Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

25 listopada 2022 r.
15:11

Język ukraiński a rosyjski - czym się różnią?

0 A A

flaga Ukrainy i Rosji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Język ukraiński a rosyjski - czym się różnią?

Obecnie w mediach można znaleźć ogromną ilość komunikatów w języku ukraińskim, co jest spowodowane aktualną sytuacją w tym kraju. Wiele osób uważa, że język ukraiński jest niemalże identyczny jak język rosyjski - nic bardziej mylnego. Mimo tego, że mają bardzo podobny alfabet i oba należą do tej samej grupy języków wschodniosłowiańskich, to istnieją między nimi zauważalne różnice. Dla ludzi nieznających podstaw ukraińskiego i rosyjskiego, rozróżnienie tych dwóch języków może przyprawić o zawrót głowy. Jakie są podstawowe różnice między językiem ukraińskim a rosyjskim?

Powstanie języka ukraińskiego i rosyjskiego

Język rosyjski i ukraiński mają te same korzenie i należą do grupy języków wschodniosłowiańskich. Warto zaznaczyć, że były kiedyś uznawane jedynie za dialekty języka prasłowiańskiego, jednakże szybko zaczęły podążać we własnym kierunku. Niemniej jednak po rozpadzie Rusi Kijowskiej, owe dialekty przekształciły się w dwa odrębne języki.

Różnice leksykalne obu języków słowiańskich wynikają z tego, iż język rosyjski w dużej mierze zachował elementy języka staro-cerkiewno-słowiańskiego, a ukraiński o wiele więcej czerpie z języka prasłowiańskiego. Faktem jest, że historia Polski i Ukrainy się ze sobą ściśle wiąże (kiedyś Lwów należał do Królestwa Polskiego), co również przyczynia się do splotu języków.

Polityka Piotra Wielkiego sprawiła, że Rosja była pod wpływem krajów zachodnioeuropejskich. W związku z tym słownictwo ściśle związane z kulturą i rozwojem techniki było zapożyczone z języka francuskiego, niemieckiego i holenderskiego.

Rozłam między językiem rosyjskim a ukraińskim był przypieczętowany rozwojem twórczości literackiej. Rosyjski język literacki przede wszystkim opierał się na wyrazach pochodzenia staro-cerkiewno-słowiańskiego, które były chętnie wykorzystywane w utworach Aleksandra Puszkina. Powieści ukraińskie bazowały na języku potocznym, opracowanym na podstawie języka prasłowiańskiego.

Znaczące różnice między językiem rosyjskim a ukraińskim były widoczne już w XVII wieku, kiedy to w okolicach Moskwy posługiwano się rosyjskim, a ukraińskojęzyczne tereny wchodziły w skład poszczególnych państw, takich, jak I Rzeczpospolita i Austro-Węgry. Biorąc pod uwagę fakt, iż język ukraiński znalazł się pod wpływem austriackiej niemczyzny, rumuńskiego, polskiego i węgierskiego, owe języki coraz bardziej się od siebie oddalały.

Język ukraiński i rosyjski - podobieństwa

Ukraiński i rosyjski na pierwszy rzut oka mogą wydawać się językami bardzo do siebie podobnymi, jednakże oprócz zbliżonego alfabetu - zwanego cyrylicą - nie ma między nimi zbyt wiele zbieżności.

Należy wspomnieć, że przed rozpadem Związku Radzieckiego, rosyjski był językiem urzędowym na Ukrainie, wówczas niemalże każdy mieszkaniec tego kraju był w stanie zrozumieć i porozumiewać się za pomocą tego języka. Można zatem śmiało rzec, że oba języki były wykorzystywane równolegle, a osoby mówiące zarówno w języku ukraińskim, jak i rosyjskim doskonale się rozumiały. Ta sytuacja uległa zmianie, gdy młode pokolenie Ukraińców nie miało bezpośredniego kontaktu z językiem ukraińskim w szkole i telewizji. Słowa wypowiedziane w języku ukraińskim są w wielu przypadkach zupełnie niezrozumiałe dla Rosjan, a niektórzy językoznawcy twierdzą, że ukraiński jest bardziej związany z językiem polskim, aniżeli rosyjskim.

Tłumaczenie języka rosyjskiego i ukraińskiego

Biorąc pod uwagę odmienny alfabet, wiele osób uważa, że tłumaczenie tych dwóch języków jest bardzo trudne. Ta czynność może być sporym utrudnieniem dla tych, którzy nie mają do tego odpowiednich uprawnień. Należy pamiętać o tym, że jeśli dana osoba zna jedynie ukraiński - nie będzie w stanie dobrze przetłumaczyć tekstu w języku rosyjskim. Aby mieć stuprocentową pewność przekładu, warto udać się do specjalistycznego biura tłumaczeń, gdzie tłumacz przysięgły języka ukraińskiego zagwarantuje poprawną transliterację imion i nazwisk.

Tłumacz rosyjskiego oferuje profesjonalny przekład z różnych branż w formie ogólnej, specjalistycznej, pisemnej i ustnej. Dokumenty zapisane cyrylicą mogą być związane zarówno z marketingiem, jak i działalnością sektorów farmaceutycznych i medycznych. Bez względu na rodzaj tłumaczeń, każde biuro zapewnia bezpieczeństwo powierzonych danych.

Różnice między jednym językiem a drugim

Mimo wielu wspólnych słów, podobnego alfabetu i gramatyki, istnieje wiele odmiennych cech, różniących oba języki. Warto dodać, że ukraiński brzmi bardziej śpiewnie, spokojnie i łagodnie, rosyjski zaś uważany jest twardy i sztywny języki, w którym często słychać napięcie. Jest to spowodowane między innymi tym, że naród rosyjski wypowiada wiele głosek z większym naciskiem. W języku ukraińskim występuje zaś akcent łagodny i swobodny, który wykazuje się dużą stałością morfologiczną.

Faktem jest, że w języku ukraińskim znaleźć można bardzo dużo wyrazów zapisywanych i brzmiących podobnie jak w języku rosyjskim. Większość z nich to zapożyczenia pochodzące przeważnie z czasów ZSRR lub skutki wspólnych korzeni. Niemniej jednak ponad połowa ukraińskich słów pokrywa się bardziej z językiem polskim, aniżeli rosyjskim. Jednakże niektóre z nich mogą brzmieć podobnie, jednak w wielu przypadkach ich znaczenie jest zupełnie inne.

Na początku XVIII wieku w Rosji dokonano unowocześnienia cyrylicy, którą nazwano grażdanką. W alfabecie rosyjskim znajduje się 21 spółgłosek, 10 samogłosek oraz 2 znaki, natomiast w alfabecie ukraińskim występują 33 litery i dodatkowo apostrof. Należy jednak pamiętać, że niektóre litery oznaczają odmienne głoski, niż w wersji rosyjskiej.

 

koncepcja nauki języka

Pisownia ukraińska w stosunku do rosyjskiej:

  • „Ее” – czyt. jak polskie „Ee” i rosyjskie „Ээ”,
  • „Єє” – czyt. jak polskie „JE/je” i rosyjskie „Ее”,
  • „Іі” – polskie „Ii’, rosyjskie „Ии”,
  • „Її” – polskie „JIji”,
  • „Щщ” – polskie „SZCZszcz”,
  • „Гг” – czyt. jak polskie „h”,
  • „Ґґ” – polskie „Gg”, rosyjskie „Гг”,
  • „Ии” – polskie „Yy” i rosyjskie „Ыы”.

Fonetyka ukraińska również różni się od rosyjskiej, ponieważ system spółgłoskowy jest bardzo podobny do czeskiego lub polskiego. W języku ukraińskim nie występuje „akanie”, czyli wymawianie nieakcentowanego „o” jako „a”.

Podsumowanie

Język ukraiński może na pozór wydawać się bardzo podobny do języka rosyjskiego, jednakże, jak widać, są to dwa różne języki, kształtujące odrębną tożsamość narodową. Dlatego po bliższym zapoznaniu się z historią powstania obu języków, można śmiało stwierdzić, że w dużym stopniu się od siebie różnią. W końcu Rosja i Ukraina to dwa różne państwa o odmiennych tradycjach.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium