O tym, że warto i należy oszczędzać każdy z nas wie już od dziecka. Jednak nie każdy sposób oszczędzania jest tak samo korzystny. Na przechowywanie oszczędności w tzw. „skarpecie” już chyba prawie nikt się nie decyduje, chociaż od tej zasady również są wyjątki.
Aby mądrze oszczędzać warto poznać różne sposoby gromadzenia oszczędności. W dobie bankowości elektronicznej można odkładać gotówkę na wiele sposobów, od posiadania oprocentowanego konta oszczędnościowego, przez lokaty kapitałowe i obligacje, aż po inwestowanie w akcje. Na czym polegają różnice?
Lokata a inne formy oszczędzania
Lokata bankowa to bezpieczna i gwarantująca pewny zysk forma oszczędzania. Oprocentowanie na lokacie jest często wyższe niż na koncie oszczędnościowym, więc automatycznie zysk z lokaty jest większy niż na rachunku oszczędnościowym. Jednak w odróżnieniu od konta oszczędnościowego, gdzie możemy dowolnie dysponować naszymi pieniędzmi, środki na lokacie są blokowane na czas trwania umowy, a jej zerwanie skutkuje wypłatą jedynie kwoty początkowej i utratą odsetek. Nawet w przypadku wysokiej inflacji jej wyższe oprocentowanie sprawia, że tracimy znacznie mniej niż wtedy, gdy nasze pieniądze są zdeponowane na nisko lub nieoprocentowanym koncie osobistym.
W celu szybkiego obliczenia, ile zarobimy na danej lokacie warto skorzystać ze specjalnych kalkulatorów: https://polakoszczedza.pl/kalkulator-lokat-oblicz-zysk/
Z kolei obligacje przy porównywalnym lub nieco wyższym oprocentowaniu wymagają znacznie dłuższej blokady środków liczonej w latach (na ogół 3-5 lat), podczas gdy na lokacie czas trwania umowy wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy (najczęściej 3, 4, 6, 12 miesięcy). Prawdą jest też, że dobrze ulokowane akcje mogą przynosić znacznie wyższe zyski, ale również ich posiadanie niesie za sobą duże ryzyko poniesienia strat w wyniku niedostatecznej znajomości praw rynku akcji.
Lokata bez konta osobistego
Wśród produktów depozytowych na wyróżnienie zasługuje lokata bez konta. Jest lokatą bankową niewymagającą otwierania konta w banku, w którym chcemy założyć lokatę. Co prawda oferta lokat bez konta jest znacznie uboższa niż lokat związanych z kontem, ponieważ banki z różnych względów preferują klientów posiadających konta w ich banku – jednak nadal jest w czym wybierać! Środki na lokacie są zdeponowane na indywidualnym koncie depozytowym i po upływie okresu umowy automatycznie przekazywane wraz z odsetkami (pomniejszonymi o 19% tzw. podatek Belki) na wskazane przez klienta konto lub w przypadku umowy odnawialnej ponownie lokowane.