Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

24 czerwca 2024 r.
10:15

Kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń

0 A A

Kuropatwa (łać. Perdix perdix) to ptak z rodziny bażantowatych, który od wieków jest nieodłącznym elementem krajobrazu polskich pól i łąk. Liczebność kuropatwy jeszcze w latach 90tych XX wieku była bardzo wysoka, obecnie jej populacja jednak drastycznie spadła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Ale niedługo może się to zmienić, gdyż kuropatwy znów pojawią się na polach. Rozpoczyna się okres wsiedleń, akcji która poprzez wypuszczanie kuropatw z hodowli ma pomóc w odbudowie populacji tych kuraków.

Jak wygląda kuropatwa i gdzie można ją spotkać

Kuropatwa charakteryzuje się krępą budową ciała, osiągającą długość około 32 cm i wagę około 400 do 500gramów.  Kuropatwa ma krótkie, zaokrąglone skrzydła, których rozpiętość nie przekracza 50cm. Posiada też krótki ogon którym charakterystycznie porusza w sytuacji większego niepokoju lub zagrożenia. Z racji tego, że  prowadzi osiadły tryb życia i bytuje tylko na ziemi (nie siada na gałęziach) jej upierzenie jest doskonale przystosowane do życia w polach i łąkach . Ubarwienie kuropatwy jest maskujące, przeważają w nim odcienie brązu, szarości, dzięki czemu jest ona trudna do zauważenia przez drapieżniki. Samiec i samica kuropatwy są podobne w wyglądzie, choć samce często mają nieco bardziej intensywne kolory. Kuropatwy w okresie godowym łączą się w pary i wspólnie wychowują potomstwo. Pokarm kuropatw w okresie letnim oprócz  nasion zbóż i roślin stanowią również owady oraz ich larwy. W okresie lęgowym, który przypada na wiosnę, samica składa od 10 do 20 jaj w dobrze ukrytym gnieździe na ziemi. Małe kuropatwy wykluwają się po 25 dniach wysiadywania, ważą zaledwie 8g i już w kilka godzin po wykluciu opuszczają gniazdo.

Jakie są zagrożenia dla kuropatw?

Na populację kuropatwy, mimo że są ptakami dobrze przystosowanymi do życia  w naszym klimacie, wpływ ma wiele czynników zewnętrznych  stanowiących poważne zagrożenia dla tego gatunku. O zapewnienie jego przetrwania decydują nie ilość ptaków dorosłych występujących w środowisku, ale przede wszystkim coroczny sukces lęgowy oraz przeżywalność młodych ptaków w terenie. Czynniki te decydują w znaczącym stopniu o przyroście naturalnym.

Kuropatwy są ważnym elementem łańcucha pokarmowego w naszym ekosystemie. Są również gatunkiem łownym od stuleci dostarczającym najwyższej jakości mięsa na polskie stoły.  Mimo tego populacja kuropatwy zawsze utrzymywała się na stałym, wysokim poziomie.
Pod koniec XX wieku wystąpiły jednak nienaturalne czynniki zewnętrzne kreowane przez człowieka i postęp cywilizacyjny, które spowodowały drastyczny spadek populacji tych ptaków. Spośród najważniejszych czynników można wymienić:

* intensyfikacja rolnictwa ogranicza bazę żerową dla kuropatw
Nowoczesne techniki uprawy, monokultury, a także mechanizacja prac rolnych, prowadzą do utraty siedlisk. Nadmierne stosowanie pestycydów i nawozów powoduje spadek liczby owadów czyli ograniczenia bazy żerowej dla małych kuropatw, które w okresie odchowu potrzebują zjadać duże ilości owadów.

* znaczny, nienaturalny wzrost populacji drapieżników, skutecznie minimalizuje sukces lęgowy u kuropatw

W ciągu ostatnich lat nastąpił w środowisku drastyczny wzrost liczebności drapieżników spowodowany działalnością człowieka, tj. wprowadzenie szczepień lisów przeciw wściekliźnie czy też przedostanie się do środowiska inwazyjnych gatunków obcych zwierząt drapieżnych. Gatunki obce zagrażające populacji kuropatw to przede wszystkim: szop pracz, jenot, norka amerykańska które uciekły z hodowli lub wręcz zostały celowo i nielegalnie wypuszczone w dużych ilościach przez aktywistów ekologicznych prowadzących bezmyślne akcje otwierania klatek w hodowlach. 

