Rozmowa z Krzysztofem Gałaszkiewiczem, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Regionalnego
Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
- 17 października br. ruszają nabory wniosków na dwa działania w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Mają one nie tylko cel społeczny czy ekonomiczny, ale także ekologiczny. W ramach pierwszego z tych działań można otrzymać wsparcie na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Kto może ubiegać się o pomoc finansową?
– O pomoc finansową mogą ubiegać się rolnicy, właściciele lub współwłaściciele gospodarstw rolnych, którzy mają pokrycia dachowe wykonane z materiału zawierającego azbest, ale tylko na budynkach służących do produkcji rolnej, czyli np. na oborach, stodołach, budynkach inwentarskich czy też w magazynach. Kolejny warunek jest taki, że pomoc jest udzielana na wymianę dachów o powierzchni do 500 m2. Dach na danym budynku musi być też wymieniony w całości. Nie można wymienić np. połowy pokrycia dachowego, jeśli cały dach liczy np.1000 m2 Na wymianę dachu na nowy, rolnik ma rok. Czas ten będzie liczony od momentu podpisania umowy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym czasie, eternit musi zostać zdjęty z dachu, a rolnik musi dokonać zgłoszenia do gminy na odbiór i utylizację eternitu. Ale te działania nie są już zadaniem Agencji. My będziemy rozliczać rolnika z tego czy na danym budynku jest nowy dach.
- Jakie wsparcie można otrzymać?
– Do 1 m2 dachu rolnik może otrzymać wsparcie w wysokości 40 zł. Maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 tysięcy złotych i jest to forma pomocy ryczałtowej.
- Działanie, o którym rozmawiamy i które ma pomóc rolnikom pozbyć się eternitu jest częścią większego procesu oczyszczania kraju z azbestu, tak by do 2032 roku te szkodliwe dla zdrowia materiały całkowicie zniknęły z dachów.
– Tak. Badania naukowe wykazały, że te materiały są szkodliwe dla naszego zdrowia. Są rakotwórcze. Z tych też powodów należy się ich jak najszybciej pozbyć. Rok 2032 jest terminem granicznym i bardzo dobrze, że są środki finansowe na wymianę pokryć dachowych zawierających te szkodliwe materiały. Z moich rozmów z mieszkańcami wsi wynika, że część z nich jest zainteresowana taką pomocą i będą składać wnioski do ARiMR. Przypomnę, że pierwszym dniem naboru do tego działania jest poniedziałek 17 października. Wnioski będzie można składać do 15 listopada br. i należy je składać wyłącznie elektronicznie. Także sama forma wdrażania wniosku i płatność środków będą odbywać się też w systemie informatycznym, czyli elektronicznie. Nie ma już żadnej formy papierowej.
- W przypadku tego działania są pewne kryteria premiujące wnioskodawców. Za co można je otrzymać?
– Będą premiowane przedsięwzięcia realizowane na terenach powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy a także przedsięwzięcia „młodych rolników”, czyli osób urodzonych po 31 grudnia 1981 roku.
- Drugie działanie, także proekologiczne jest adresowane do właścicieli plantacji chmielu. Nabór wniosków rozpoczyna się także 17 października br. i potrwa do końca 2023 r. lub do wyczerpania środków. Na czym będzie polegać pomoc?
– Pomoc jest skierowana do plantatorów chmielu. Dodam tylko, że ok. 90 proc. plantacji chmielu w Polsce znajduje się w województwie lubelskim – przede wszystkim na terenie powiatu opolskiego. Tak wynika z danych, które posiadamy i dotyczą niedawno otrzymanego przez plantatorów chmielu wsparcia do produkcji. Natomiast pomoc o którą będzie można się niedługo starać, będzie dotyczyła wymiany słupów nośnych impregnowanych kreozotem – jest to także substancja szkodliwa dla zdrowia.
Te impregnowane kreozotem konstrukcje będzie można wymienić na nowe słupy albo kompozytowe albo betonowe. Maksymalne wnioskodawca będzie mógł uzyskać pomoc do plantacji o powierzchni nie większej niż 5 ha.
- Jakie trzeba spełniać warunki aby otrzymać pomoc?
– Pomoc może być udzielona osobie fizycznej, osobie prawnej ale też mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, które wykonują na terenie Polski działalność w zakresie produkcji chmielu i mają nadany numer identyfikacyjny. Wsparcie będzie udzielane na przedsięwzięcia, które nie zostały rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku.
- Jaka jest wysokość wsparcia?
– Wysokość pomocy finansowej jest zróżnicowana, w zależności od tego czy słupy będą wymienione na kompozytowe czy na betonowe. W przypadku słupów kompozytowych poziom wsparcia to 70% zryczałtowanej stawki jednostkowej, która wynosi 146 025 zł/ha, natomiast w przypadku słupów betonowych – 168 088 zł/ha.
- Czy możliwa jest wypłata zaliczki?
– Wnioskodawca może otrzymać zaliczkę, w wysokości 50% wartości wsparcia, zarówno w tym działaniu jak też w przypadku wymiany pokryć dachowych z materiałów zawierających azbest, zaliczka jest na takim samym poziomie. Należy tylko zaznaczyć to w składanym ARiMR wniosku. Podobnie jak we wcześniej omawianym działaniu wnioski składa się wyłącznie elektronicznie.