Rozwijanie pasji i zdobywanie nowych umiejętności a także wszechstronne kształcenie przyszłych opiekunów. Szkoła Cosinus w Lublinie wychodzi naprzeciw potrzebom seniorów – zachęca ich do aktywnego życia ale też kładzie nacisk na zapewnienie im profesjonalnego wsparcia.
To odpowiedź na zmiany społeczne związane ze starzeniem się społeczeństwa. Według danych GUS, w 2014 roku w Polsce mieszkało 38,5 miliona ludzi z czego ponad 8,5 miliona(ponad 22 proc.) miało 60 lat i więcej. W latach 1989-2014 liczba seniorów wzrosła o ponad 2,9 miliona a największy wzrost – o milion – odnotowano dla grupy 60-64-latków.
Starzejemy się
– Za 30 lat może się okazać, że już co dziesiąty mieszkaniec naszego kraju będzie miał 80 lat i więcej – mówi prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego i podkreśla, że starzenie się społeczeństw to proces nieuchronny. W 1950 roku w Polsce żyło około 180 tysięcyosób w wieku co najmniej 80 lat. Teraz ich liczba przekroczyła 1,6 miliona.
– Wzrost liczby najstarszych osób oznacza konieczność zapewnienia wsparcia środowiskowego i instytucjonalnego – zauważa prof. Szukalski. – Niezbędne są więc różnego rodzaju usługi związane z pomocą w domu pacjenta. Z drugiej strony konieczne staje się rozbudowanie instytucji całodobowej opieki, w których osoby niesamodzielne będę mogły w miarę normalnie funkcjonować.
Pomaga i wspiera
Dlatego na rynku krajowym i zagranicznym jest coraz więcej ofert pracy dla opiekunów medycznych. To osoby, które pomagają chorym i niesamodzielnym zaspokoić podstawowe potrzeby życiowe, są dla nich wsparciem pod względem fizycznym i psychicznym. – Świadcząc usługi z zakresu opieki medycznej nad osobą chorą i niesamodzielną współpracują z zespołem opiekuńczym i terapeutycznym. Mogą też asystować personelowi medycznemu podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych jednocześnie wspierając chorych – wyjaśnia Anna Danilewicz ze szkoły dla dorosłych Cosinus w Lublinie, która kształci między innymi opiekunów medycznych.
Teoria i praktyka
To kierunek zarówno dla osób z wykształceniem średnim jak również tych, którzy nie zdawali egzaminu maturalnego. Nauka w szkole trwa rok i kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe przeprowadzanym przez Ogólnopolską Komisję Edukacyjną. Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym - średnio dwa weekendy w miesiącu. Program przewiduje też praktyki zawodowe.Szkoła prowadzi w tym momencie rekrutację i ma jeszcze wolne miejsca.
Zdrowie publiczne, języki, anatomia
W ramach kształcenia w zawodzie opiekuna medycznego szkoła Cosinus proponuje zajęcia dotyczące zabiegów higienicznych, pielęgnacyjnych i opiekuńczych oraz działań opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną.
Słuchacze poznają także podstawy anatomii, fizjologii i patologii z elementami pierwszej pomocy, a także język migowy i język obcy.
Praca czeka – w kraju i za granicą
Zajęcia w Cosinusie są całkowicie bezpłatne. Absolwenci kierunku opiekun medyczny mogą znaleźć pracę w szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych, ośrodkach i domach pomocy społecznej. – Mogą się też zatrudnić w niepublicznych ośrodkach opieki zdrowotnej, podczas indywidualnej opieki w domu pacjenta, w środowiskowych domach pomocy oraz w fundacjach i stowarzyszeniach działających na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych – wylicza Anna Danilewicz
– Zawód opiekuna medycznego należy do grupy zawodów „międzynarodowych” i można go z powodzeniem wykonywać zarówno w kraju jak i zagranicą.
Nigdy nie jest za późno
Cosinus chce również zachęcić seniorów do aktywnego życia i rozwijania swoich pasji. - Oferujemy im naukę na kierunkach florystyka, rachunkowość i kosmetyka. Mogą u nas rozwijać swoje pasje i zdobywać nowe umiejętności. To idealny sposób na wypełnienie wolnego czasu – podkreśla Pani Anna. - Szkoła może być dla nich także miejscem spotkań z innymi osobami w podobnym wieku. Poprzez różnorodną ofertę dla osób powyżej 50. roku życia chcemy także przełamać stereotypowe postrzeganie nauki. Na nią nigdy nie jest za późno.
COSINUS Oddział Lublin
20-002 Lublin ul. Krakowskie Przedmieście 32
I piętro