W branży kosmetycznej coraz częściej doceniane są właściwości odżywcze ceramidów. Produkty z ceramidami są przeznaczone do cery suchej, problematycznej lub takiej z widocznymi oznakami starzenia. Pomagają odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową, która odpowiada za utrzymanie właściwego nawilżenia skóry. Dlaczego warto uwzględniać ceramidy w codziennej pielęgnacji? Sprawdź!
Budowa i funkcje ceramidów w skórze
Ceramidy należą do grupy lipidów, które tworzą cement międzykomórkowy w warstwie rogowej naskórka. Pełnią kluczową funkcję w utrzymaniu dobrej kondycji skóry, stanowiąc istotny element jej bariery ochronnej. Ceramidy różnią się od siebie nie tylko strukturą, ale także polarnością.
W kontekście pielęgnacji ceramidy znalazły zastosowanie jako składnik kosmetyków przeznaczonych do regeneracji uszkodzonej i odwodnionej skóry. Ich zdolność do wspierania bariery naskórkowej sprawia, że są one szczególnie cenione w przypadku skóry suchej, podrażnione i dojrzałej. Dodatkowo, ze względu na swoje właściwości nawilżające, ceramidy pomagają w przywróceniu elastyczności i zdrowego wyglądu skóry.
Dlaczego ceramidy są ważne w pielęgnacji?
Ceramidy odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu nawilżenia, elastyczności i ogólnej kondycji skóry. Gdy poziom ceramidów jest zachwiany, skóra reaguje natychmiast, objawiając ten brak niepożądanymi zmianami. Spadek elastyczności to jedna z pierwszych oznak niedoboru ceramidów. Skóra staje się mniej sprężysta, co może prowadzić do utraty jej młodzieńczego wyglądu.
Zmiana kolorytu skóry to kolejny efekt obniżonego poziomu ceramidów. Skóra traci zdrowy, promienny wygląd. Staje się poszarzała i mało atrakcyjna. Dyskomfort i uczucie ściągnięcia skóry również są związane z niedoborem ceramidów. Skóra wówczas jest podatna na różne uszkodzenia oraz podrażnienia, co niekorzystnie wpływa na jej wygląd.
Łuszczenie i uczucie suchości na twarzy to kolejny powszechny objaw niedoboru ceramidów. Skóra traci zdolność do zatrzymywania wody, co prowadzi do utraty nawilżenia. Zwiększa się też tendencja do powstawania nowych zmarszczek. Skóra staje się bardziej podatna na procesy starzenia się, zatem już występujące bruzdy mogą się pogłębiać.
Kosmetyki z ceramidami — dla kogo?
Wiele kobiet, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, decyduje się na różnego rodzaju zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Jest to czas, kiedy nasza skóra nie jest narażona na silne promieniowanie słoneczne, tak jak dzieje się to latem. Ceramidy są świetnym wsparciem dla skóry poddawanej zabiegom dermatologicznym czy kuracji retinolem, które bezpiecznie można przeprowadzać o tej porze roku. Sprawdzą się w pielęgnacji cery suchej i podrażnionej, tworząc ochronny filtr na powierzchni skóry.
Warto stosować kosmetyki, które skutecznie odbudują barierę naskórkową, jak na przykład krem z ceramidami marki Neauvia (dostępny na bodysmind.pl), również w codziennej pielęgnacji skóry normalnej.
Potencjalne korzyści i ryzyko związane z użyciem ceramidów
Potencjalnych korzyści związanych z użyciem ceramidów jest wiele. Do najczęściej wymienianych możemy zaliczyć:
- nawilżenie skóry,
- poprawę elastyczności,
- szybszą regenerację skóry oraz przyspieszone gojenie się uszkodzeń i podrażnień,
- ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, np. promieniowaniem UV,
- wsparcie skóry atopowej.
Używanie produktów z ceramidami niesie ze sobą pewne ryzyko, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem takiej kuracji. Jednym z potencjalnych ryzyk jest wystąpienie reakcji alergicznej u niektórych osób. Jednak nie dzieje się to przez zawartość ceramidów w kosmetyku. Dlatego zaleca się przeprowadzenie testu skórnego przed pełnym użyciem nowego produktu z ceramidami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii.
Jak wybrać odpowiedni kosmetyk z ceramidami?
Niewłaściwa pielęgnacja może znacznie wpłynąć na stan skóry, a pośrednio – również na makijaż, który szybciej się zmywa, kiedy bariera hydrolipidowa naskórka jest zaburzona przez niedobór ceramidów. Chcąc dogłębnie odżywić naszą twarz, warto sięgać po odpowiednie kosmetyki. W pielęgnacji cery warto jednak uwzględnić kilka innych składników, które wzmocnią efekt nawilżenia.
Produktem, który świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie pielęgnacji skóry, jest kwas hialuronowy. To naturalny składnik, który doskonale wiąże wodę, pomagając utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Jego zdolność do zatrzymywania wilgoci sprawia, że skóra staje się bardziej elastyczna, gładka, a linie i zmarszczki mimiczne ulegają wyraźnej redukcji. Kwas hialuronowy może również poprawić teksturę skóry, nadając jej zdrowszy i bardziej promienny wygląd. Ten bezpieczny w użyciu składnik jest często stosowany w różnych typach produktów do pielęgnacji, takich jak sera, kremy czy maski.
Chcąc odpowiednio dobrać kosmetyki z ceramidami do potrzeb naszej skóry, warto znać indywidualne cechy i wymagania naszej cery. Skonsultowanie się z dermatologiem lub kosmetologiem może być kluczowe w procesie doboru skutecznych produktów.
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- typ skóry,
- problemy skórne,
- wrażliwość skóry,
- aktualny stan skóry,
- wiek.
W razie wątpliwości lub konkretnych problemów skórnych zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże dostosować pielęgnację do indywidualnych potrzeb. Warto również przeprowadzać testy skórne, aby sprawdzić, jak skóra reaguje na konkretne produkty przed ich pełnym użyciem.
Źródła:
Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka Julia Wiśniowska, Zofia Dzierżewicz Radosław Balwierz r.2019
Ceramidy w pielęgnacji skóry, https://www.kosmopedia.org/o-tym-sie-mowi/ceramidy-w-pielegnacji-skory/ [dostęp: 05.11.2023]
A.Sionkowska, Chemia kosmetyczna. Wybrane zagadnienia, 2019