Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 czerwca 2024 r.
10:15

Kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń

0 A A

Kuropatwa (łać. Perdix perdix) to ptak z rodziny bażantowatych, który od wieków jest nieodłącznym elementem krajobrazu polskich pól i łąk. Liczebność kuropatwy jeszcze w latach 90tych XX wieku była bardzo wysoka, obecnie jej populacja jednak drastycznie spadła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Ale niedługo może się to zmienić, gdyż kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń, akcji która poprzez wypuszczanie kuropatw z hodowli ma pomóc w odbudowie populacji tych kuraków.

Jak wygląda kuropatwa i gdzie można ją spotkać

Kuropatwa charakteryzuje się krępą budową ciała, osiągającą długość około 32 cm i wagę około 400 do 500gramów.  Kuropatwa ma krótkie, zaokrąglone skrzydła, których rozpiętość nie przekracza 50cm. Posiada też krótki ogon którym charakterystycznie porusza w sytuacji większego niepokoju lub zagrożenia. Z racji tego, że  prowadzi osiadły tryb życia i bytuje tylko na ziemi (nie siada na gałęziach) jej upierzenie jest doskonale przystosowane do życia w polach i łąkach . Ubarwienie kuropatwy jest maskujące, przeważają w nim odcienie brązu, szarości, dzięki czemu jest ona trudna do zauważenia przez drapieżniki. Samiec i samica kuropatwy są podobne w wyglądzie, choć samce często mają nieco bardziej intensywne kolory. Kuropatwy w okresie godowym łączą się w pary i wspólnie wychowują potomstwo. Pokarm kuropatw w okresie letnim oprócz  nasion zbóż i roślin stanowią również owady oraz ich larwy. W okresie lęgowym, który przypada na wiosnę, samica składa od 10 do 20 jaj w dobrze ukrytym gnieździe na ziemi. Małe kuropatwy wykluwają się po 25 dniach wysiadywania, ważą zaledwie 8g i już w kilka godzin po wykluciu opuszczają gniazdo.

Jakie są zagrożenia dla kuropatw?

Na populację kuropatwy, mimo że są ptakami dobrze przystosowanymi do życia  w naszym klimacie, wpływ ma wiele czynników zewnętrznych  stanowiących poważne zagrożenia dla tego gatunku. O zapewnienie jego przetrwania decydują nie ilość ptaków dorosłych występujących w środowisku, ale przede wszystkim coroczny sukces lęgowy oraz przeżywalność młodych ptaków w terenie. Czynniki te decydują w znaczącym stopniu o przyroście naturalnym.

Kuropatwy są ważnym elementem łańcucha pokarmowego w naszym ekosystemie. Są również gatunkiem łownym od stuleci dostarczającym najwyższej jakości mięsa na polskie stoły.  Mimo tego populacja kuropatwy zawsze utrzymywała się na stałym, wysokim poziomie.
Pod koniec XX wieku wystąpiły jednak nienaturalne czynniki zewnętrzne kreowane przez człowieka i postęp cywilizacyjny, które spowodowały drastyczny spadek populacji tych ptaków. Spośród najważniejszych czynników można wymienić:

* intensyfikacja rolnictwa ogranicza bazę żerową dla kuropatw
Nowoczesne techniki uprawy, monokultury, a także mechanizacja prac rolnych, prowadzą do utraty siedlisk. Nadmierne stosowanie pestycydów i nawozów powoduje spadek liczby owadów czyli ograniczenia bazy żerowej dla małych kuropatw, które w okresie odchowu potrzebują zjadać duże ilości owadów.

* znaczny, nienaturalny wzrost populacji drapieżników, skutecznie minimalizuje sukces lęgowy u kuropatw

W ciągu ostatnich lat nastąpił w środowisku drastyczny wzrost liczebności drapieżników spowodowany działalnością człowieka, tj. wprowadzenie szczepień lisów przeciw wściekliźnie czy też przedostanie się do środowiska inwazyjnych gatunków obcych zwierząt drapieżnych. Gatunki obce zagrażające populacji kuropatw to przede wszystkim: szop pracz, jenot, norka amerykańska które uciekły z hodowli lub wręcz zostały celowo i nielegalnie wypuszczone w dużych ilościach przez aktywistów ekologicznych prowadzących bezmyślne akcje otwierania klatek w hodowlach. 

Wsiedlanie kuropatw, czyli przywracanie gatunku do środowiska

Wsiedlanie kuropatw inaczej reintrodukcja to działania których celem jest odbudowa populacji tych ptaków na terenach, gdzie ich liczebność drastycznie spadła.  Istnieje kilka powodów, dla których wsiedlanie kuropatw jest konieczne. Pierwszym i nadrzędnym powodem jest fakt, że kuropatwy odgrywają ważną rolę w ekosystemie rolniczym. Zjadają bardzo duże ilości owadów, zwłaszcza tych szkodliwych dla upraw rolniczych. Po drugie jest to gatunek rodzimy dla polskiej awifauny i naszym obowiązkiem jako pokolenia z początku XXI wieku jest zadbanie o to by kuropatwy przetrwały dla kolejnych pokoleń. Reintrodukcja kuropatw ma za zadanie również zachowanie wysokiej bioróżnorodności w ekosystemie występującym na terenie naszego kraju i przyczynić się do stabilizacji tego ekosystemu.

Akcje wsiedlania kuropatw prowadzą myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim. To oni aktywnie monitorują populację tego gatunku, znają jego miejsca bytowania w terenie. Kuropatwa jest ptakiem łownym, co wbrew pozorom jest dla niej szansą. Myśliwi bowiem na własny koszt dbają o to, aby zapewnić kuropatwom odpowiednie warunki bytowania. Robią to nieodpłatnie w ramach prowadzonej przez nich gospodarki łowieckiej za swoje pieniądze. Na kuropatwy praktycznie się już nie poluje, a obecnie zdecydowanie więcej kuropatw z hodowli jest wypuszczanych przez myśliwych do środowiska. Hodowla kuropatwa jest bardzo trudna dlatego, dlatego zajmują się nimi tylko nieliczne specjalistyczne gospodarstwa.


Okres wsiedleń kuropatw właśnie się rozpoczyna i potrwa do stycznia kolejnego roku. Dzięki temu w różnych rejonach polski będzie można dostrzec piękne stada kuropatw w na łąkach i polach. Według różnych szacunków mówi się, że myśliwi wypuszczą w tym roku około 150.000 kuropatw co pozwala z dużą nadzieją patrzeć w przyszłość tego gatunku. Na wsiedlane ptaki nie poluje się więc, jeszcze raz warto zauważyć fakt, że myśliwi robiąc to z własnych środków wyraźnie zaznaczają swój istotny, pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki nim możemy liczyć, że kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się widokiem tych pięknych kuraków podczas spacerów wśród pachnących pól i kwiecistych łąk.
 



e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium