Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

23 stycznia 2025 r.
9:08

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym są prawdziwe miody?

W skrócie można powiedzieć, że prawdziwe miody tradycyjne stanowią ucztę dla oka, ciała i ducha. Spożywanie miodu ma duży wpływ na zdrowie i kondycję psychofizyczną. Naturalny miód produkują pszczoły miodne przy niewielkim udziale człowieka. Pszczoły zbierają pyłek, zanoszą go do ula, gdzie wzbogacony o enzymy trawienne nakrop umieszczany jest w plastrach. Tam zaczyna się proces dojrzewania miodu. Rola człowieka przy produkcji prawdziwego miodu ogranicza się do wydobycia plastrów z ula, odwirowania miodu w miodarkach i przelania tradycyjnych miodów odmianowych do słoików. Taki miód bogaty jest w składniki odżywcze, a lecznicze właściwości miodu są praktycznie nieocenione.

 

 

Na czym polega fałszowanie naturalnych miodów?

Leczniczych właściwości miodów tradycyjnych próżno szukać w tańszych, bo podrobionych miodach. Fałszowanie miodu jest - niestety - coraz powszechniejszą praktyką. Pyszny miód pszczeli jest obok mleka i oliwy jednym z trzech najczęściej fałszowanych produktów na świecie. Nieuczciwi "pszczelarze" uciekają się różnych sztuczek. Często na przykład podają pszczołom syropy glukozowo-fruktozowe. Pszczoły pracują z tym syropem, ale nie dodają nektaru z kwiatów czy spadzi, więc uzyskany produkt nie może być nazwany miodem, choć pod taką nazwą jest sprzedawany przez nieuczciwych pszczelarzy. Nierzadko gotowy miód mieszany jest ze słodkimi syropami i barwnikami odpowiedzialnymi za ciemny, piękny kolor miodu. Inną praktyką fałszowania miodu jest jego podgrzewanie w wysokiej temperaturze przekraczającej często 70 stopni Celsjusza. W rezultacie tych działań składniki miodu mające korzystny wpływ na zdrowie znikają, a produkt pszczeli zachowuje postać patoki (płynną konsystencję) zamiast ulegać krystalizacji. Miody różnego rodzaju w postaci płynnej mogą kusić o tyle, że są łatwiejsze w codziennym wykorzystywaniu. Miejmy świadomość, że na przykład krystalizacja miodu rzepakowego rozpoczyna się już w ciągu kilku dni. Postać patoki już może być dla nas sygnałem na nieuczciwe pochodzenie miodu rzepakowego.

 

 

Jak kupować miód, by nie wpaść w pułapkę?

Kupowanie naturalnych produktów spożywczych może więc wydawać się bardzo trudne. I faktycznie, bez podstawowej wiedzy i świadomości konsumenckiej takie jest. A wystarczy pamiętać, że podstawowym wyznacznikiem podpowiadającym, czy nabywamy zdrowy i smaczny rodzaj miodu, jest wspomniana już konsystencja produktu pszczelego. Miód pszczeli polecany będzie w wielu sytuacjach. Przykładowo, spożywanie miodu rzepakowego wskazane jest dla osób zmagających się z wrzodami żołądka. Wybór miodu rzepakowego w płynnej postaci jest błędem - ta odmiana miodu najczęściej trafia na półkę sklepową już w postaci skrystalizowanej. Śmiało można sięgać po miód kremowany, czyli mieszany. Kremowanie pozwala utrzymać właściwości miodu rzepakowego, a przy okazji ułatwia stosowanie miodu na co dzień, bo kremowany miód rzepakowy ma konsystencję masła. Miody spadziowe krystalizują dłużej, mogą utrzymać postać patoki nawet przez kilka miesięcy. Jeśli chcesz kupować wyłącznie różne rodzaje miodów najwyższej jakości, koniecznie czytaj etykiety. W sztucznym miodzie gryczanym czy miodzie lipowym będzie dodatek cukru lub glukozy. Naturalne miody klasyczne (miód nawłociowy, miód mniszkowy) poznasz też na pierwszy rzut oka za sprawą charakterystycznego "kożuszka" na powierzchni. Po otwarciu słoika możesz również posłużyć się zmysłem węchu - prawdziwy pyszny miód pszczeli ma bogaty zapach z nutami żywicy, wosku oraz kwiatów.

