Kardiolog dziecięcy zajmuje się chorobami i dolegliwościami występującymi w klatce piersiowej dzieci i młodzieży. Specjalista kardiologii dziecięcej diagnozuje problemy zdrowotne, które rzadko występują u osób dorosłych, ale często przytrafiają się najmłodszym pacjentom.
W zakresie diagnostyki prowadzonej przez kardiologa dziecięcego zlecane są również badania przeprowadzane z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń, do których należy m.in. EKG czy echo serca. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z wizyty u kardiologa dziecięcego.
Kim jest kardiolog dziecięcy?
Kardiolodzy dziecięcy to specjaliści, którzy specjalizują się w diagnozowaniu i leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego u pacjentów do 18. roku życia. Kardiologia dziecięca to zatem dział kardiologii obejmujący dolegliwości występujące u dzieci i młodzieży, które w wielu przypadkach różnią się od chorób i przypadłości kardiologicznych występujących u osób dorosłych. Dlatego też leczenie takich przypadków wymaga interwencji odpowiedniego specjalisty, jakim jest właśnie kardiolog dziecięcy.
Konsultacja kardiologa dziecięcego polega nie tylko na diagnozowaniu i zastosowaniu odpowiedniego leczenia wykrytych dolegliwości. Do zakresu kardiologii dziecięcej należy też profilaktyka chorób serca oraz układu naczyniowego u najmłodszych.
Jakie dolegliwości leczy kardiolog dziecięcy?
Kardiolodzy dziecięcy zajmują się przede wszystkim diagnozowaniem i leczeniem wad serca o charakterze wrodzonym lub nabytym. Konsultacja kardiologa dziecięcego najczęściej pozwala wykryć takie schorzenia jak:
- wady aorty i zastawki tętnicy płucnej,
- koarktacja aorty,
- ubytek przegrody międzyprzedsionkowej lub międzykomorowej,
- zwężenie cieśni aorty,
- tetralogia Fallota,
- przerost prawej komory.
Chociaż podczas wizyt u kardiologów dziecięcych najczęściej wykrywane są wrodzone wady serca, niekiedy zdarza się, że u małoletnich pacjentów może wystąpić wada o charakterze nabytym. Wówczas często z podejrzeniem takiego schorzenia do kardiologa dziecięcego kieruje lekarz pediatra.
Więcej informacji znajdziesz na stronie www.ceglana-cardio.pl.
Najczęściej nabyta wada serca u dzieci bywa powikłaniem po poważnej przebytej infekcji. W przypadku młodzieży nabyte wady serca pojawiają się często w związku z brakiem aktywności fizycznej, otyłością czy stosowaniem złej diety.
Podczas wizyty u lekarza, jakim jest kardiolog dziecięcy, może zostać zdiagnozowana również choroba, która występuje u osób dorosłych. Do takich schorzeń należy m.in. arytmia, zapalenie mięśnia sercowego czy przerost mięśnia sercowego.
Konsultacja kardiologa dziecięcego - kiedy dać się na wizytę?
Kardiolog dziecięcy to specjalista, do którego warto udać się w przypadku wystąpienia u dziecka niepokojących objawów, takich jak:
- szybkie zmęczenie nawet po niewielkim wysiłku,
- bóle i duszności w klatce piersiowej,
- obrzęki,
- nadmierna potliwość,
- omdlenia i zasłabnięcia.
Kardiolog dziecięcy to specjalista, który przyjmie dziecko bez skierowania np. w prywatnym gabinecie lub takich miejscach jak centrum medyczne. W takich placówkach można też umówić się na konsultację znacznie szybciej oraz wykonać jednocześnie pakiet niezbędnych, zleconych badań.
Kardiolog dziecięcy - przebieg wizyty
W pierwszej kolejności kardiolog dziecięcy podczas wizyty przeprowadza szczegółowy wywiad z rodzicem pacjenta, a następnie z dzieckiem. Ma to na celu zapoznanie się z dolegliwościami, a także ogólnym stanem zdrowia danej osoby czy stylem życia.
Następnie przeprowadzane jest badanie osłuchowe i mogą zostać wykonane lub zlecone typowe badania kardiologiczne takie jak EKG, echo serca, USG serca czy badanie Holtera.
Wizyta u kardiologów dziecięcych przebiega zazwyczaj w przyjaznej i komfortowej atmosferze. Lekarze tej specjalności doskonale zdają sobie sprawę ze stresu, jaki może towarzyszyć małym pacjentom, dlatego konsultacji ze specjalistą nie trzeba się obawiać, a w przypadku dostrzeżenia niepokojących objawów jak najszybciej zarezerwować termin wizyty