Temat segregacji odpadów dotyczy osób prywatnych, firm i przedsiębiorstw. Jest wynikiem Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, której art. 23 ust. 1 informuje, że odpady muszą być zbierane w sposób selektywny. Przedsiębiorcy i osoby fizyczne zobowiązane są do segregacji odpadów, które dzięki temu mogą być powtórnie przetwarzane. Jak prawidłowo segregować opady? Jakie kosze do segregacji wybrać?
Co oznacza segregacja odpadów?
Segregacja odpadów polega na sortowaniu śmieci ze względu na materiał, z którego zostały stworzone. Pozwala na oddzielenie odpadów, które nadają się do przeróbki. W ostatnich latach, w związku z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska, temat segregacji stał się bardzo głośny. Wszyscy, począwszy od osób prywatnych, po firmy i instytucje, muszą oddzielać odpady, wrzucać je do odpowiednich pojemników. Postępowanie niezgodne z prawem może oznaczać duże kary finansowe.
Kosze do segregacji śmieci – kolorystyka
Oferta koszy do segregacji odpadów jest bardzo szeroka. W ofercie producentów są pojedyncze pojemniki, kosze do segregacji z podstawami, stojaki na worki, a także pojemniki wewnętrzne np. kosze do parku, metalowe lub betonowe. W zależności od potrzeb kosze do segregacji mają różne pojemności, od 20 do 120 l. Różnią się systemami otwierania i zamykania, a także kolorami, które informują, na jakie odpady jest dany pojemnik. Kolorystyka jest zgodna z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej.
-
Kosze żółte – przeznaczone są na odpady wykonane z metalu i tworzyw sztucznych. Należy wrzucać do nich butelki, puszki, opakowanie foliowe, pudełka po kosmetykach i środkach czystości itp.
-
Kosze niebieskie – służą do segregacji papieru. Wrzuca się do nich papierowe opakowania, gazety, zużyte zeszyty, ulotki. Opakowania z papieru nie powinny być pokryte woskiem lub folią – jeżeli tak jest, nadają się do pojemników kolorze żółtym.
-
Kosze zielone – to pojemniki, do których wrzuca się szkło m.in. butelki szklane, słoiki, uszkodzone szklanki itp. Niektóre gminy wymagają, aby oddzielać szkło bezbarwne od kolorowego. W takim wypadku na szkło bezbarwne przeznaczony jest pojemnik biały, a na kolorowe zielony.
-
Kosze brązowe – to pojemniki na odpady bio, czy biodegradowalne, które ulegają szybkiego rozkładowi. Może to być m.in. ziemia, liście, gałęzie drzew, skoszona trawa, skorupki z jaj, obierki z warzyw i owoców.
-
Kosze czarne lub szare – przeznaczone są do przechowywania odpadów zmieszanych, które nie nadają się do innych pojemników. Można do nich wrzucać pozostałości z posiłków, stare tekstylia, zużyte środki higieniczne, odchody zwierząt itp.
Wybór koszy do segregacji odpadów
Odpowiednie kosze do segregowania śmieci są dużym ułatwieniem w codziennej segregacji odpadów. Dzięki nim można nie tylko utrzymać czystość w najbliższym otoczeniu, ale także zadbać o ogólny stan środowiska. Liczba śmieci z roku na rok rośnie, a dzięki odpowiedniemu postępowaniu można ją ograniczyć. Dużą pomocą są odpowiednie kosze, które można dopasować do indywidualnych potrzeb. Co można wybrać? Wygodnym rozwiązaniem są zestawy koszy, od 2 do 5, które ułatwiają wygodny podział śmieci. Duże zestawy sprawdzą się idealnie w zakładach pracy, szkołach czy ośrodkach zdrowia. Dla osób, które mają ograniczone miejsce, sprawdzą się stojaki na worki. To wygodne, ekonomiczne rozwiązanie. Do domu dobrym wyborem będą mniejsze pojemniki, dobre do kuchni czy łazienki. Kosze niezbędne są również w przestrzeni miejskiej, powinny być ustawiane w najbardziej strategicznych miejscach. Często wybierany jest kosz parkowy, który doskonale współgra z pozostałą architekturą.
Segregacja śmieci jest bardzo ważna dla obecnych i przyszłych pokoleń. Należy pamiętać, że same kosze to nie wszystko. Niezbędna jest świadomość ludzi i wiedza, dlaczego należy oddzielać poszczególne grupy odpadów. Tylko dzięki temu będzie można zredukować problem związany z zalegającymi odpadami, które negatywnie oddziaływają na wszystkie elementy środowiska naturalnego.