 

 

Czym się jest krystalizacja miodów i dlaczego pomaga sprawdzić jakość miodu?

Wszystkie dostępne rodzaje miodów naturalnych krystalizują się, czyli zmieniają postać z płynnej patoki na stałą (krupiec). Jest to proces pożądany, bo podpowiadający nam, że mamy do czynienia ze zdrowym, cenionym rodzajem miodu. Dobry rodzaj miodu krystalizuje się, czyli wytrąca naturalnie występujące cukry (glukozę i fruktozę). Pamiętajmy jednak, że różne rodzaje miodów tradycyjnych będą krystalizować się dłużej lub krócej.

Dlaczego warto sięgać po naturalne miody?

Bogactwo witamin i minerałów, jakie zawiera miód pszczeli, sprawia, że jest to produkt, po który warto sięgać każdego dnia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy musimy liczyć się ze wzmożonym ryzykiem zachorowań. Przy czym trzeba mieć świadomość, że wybór naturalnych miodów powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dla przykładu, wspominaliśmy już o wpływie miodu rzepakowego na pracę układu pokarmowego. Miód malinowy z kolei wzmacnia naczynia krwionośne i świetnie sprawdza się jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Miód z pyłkiem i pierzgą będzie strzałem w dziesiątkę w leczeniu infekcji. Miód faceliowy obniża ciśnienie krwi i polecany jest do stosowania w chorobach układu krążenia i niewydolności mięśnia sercowego. Wybieraj świadomie wyjątkowy rodzaj miodu, który pozwoli Tobie i Twoim bliskim cieszyć się zdrowiem. Przed zakupem sprawdź właściwości miodów, by jak najlepiej dopasować je do swoich potrzeb.

 

 

Gdzie kupić dobry miód pszczeli?

Jest takie miejsce, w którym miłośnicy naturalnych produktów pszczelich znajdą swój ulubiony pyszny miód. Polecamy polskie miody z pasieki Dziewanna - Pracownia Miodu i Ziół dostępne na stronie miodbezsciemy.pl W ofercie czekają miody różnego rodzaju - i miody naturalne (jak chociażby miód wrzosowy, miód akacjowy czy miód wielokwiatowy), i miody z dodatkami (między innymi miód z pierzgą i pyłkiem, miód z owocami maliny czy cytryny), i na przykład miód z orzechami. Pasieka Dziewanna dostarcza miody najwyższej jakości bogate w składniki odżywcze oraz inne produkty pszczele mające korzystny wpływ na zdrowie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Joanna Andruszak była bohaterką potyczki w Elblągu

PGE MKS FunFloor pokonał Energę Start Elbląg

Początek meczu w Elblągu zdecydowanie nie poszedł po myśli szczypiornistek PGE MKS FunFloor. Lublinianki przegrywały z Energą Startem aż 3:8. Do przerwy było jednak 13:13, a w drugiej połowie wszystko potoczyło się już zgodnie z planem i przyjezdne wygrały 33:25.

ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

ChKS Chełm w finale PLS 1. Ligi, po zwycięstwie nad KPS Siedlce

W drugim meczu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:0 i awansował do finału PLS 1. Ligi

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka tuż-tuż. Poznaj nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych

Watykan przygotowuje się do pogrzebu papieża Franciszka

Plac Świętego Piotra został zamknięty w piątek około godz. 17 w ramach przygotowań do sobotniego pogrzebu papieża Franciszka. W bazylice wierni nadal oddają hołd przed trumną papieża.

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

Miał być remont ulicy Bazylianówka. Może być za drogo

W ramach XI edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy lubelskiej dzielnicy Ponikwoda zdecydowali, że nadszedł czas wyremontować ulicę Bazylianówka. Dzisiaj miasto poznało oferty. Okazuje się, że 400 tys. zł może nie wystarczyć.

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

Okradali drogerie w całym kraju. Namierzyli ich w Poniatowej

W krótkim czasie trzej mężczyźni dorobili się na kradzieżach blisko 140 tys. zł. Ich łupem padły również towary z terenu naszego województwa.

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Wisła Puławy jedzie do Bytomia. Każdy punkt będzie niezwykle cenny

Przed świętami Wielkanocnymi Wisła Puławy pokonała na swoim stadionie Skrę Częstochowa i wciąż plasuje się tuż nad strefą spadkową. W sobotę podopiecznych trenera Macieja Tokarczyka czeka bardzo ciężkie spotkanie. Duma Powiśla zagra w Bytomiu z tamtejszą Polonią

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Bezpłatny powrót z obchodów Tysiąclecia Korony Polskiej pociągami PKP Intercity

Już w najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, Warszawa będzie gospodarzem centralnych obchodów „Tysiąclecia Korony Polskiej”. Z tej okazji PKP Intercity przygotowało dla uczestników wyjątkową promocję – bezpłatny powrót do domu pociągami przewoźnika.

Jedną z chełmskich szkół, która przejdzie termomodernizację jest I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie

Kolejne miliony na termomodernizację szkół i przedszkoli w Chełmie

Miasto Chełm kontynuuje ambitny plan poprawy efektywności energetycznej swoich placówek oświatowych. Aż 53,5 mln złotych trafi do miasta na termomodernizację dziewięciu kolejnych szkół i przedszkoli. To kolejny krok w realizacji programu, który zmienia nie tylko wygląd budynków, ale i komfort nauki najmłodszych mieszkańców.

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

Napadli i zrabowali pół miliona złotych. Grozi im 15 lat więzienia

39-latek planował napad już pół roku wcześniej, a we wszystkim pomogła mu żona. Po całym zdarzeniu małżeństwo uciekło z Polski. Długo jednak nie cieszyli się wolnością ani skradzionymi pieniędzmi.

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje
film

Seszele – 4 pomysły na idealne wakacje

Ciężko wyobrazić sobie bardziej rajski kierunek ekskluzywnej podróży niż gorące, tropikalne Seszele. Ten kraj wyspiarski z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę fanów wśród turystów z Polski, a jednocześnie pozostaje egzotyczny i trudno dostępny ze względu na swoje położenie na mapie.

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia
ZDJĘCIA
galeria

Państwowa Straż Rybacka ma już 40 lat. Były medale i odznaczenia

W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się uroczyste obchody 40-lecia Państwowej Straży Rybackiej w Lublinie. Jubileusz był okazją do podsumowania czterech dekad działalności formacji oraz uhonorowania jej funkcjonariuszy.

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

Jest areszt dla mężczyzny, który na hulajnodze potrącił 13-latkę

36-latek, który w minionym tygodniu potrącił nastolatkę, dzisiaj trafił do prokuratury. Usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia, za co może mu grozić do 4,5 roku więzienia.

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Duże ilości marihuany przechowywał w domu

Ponad 3 kg marihuany znaleźli łukowscy policjanci w domu 38-letniego mieszkańca powiatu radzyńskiego. Mężczyzna zarzekał się, że z narkotykami nie ma nic wspólnego.

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ
26 kwietnia 2025, 12:00

Dajcie rowerom drugie życie. III Lubelski Rowerowy Pchli Targ

Jeśli zalegają Wam niepotrzebne już części, czy też akcesoria rowerowe albo rowerowe ciuchy lub nieużywane już rowery, a nie macie czasu by wystawiać je na aukcjach, to przyjdźcie w sobotę na III Lubelski Rowerowy Pchli Targ.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium