Transport dużej ilości towarów, podobnie jak przewóz przedmiotów o wymiarach lub wadze przekraczających standardowe wartości, budzi wiele emocji. Nadawcy często nie wiedzą, jak poradzić sobie ze stojącym przed nimi wyzwaniem, tym bardziej że część przewoźników patrzy na takie przesyłki niechętnym okiem.
Proste rozwiązania są najlepsze
Receptą na te problemy jest transport palet. Swoją popularność zyskał już podczas II wojny światowej. Wtedy zauważono, że paleta znacząco usprawnia załadunek i rozładunek ciężkiego sprzętu, ale też stanowi doskonały nośnik mniejszych przesyłek. Transport wielu drobnych towarów, zgrupowanych w większe formy jednostkowe, jest zdecydowanie prostszy. To z kolei korzystnie wpływa na czas realizacji, a tym samym znacząco ogranicza koszty. Nie bez znaczenia jest możliwość stosowania wózków widłowych, co w istotny sposób ułatwia przemieszczanie i procesy ładunkowe.
Z czasem technologia rozwinęła się i uległa standaryzacji. Obecnie palety stanowią najpopularniejszy sposób magazynowania i przewozu towarów. Szczególne znaczenie zyskało ujednolicenie wymiarów. Precyzyjne określenie norm umożliwiło dokładne planowanie załadunku. O tym, jak wielkie ma to znaczenie, może świadczyć przykład samolotu transportowego Hercules. Dzięki wcześniejszemu planowaniu załadunek tego kolosa o ładowności 19 ton trwa jedynie 20 minut.
Teraźniejszość i przyszłość
Największą popularność rynkową zdobyły europalety. Aby paleta zdobyła takie miano, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Również proces naprawczy musi być wykonany zgodnie ze ściśle zdefiniowanymi normami przez firmę dysponującą odpowiednią licencją. Najłatwiejszym sposobem rozpoznania europalety jest znak EPAL występujący na lewym bądź środkowym wsporniku. Nie znaczy to, że palety innych producentów, nieposiadających licencji nie nadają się do użytkowania. Znak EPAL gwarantuje jednak jakość produktu i jest przyznawany jedynie paletom nowym lub odnowionym do stanu fabrycznego.
Transport palet ma ugruntowaną pozycję, a gama wersji drewnianych została uzupełniona o te wykonane z tworzyw sztucznych. Produkowane są z dwóch rodzajów surowca. Zwykłe nadają się do przewozu standardowych towarów, natomiast te które uzyskały specjalne certyfikaty, są dedykowane do transportu żywności lub środków chemicznych. Niezależnie od technologii wykonania palety to filar współczesnej logistyki. Dzięki tak solidnym fundamentom branża transportowa może oferować coraz wyższą jakość usług przy jednoczesnej minimalizacji kosztów.