - lek. Marcin Wójcik

Istnieją również domowe sposoby leczenia świerzbu, chociaż powinny być jedynie uzupełnieniem kuracji otrzymanej od lekarza. Zakażone miejsca można potraktować naparami z ziół tkj. tymianek, kminek czy piołun. Pomocne mogą się również okazać olejki np. lawendowy czy herbaciany, stosowane jako dodatek do kąpieli.

Pozostałe informacje

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Ledwo uszli z życiem. Po wypadku auto zaczęło się palić

Dramatyczne sceny rozegrały się w sobotę w powiecie tomaszowskim. Na drodze pomiędzy wioskami Podhorce i Pawłówka dachowało BMW. Samochód stanął w płomieniach. Poszkodowanym wydostać się z auta pomogła jedna z pasażerek.

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS został redaktorem naczelnym. To kwartalnik szpitala nadzorowanego przez marszałka

Były poseł PiS, Marcin Duszek został redaktorem naczelnym kwartalnika „Twój lekarz”. To bezpłatne pismo wydaje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, który podlega marszałkowi.

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Najlepsze ośrodki narciarskie i rekomendowane modele busów na zimowe wyjazdy

Sezon narciarski to dla wielu idealny czas na aktywny wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół. Organizując wyjazd na narty, szczególnie do odległych ośrodków w Europie, warto zadbać o komfortowy transport. Bus osobowy to świetna opcja dla grup, która pozwala nie tylko na wygodną podróż, ale także na swobodne przewiezienie sprzętu narciarskiego. W tym artykule przyjrzymy się zarówno najlepszym ośrodkom narciarskim, jak i polecanym modelom busów, które doskonale sprawdzą się w trasie.

Wierni na placu Świętego Piotra w Watykanie modla się po śmierci papieża Franciszka

Polski kardynał będzie pomagać kamerlingowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka

Archiprezbiter rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej kardynał Stanisław Ryłko będzie przez trzy dni pomagać Kamerlingowi Świętego Kościoła Rzymskiego kardynałowi Kevinowi Farrellowi w przygotowaniach do pogrzebu papieża Franciszka – informuje portal Vatican News po pierwszej kongregacji, czyli naradzie kardynałów.

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?
ALERT POGODOWY

IMGW wydaje alert pogodowy. Czeka nas powtórka z piątku?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące burz. Możliwy jest także grad. Czy możemy spodziewać się powtórki z ubiegłego tygodnia?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium