Właśnie wystartowały kolejne edycje programu edukacyjnego „Cosmic Challenge”, skierowane do uczniów szkół podstawowych i średnich, w których nagrodą jest wyjazd dla zwycięzców do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi w Pirenejach. Program realizowany jest przez Fundację „SpaceShip” we współpracy z Obserwatorium Pic du Midi.
Edycja „Cosmic Challenge: Curiosity” skierowana jest do uczniów szkół podstawowych z całej Polski, a jej Opiekunem Merytorycznym jest inż Artur Chmielewski z Jet Propulsion Laboratory – centrum badawczego NASA, będący również kierownikiem planowania następnej misji NASA dotyczącej budowy helikoptera na Marsa.
W ramach I etapu tej edycji osoby zainteresowane udziałem w programie będą miały przygotować pracę pisemną nt. „Jak w najbliższych latach będzie wyglądać eksploracja Marsa przez następcę Ingenuity?”. Prace w ramach I etapu tej edycji programu można przesyłać w okresie 01.01.2022 r. – 20.02.2022 r.
Edycja „Cosmic Challenge: Pathfinder” skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, a jej Opiekunem Merytorycznym jest dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
W ramach I etapu tej edycji konkursu, osoby zainteresowane udziałem w programie będą miały przygotować pracę pisemną nt. „Jak w przeszłości mogło powstać i ewoluować życie na Marsie?” Prace w ramach I etapu „Cosmic Challenge: Pathfinder” można przesyłać w okresie 01.12.2021 r. – 15.01.2022 r.
W ramach każdej z edycji, autorzy 15-20 najlepszych prac zostaną zaproszeni na Finał, który wyłoni najlepszych specjalistów w każdym z tematów. Nagrodą w każdej z edycji będzie wyjazd trójki zwycięzców do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji.
https://vimeo.com/190352441?embedded=true&source=video_title&owner=558134
Więcej informacji znajduje się na stronach:
https://spaceship.edu.pl/curiosity/
https://spaceship.edu.pl/pathfinder/
Program został objęty patronatem honorowym:
Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation, Klubu Astronomicznego Almukantarat
oraz patronatem medialnym:
Urania, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET, Astroholik.pl i Radia Lublin.
Instytucją Wspierającą program jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
Program „Cosmic Challenge: Curiosity/Pathfinder” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.