Jeśli w naszym domu pojawią się pluskwy, musimy jak najszybciej działać. Samodzielna walka z tymi insektami może być długotrwała i męcząca, a przede wszystkim – nieskuteczna. W poniższym artykule opiszemy dostępne sposoby walki z pluskwami i wyjaśnimy, kiedy nadchodzi moment, w którym trzeba wezwać fachowców od dezynsekcji.
Zwalczanie pluskiew – Kielce, Warszawa, Szczecin, Kraków, czyli kłopot ogólnokrajowy
Pluskwy mogą się pojawić dosłownie w każdym miejscu: w sklepie, fabryce, przychodni czy mieszkaniu. Niestety nie ma gwarancji, że akurat nas ten problem nie dotknie. Dlatego warto poznać sygnały mówiące o tym, że w naszym najbliższym otoczeniu zalęgły się te insekty.
Należą do nich przede wszystkim:
- widoczne odchody pluskiew – można dostrzec ciemnobrunatne plamki na tekstyliach czy materacu;
- w późniejszej fazie larwalnej widoczne jaja lub dorosłe osobniki obecne np. w zagięciach materaca, za meblami czy obrazami;
- ślady na ciele po ugryzieniach.
Tutaj warto zaznaczyć, że udawanie, że problem nie istnieje jest najgorszym z możliwych rozwiązań. Powód? Te insekty łatwo się rozmnażają, więc wraz ze wzrostem liczebności ich populacji usuwanie pluskwy domowej będzie coraz trudniejsze i czasochłonne. Zwalczanie pluskiew w Kielcach oferuje PatronPest.
Cały proces odbywa się etapami, aby unicestwić jak najwięcej osobników.
Jeśli już wiemy, że w naszym lokalu pojawili się intruzi-krwiopijcy, a chcemy spróbować je wytępić na własną rękę, od razu przechodzimy do działania. Co zrobić w pierwszej kolejności?
- Pluskwy żerują w nocy, w ciągu dnia przebywają w ukryciu. Zaczynamy więc od odsunięcia materaca oraz mebli, a następnie staramy się zlokalizować miejsce, w którym chowają się pluskwy (szczeliny, rama łóżka, itd.). Jest to też odpowiednia chwila na poinformowanie administracji o pluskwach, które pojawiły się w budynku.
- Sprawdzamy, czy owady nie pojawiły się również poza sypialnią (np. w kuchni, salonie).
- Dokładnie sprzątamy mieszkanie – odkurzamy wszystkie powierzchnie (łącznie z materacem), a worek z odkurzacza pakujemy szczelnie i natychmiast wyrzucamy. Meble myjemy gorącą wodą z detergentem, a wszystkie tekstylia pierzemy (likwidacja pluskiew i ich jaj wymaga co najmniej 60 stopni).
- Jeśli mamy taką możliwość materac oraz inne powierzchnie czyścimy myjką parową.
- Regularnie sprawdzamy, czy udało nam się pozbyć pluskiew i czy problem nie wrócił.
Istnieje też możliwość skorzystania ze środków chemicznych dostępnych w sklepach, ale trzeba to zrobić bardzo ostrożnie. Takie preparaty używane w nieodpowiedni sposób mogą być niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, a niektórych sytuacjach będą po prostu niepotrzebnym wydatkiem, bo skala problemu będzie nieproporcjonalna do ich możliwości.
Jak wytępić pluskwy, aby zrobić to naprawdę skutecznie, kiedy dotychczasowe działania zawiodły? Wezwać firmę, która kompleksowo zajmie się problemem – zatrudnieni tam fachowcy obejrzą mieszkanie, zaproponują właściwe rozwiązanie (np. dezynsekcję termiczną) i sprawnie poradzą sobie z pluskwami.
Wynajęcie profesjonalistów kosztuje, ale jeśli problem nawraca, to jest to jedyne rozwiązanie, które będzie bezpieczne i efektywne. W gronie firm, które świetnie poradzą sobie z tym zadaniem, na pewno trzeba wskazać też na Patron Pest.