Wsiedlanie kuropatw, czyli przywracanie gatunku do środowiska

Wsiedlanie kuropatw inaczej reintrodukcja to działania których celem jest odbudowa populacji tych ptaków na terenach, gdzie ich liczebność drastycznie spadła.  Istnieje kilka powodów, dla których wsiedlanie kuropatw jest konieczne. Pierwszym i nadrzędnym powodem jest fakt, że kuropatwy odgrywają ważną rolę w ekosystemie rolniczym. Zjadają bardzo duże ilości owadów, zwłaszcza tych szkodliwych dla upraw rolniczych. Po drugie jest to gatunek rodzimy dla polskiej awifauny i naszym obowiązkiem jako pokolenia z początku XXI wieku jest zadbanie o to by kuropatwy przetrwały dla kolejnych pokoleń. Reintrodukcja kuropatw ma za zadanie również zachowanie wysokiej bioróżnorodności w ekosystemie występującym na terenie naszego kraju i przyczynić się do stabilizacji tego ekosystemu.

Akcje wsiedlania kuropatw prowadzą myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim. To oni aktywnie monitorują populację tego gatunku, znają jego miejsca bytowania w terenie. Kuropatwa jest ptakiem łownym, co wbrew pozorom jest dla niej szansą. Myśliwi bowiem na własny koszt dbają o to, aby zapewnić kuropatwom odpowiednie warunki bytowania. Robią to nieodpłatnie w ramach prowadzonej przez nich gospodarki łowieckiej za swoje pieniądze. Na kuropatwy praktycznie się już nie poluje, a obecnie zdecydowanie więcej kuropatw z hodowli jest wypuszczanych przez myśliwych do środowiska. Hodowla kuropatwa jest bardzo trudna dlatego, dlatego zajmują się nimi tylko nieliczne specjalistyczne gospodarstwa.


Okres wsiedleń kuropatw właśnie się rozpoczyna i potrwa do stycznia kolejnego roku. Dzięki temu w różnych rejonach polski będzie można dostrzec piękne stada kuropatw w na łąkach i polach. Według różnych szacunków mówi się, że myśliwi wypuszczą w tym roku około 150.000 kuropatw co pozwala z dużą nadzieją patrzeć w przyszłość tego gatunku. Na wsiedlane ptaki nie poluje się więc, jeszcze raz warto zauważyć fakt, że myśliwi robiąc to z własnych środków wyraźnie zaznaczają swój istotny, pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dzięki nim możemy liczyć, że kolejne pokolenia będą mogły cieszyć się widokiem tych pięknych kuraków podczas spacerów wśród pachnących pól i kwiecistych łąk.
 



e-Wydanie

Pozostałe informacje

Policjanci mają nowego szefa. Po latach wrócił do komendy
galeria

Policjanci mają nowego szefa. Po latach wrócił do komendy

Inspektor Andrzej Mioduna jest nowym komendantem miejskim policji w Zamościu. Zna tę jednostkę, bo przez lata w niej służył. Ostatnio kierował janowską policją.

Zamojska Aleja Sław coraz dłuższa. Krzesimir Dębski odsłonił tablicę
galeria

Zamojska Aleja Sław coraz dłuższa. Krzesimir Dębski odsłonił tablicę

Nowa tablica w zamojskiej Alei Sław już oficjalnie odsłonięta. Uhonorowany w niej został Krzesimir Dębski, kompozytor, dyrygent, muzyk.

Cristiano Ronaldo i jego koledzy odpadli z Euro 2024 po porażce w rzutach karnych z Francją

Euro 2024: Wielkie emocje dopiero w rzutach karnych. Portugalia nie dała rady Francji

W meczu pomiędzy Francją, a Portugalią kibice nie doczekali się goli ani po 90, ani po 120 minutach. O awansie do półfinału w starciu dwójki gigantów potrzebne były rzuty karne, w których pudło Joao Felixa kosztowało ekipę Cristiano Ronaldo i spółkę koniec marzeń o końcowym triumfie

Euro 2024: Przedwczesny finał z wielką dramaturgią i awansem Hiszpanów

Euro 2024: Przedwczesny finał z wielką dramaturgią i awansem Hiszpanów

Reprezentacja Hiszpanii była o włos od wyrzucenia z turnieju Niemców w regulaminowym czasie gry. Nasi zachodni sąsiedzi zagrali jednak do końca i w ostatnich minutach doprowadzili do dogrywki. A w niej śmiertelny cios zadali piłkarze "La Roja"

Seniorze wyjdź z domu. Rusza program "Aktywny senior latem"

Seniorze wyjdź z domu. Rusza program "Aktywny senior latem"

Miasto zachęca lubelskich seniorów do aktywnego spędzania czasu latem. W programie zajęcia sportowe, kulturalne oraz warsztaty.

