Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

Dzisiaj
9:08

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

0 0 A A

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym są prawdziwe miody?

W skrócie można powiedzieć, że prawdziwe miody tradycyjne stanowią ucztę dla oka, ciała i ducha. Spożywanie miodu ma duży wpływ na zdrowie i kondycję psychofizyczną. Naturalny miód produkują pszczoły miodne przy niewielkim udziale człowieka. Pszczoły zbierają pyłek, zanoszą go do ula, gdzie wzbogacony o enzymy trawienne nakrop umieszczany jest w plastrach. Tam zaczyna się proces dojrzewania miodu. Rola człowieka przy produkcji prawdziwego miodu ogranicza się do wydobycia plastrów z ula, odwirowania miodu w miodarkach i przelania tradycyjnych miodów odmianowych do słoików. Taki miód bogaty jest w składniki odżywcze, a lecznicze właściwości miodu są praktycznie nieocenione.

Na czym polega fałszowanie naturalnych miodów?

Leczniczych właściwości miodów tradycyjnych próżno szukać w tańszych, bo podrobionych miodach. Fałszowanie miodu jest - niestety - coraz powszechniejszą praktyką. Pyszny miód pszczeli jest obok mleka i oliwy jednym z trzech najczęściej fałszowanych produktów na świecie. Nieuczciwi "pszczelarze" uciekają się różnych sztuczek. Często na przykład podają pszczołom syropy glukozowo-fruktozowe. Pszczoły pracują z tym syropem, ale nie dodają nektaru z kwiatów czy spadzi, więc uzyskany produkt nie może być nazwany miodem, choć pod taką nazwą jest sprzedawany przez nieuczciwych pszczelarzy. Nierzadko gotowy miód mieszany jest ze słodkimi syropami i barwnikami odpowiedzialnymi za ciemny, piękny kolor miodu. Inną praktyką fałszowania miodu jest jego podgrzewanie w wysokiej temperaturze przekraczającej często 70 stopni Celsjusza. W rezultacie tych działań składniki miodu mające korzystny wpływ na zdrowie znikają, a produkt pszczeli zachowuje postać patoki (płynną konsystencję) zamiast ulegać krystalizacji. Miody różnego rodzaju w postaci płynnej mogą kusić o tyle, że są łatwiejsze w codziennym wykorzystywaniu. Miejmy świadomość, że na przykład krystalizacja miodu rzepakowego rozpoczyna się już w ciągu kilku dni. Postać patoki już może być dla nas sygnałem na nieuczciwe pochodzenie miodu rzepakowego.

Jak kupować miód, by nie wpaść w pułapkę?

Kupowanie naturalnych produktów spożywczych może więc wydawać się bardzo trudne. I faktycznie, bez podstawowej wiedzy i świadomości konsumenckiej takie jest. A wystarczy pamiętać, że podstawowym wyznacznikiem podpowiadającym, czy nabywamy zdrowy i smaczny rodzaj miodu, jest wspomniana już konsystencja produktu pszczelego. Miód pszczeli polecany będzie w wielu sytuacjach. Przykładowo, spożywanie miodu rzepakowego wskazane jest dla osób zmagających się z wrzodami żołądka. Wybór miodu rzepakowego w płynnej postaci jest błędem - ta odmiana miodu najczęściej trafia na półkę sklepową już w postaci skrystalizowanej. Śmiało można sięgać po miód kremowany, czyli mieszany. Kremowanie pozwala utrzymać właściwości miodu rzepakowego, a przy okazji ułatwia stosowanie miodu na co dzień, bo kremowany miód rzepakowy ma konsystencję masła. Miody spadziowe krystalizują dłużej, mogą utrzymać postać patoki nawet przez kilka miesięcy. Jeśli chcesz kupować wyłącznie różne rodzaje miodów najwyższej jakości, koniecznie czytaj etykiety. W sztucznym miodzie gryczanym czy miodzie lipowym będzie dodatek cukru lub glukozy. Naturalne miody klasyczne (miód nawłociowy, miód mniszkowy) poznasz też na pierwszy rzut oka za sprawą charakterystycznego "kożuszka" na powierzchni. Po otwarciu słoika możesz również posłużyć się zmysłem węchu - prawdziwy pyszny miód pszczeli ma bogaty zapach z nutami żywicy, wosku oraz kwiatów.

Czym się jest krystalizacja miodów i dlaczego pomaga sprawdzić jakość miodu?

Wszystkie dostępne rodzaje miodów naturalnych krystalizują się, czyli zmieniają postać z płynnej patoki na stałą (krupiec). Jest to proces pożądany, bo podpowiadający nam, że mamy do czynienia ze zdrowym, cenionym rodzajem miodu. Dobry rodzaj miodu krystalizuje się, czyli wytrąca naturalnie występujące cukry (glukozę i fruktozę). Pamiętajmy jednak, że różne rodzaje miodów tradycyjnych będą krystalizować się dłużej lub krócej.

Dlaczego warto sięgać po naturalne miody?

Bogactwo witamin i minerałów, jakie zawiera miód pszczeli, sprawia, że jest to produkt, po który warto sięgać każdego dnia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy musimy liczyć się ze wzmożonym ryzykiem zachorowań. Przy czym trzeba mieć świadomość, że wybór naturalnych miodów powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dla przykładu, wspominaliśmy już o wpływie miodu rzepakowego na pracę układu pokarmowego. Miód malinowy z kolei wzmacnia naczynia krwionośne i świetnie sprawdza się jako środek napotny i przeciwgorączkowy. Miód z pyłkiem i pierzgą będzie strzałem w dziesiątkę w leczeniu infekcji. Miód faceliowy obniża ciśnienie krwi i polecany jest do stosowania w chorobach układu krążenia i niewydolności mięśnia sercowego. Wybieraj świadomie wyjątkowy rodzaj miodu, który pozwoli Tobie i Twoim bliskim cieszyć się zdrowiem. Przed zakupem sprawdź właściwości miodów, by jak najlepiej dopasować je do swoich potrzeb.

Gdzie kupić dobry miód pszczeli?

Jest takie miejsce, w którym miłośnicy naturalnych produktów pszczelich znajdą swój ulubiony pyszny miód. Polecamy polskie miody z pasieki Dziewanna - Pracownia Miodu i Ziół dostępne na stronie miodbezsciemy.pl W ofercie czekają miody różnego rodzaju - i miody naturalne (jak chociażby miód wrzosowy, miód akacjowy czy miód wielokwiatowy), i miody z dodatkami (między innymi miód z pierzgą i pyłkiem, miód z owocami maliny czy cytryny), i na przykład miód z orzechami. Pasieka Dziewanna dostarcza miody najwyższej jakości bogate w składniki odżywcze oraz inne produkty pszczele mające korzystny wpływ na zdrowie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Będzie nowy parking przy stacji Lublin Główny

Kolej podpisała umowę na budowę parkingu przy stacji Lublin Główny. Do końca roku, za 1,5 mln zł, powstaną nowe miejsca postojowe, które ułatwią przesiadkę z samochodów do pociągów. Z tych miejsc będzie można korzystać bezpłatnie.

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium