Podróże i ochrona środowiska, czy to idzie w parze? Tak, i wcale nie jest trudne. Ekoturystyka to trend, który w najbliższych latach ma szansę realnie zmienić nastawienie do zagranicznych wakacji. Komercja będzie musiała ustąpić ekologii. Na czym to polega?
Co to jest ekoturystyka?
Podróżując do różnych zakątków świata w celach urlopowych, zwykle nie myślimy o ochronie środowiska. Wydaje nam się, że stosując się do zasad i przepisów, jesteśmy „czyści”. Tymczasem nasz beztroski wypoczynek bardzo często jest obciążeniem dla przyrody.
Dlaczego tak się dzieje? Często winny jest brak edukacji. Nie zastanawiamy się, czy generujemy ślad węglowy, co się stanie z wyrzuconymi przez nas opakowaniami jednorazowymi i jak nasz pobyt wpłynie na miejscową ludność. Ekoturystyka to nowy trend, który ma na celu ochronę coraz szczuplejszych zasobów Ziemi. To też sposób na wypoczynek w innym duchu, mniej komercyjnym, ale na pewno równie, a może nawet bardziej atrakcyjnym.
Jak zostać ekoturystą?
Bycie ekoturystą nie jest trudne. W wielu wypadkach wystarczy przełożyć domowe nawyki na pobyt w hotelu lub pensjonacie.
W domu oszczędzamy wodę ze względu na rachunki, w hotelu możemy ją oszczędzać ze względu na coraz większe braki na Ziemi. Podobnie warto oszczędzać prąd – to nie tylko kwestia kosztów dla hotelu, ale i naszej odpowiedzialności. Wiele hoteli ma certyfikaty eko – warto takich szukać. Pozyskują one prąd z odnawialnych źródeł, serwują w restauracjach potrawy przyrządzane na bazie produktów od lokalnych dostawców, używają wyłącznie naturalnych i ekologicznych kosmetyków.
Największy ślad węglowy pozostawia transport drogą lotniczą. Nie uciekniemy przed tym całkowicie, ale możemy zminimalizować jego wielkość, wybierając połączenia bez międzylądowań. Nie tylko oszczędzimy czas, ale też nasz ślad węglowy będzie mniejszy, bo samolot generuje najwięcej dwutlenku węgla właśnie przy starcie i lądowaniu.
Wiele osób rezygnuje z lotów bezpośrednich ze względu na wysoką cenę. Im dedykujemy artykuł: Czy bilety kupowane z dużym wyprzedzeniem są tańsze?
Warto też żywić się w lokalnych jadłodajniach, unikać kupowania dań gotowych i wysoko przetworzonych. To wszystko są małe kroczki, ale połączone mają wielką moc.
Warto też ograniczyć swój bagaż, przede wszystkim usuwając z niego jednorazowe opakowania i gadżety, które na miejscu zamierzaliśmy użyć i wyrzucić. Żaden zakątek świata nie będzie szczęśliwy, gdy zostawimy w nim swoje śmieci.
Jak wygodnie zaplanować podróż w duchu eko?
Jak podróżować w najdalsze krańce świata? Tu z pomocą przychodzi platforma do planowania podróży eSky.pl, z którą można polecieć na przysłowiowy drugi koniec świata, zobacz: Dominikana – wakacje eSky.pl.
Dzięki intuicyjnym filtrom i zaawansowanym opcjom wyszukiwania można łatwo znaleźć przelot bez międzylądowania i hotel, który uzyskał certyfikat eko. Zamiast hotelu można też wybrać mieszkanie w pokoju gościnnym u jednego z członków lokalnej społeczności. W bazie eSky.pl znajduje się ponad milion miejsc noclegowych. Na pewno uda się wśród nich znaleźć te, które spełniają założenia ekoturystyki.
Na eSky.pl można też wynająć samochód elektryczny lub hybrydowy – taka decyzja także przyczynia się do ekoturystyki. Samochody elektryczne zostawiają zdecydowanie mniejszy ślad węglowy niż spalinowe.
Każda forma podróży wymaga ubezpieczenia podróżnego. Je także można łatwo wykupić na eSky.
Dla wygody podróżujących platforma uruchomiła aplikację internetową. Teraz planowanie podróży jest jeszcze prostsze.