MISS POLONIA 2024 z wizytą w Dzienniku Wschodnim
TYLKO U NAS
galeria
film

MISS POLONIA 2024 z wizytą w Dzienniku Wschodnim

Ma 21 lat i jest marzycielką, ale taką, która realizuje swoje marzenia, a nie czeka tylko, że się spełnią. Kto? Maja Klajda – dziewczyna z Łęcznej, która została Miss Polonia 2024. O życiu, marzeniach i planach w szczerej rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Nieodłączonym elementem wydarzenia są wybory Miss Truskawki

Przed nami niedzielne Truskawkobranie. Wystąpi Karolak i Cyganeria

W najbliższą niedzielę 7 lipca w Górze Puławskiej odbędzie się Truskawkobranie, nazywane dawniej Świętem Truskawki. W programie m.in. truskawkowe konkursy, wybory truskawkowej miss oraz koncerty. Wystąpi Cyganeria, Gęsawa oraz Pączki w Tłuszczu.

Azoty wyłączają melaminę. Produkcja nieopłacalna

Azoty wyłączają melaminę. Produkcja nieopłacalna

Zakłady Azotowe w Puławach z powodów ekonomicznych wstrzymały do odwołania produkcję melaminy. Według przekazanego komunikatu, chodzi o zbyt wysokie koszty jej wytwarzania przy zbyt niskiej cenie rynkowej tego produktu. Spółka nie radzi sobie z konkurencją, której nie obejmują unijne przepisy.

Do Wozu - odc. 4.
Do Wozu
film

Do Wozu - odc. 4.

Odcinek 4: Mazda MX-5 jazda 35-letnim samochodem W czwartym odcinku programu "Do Wozu!" zapraszamy Was na fascynujące spotkanie. Naszym gościem jest Dawid, który zaprezentuje swoją Mazdę MX-5. Opowie o swojej pasji do motoryzacji, dzieląc się doświadczeniami z jazdy "Miatą" szurającą po ziemi. Nie przegapcie tego wyjątkowego odcinka, pełnego motoryzacyjnych inspiracji i pasji!

Mają trylinkę, marzą o asfalcie. Czy komisja się zgodzi?

Mają trylinkę, marzą o asfalcie. Czy komisja się zgodzi?

Zamiast asfaltu mają trylinkę. Mieszkańcy ulicy Hugona Kołłątaja mają jednak marzenia o nowej nawierzchni. A urzędnicy dają im nadzieje w postaci „planu budowy dróg” na obecną kadencję.

Dziadek z wnukiem poszli do lasu. Odnalazł ich był pies tropiący

Dziadek z wnukiem poszli do lasu. Odnalazł ich był pies tropiący

Mieli spokojnie czekać przy samochodzie, ale poszli na spacer po lesie. Do znalezienia 72-letniego dziadka i 4-letniego wnuka konieczne było wezwanie psa tropiącego.

12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Nie o zemstę, a o pamięć...
galeria

12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Nie o zemstę, a o pamięć...

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – pod takim hasłem wyruszył w piątek z Lublina 12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Motocykliści przez dziewięć dni przemierzą blisko trzy tysiące kilometrów, by oddać hołd poległym rodakom na Kresach w 81. rocznicę rzezi wołyńskiej.

Jan Sobczuk w sezonie 23/24 był czołowym bramkarzem Hummel IV ligi

Motor Lublin sprowadzi młodego bramkarza z czołowego klubu IV ligi?

Nie raz i nie dwa działaczom Motoru Lublin zarzucano, że nie szukają młodych talentów w województwie lubelskim i że wielu zdolnych zawodników wyjeżdża z naszego regionu. Wygląda na to, że coś w tym temacie może się zmienić. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy jest zainteresowany sprowadzeniem bramkarza Janowianki Janów Lubelski – Jana Sobczuka.

AZS AWF Biała Podlaska pozyskał kadrowiczów

AZS AWF Biała Podlaska pozyskał kadrowiczów

Rozgrywający Szymon Koc i lewoskrzydłowy Mikołaj Rodak zasilili AZS AWF Biała Podlaska.

Weronika Zielińska z AZS AWF Biała Podlaska została mistrzynią Polski w podnoszeniu ciężarów, w kategorii 81 kg

MP w podnoszeniu ciężarów. Mamy dwie mistrzynie

Dziesięć medali wywalczyli reprezentanci naszego regionu podczas 31. mistrzostw Polski kobiet i 94. mistrzostw Polski mężczyzn.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium