Nowoczesny oddział ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny, reorganizacja funkcjonowania placówki oraz nowoczesny sprzęt - to główne cele projektu zakładającego rozbudowę Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku. Jego wartość sięga ponad 25 mln zł, a Unia Europejska do inwestycji dołoży 19 mln zł.
W trosce o przyszłe mamy
Obecnie oddział ginekologiczno-położniczo-noworodkowy szpitala zlokalizowany jest w dzielnicy fabrycznej Kraśnika w odległości ponad 6 km od głównego budynku placówki. Nikt nie kryje, że oddalenie od oddziałów wspomagających pracę ginekologii np. oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, który jest niezbędny do zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa udzielania świadczeń zdrowotnych, stanowi istotne ryzyko dla zdrowia pacjentów. Szpital nie dysponuje też wystarczającą ilością sprzętu medycznego, który mógłby być dedykowany dla pacjentek oddziału.
To wszystko zmieni się na lepsze dzięki funduszom europejskim. Przeniesienie oddziału wyeliminuje konieczność dowozu pacjentek karetką na badania, przyspieszy transport oraz przede wszystkim znacznie obniży koszty hospitalizacji, bo całość procesów diagnostycznych i terapeutycznych zlokalizowana będzie w jednym obiekcie. – To nie tylko poprawa jakości funkcjonowania szpitala, który zostanie przygotowany do przyjmowania nawet 400 porodów rocznie, ale przede wszystkim zabezpieczenie zdrowia i życia rodzących kobiet i noworodków, zakażonych COVID-19 – mówi Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. Nowy oddział zaprojektowany został tak, aby w podwyższonym standardzie sanitarnym umożliwić hospitalizację nawet tych najmniejszych pacjentów zakażonych koronawirusem.
Trzykondygnacyjny pawilon i nowy sprzęt
Do głównego budynku szpitala w Kraśniku dobudowany zostanie trzykondygnacyjny pawilon. Na niskim parterze znajdzie się pracownia tomografii komputerowej oraz pomieszczenia techniczne i pomocnicze. Na parterze, oprócz izby przyjęć ogólnej i dla dzieci, działać będzie m.in. izba przyjęć oddziału ginekologii i położnictwa oraz 10-łóżkowy oddział ginekologiczny. Na pierwszym piętrze znajdą się sale dla pacjentek oddziału położniczo-noworodkowego. Powstaną też dwie sale do porodów naturalnych oraz nowoczesna sala do wykonywania cesarskich cięć. Warunki pozwolą na leczenie schorzeń u noworodków oraz opiekę nad wcześniakami. – Najbardziej na tym projekcie skorzystają przyszłe mamy. Postęp w jakości udzielanych świadczeń jak i komforcie pacjentek oddziału ginekologicznego oraz położniczego będzie olbrzymi – zapewnia Michał Jedliński, dyrektor szpitala w Kraśniku. – Oba oddziały będą położone w sąsiedztwie bloku operacyjnego. Do dyspozycji będziemy mieć nowoczesny sprzęt - dodaje.
W ramach projektu do kraśnickiej placówki trafi tomograf komputerowy, kardiomonitory oraz aparaty KTG, USG i EKG. Kupione zostaną m.in. także nowe łóżka porodowe, stół operacyjny, pompy infuzyjne, respiratory noworodkowe czy łóżka szpitalne. Dzięki realizacji projektu „Dobudowa pawilonu do budynku szpitala w SPZOZ w Kraśniku w celu poprawy dostępności i jakości świadczonych usług, zabezpieczenia świadczeń na oddziałach ginekologicznym, położniczym i neonatologicznym oraz reorganizacji funkcjonowania szpitala” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 pierwsze pacjentki będą mogły być przyjęte w lipcu 2023 roku.
Lubelskie Fundusze Europejskie
Dowiedz się więcej na:
FB LubelskieFunduszeEuropejskie