Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

8 października 2024 r.
12:25

Poznaj perspektywę wzroku osób z astygmatyzmem

Astygmatyzm jest jedną z najczęstszych wad wzroku. Problem ten może wystąpić u każdego, niezależnie od wieku, płci czy przynależności do grupy społecznej lub etnicznej. Zaburzenie to może utrudniać widzenie, a to przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. W tym artykule zgłębimy temat astygmatyzmu, skupiając się szczególnie na jego objawach i dostępnych metodach korekcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, określany inaczej jako niezborność, to wada układu optycznego oka powodująca niewyraźne widzenie. Jest jedną z często diagnozowanych wad wzroku, która bardzo obniża jakość życia i wymusza noszenie okularów lub soczewek kontaktowych. Główną przyczyną astygmatyzmu jest zniekształcenie rogówki lub soczewki ocznej, która zamiast mieć regularny, kulisty kształt, jest wydłużona i przypominają piłkę do rugby. Dolegliwość ta często jest wynikiem genetycznych predyspozycji (może być „podarowana” dziecku w genach przez rodziców). Możliwe jest także występowanie astygmatyzmu nabytego – za zniekształcenie rogówki mogą odpowiadać urazy mechaniczne i przebyte choroby oczu.

Jak widzi osoba z astygmatyzmem?

Najbardziej charakterystycznym objawem niezborności jest zniekształcone, rozmyte widzenie. Osoba cierpiąca na astygmatyzm doświadcza obniżonej ostrości widzenia, na skutek czego obiekty niezależnie od ich odległości są zamglone i zamazane. Niewłaściwa budowa rogówki powoduje, że kontury widzianych przedmiotów (z daleka i z bliska) są niewyraźne lub zdeformowane, co może utrudniać orientację przestrzenną. Nierzadko zdarza się, że astygmatyk widzi linie proste poziome oraz pionowe jako zakręcone, falujące i mimo szczerych chęci nie jest w stanie złapać ostrości obrazu. W niektórych przypadkach pojawia się również problem z widzeniem w ciemności, co utrudnia na przykład prowadzenie samochodu w nocy. Ponadto częstym objawem astygmatyzmu są bóle głowy i uczucie napięcia wokół oczu, nienaturalne mrużenie i tarcie oczu, a także mylenie liter np. „P” z „F”. Astygmatyzm może występować samodzielnie lub równocześnie z innymi wadami, które również mogą wymagać korekcji. Co ciekawe, niezborność bardzo często towarzyszy krótkowzroczności lub nadwzroczności.

Czy astygmatyzm da się wyleczyć?

Astygmatyzm nie jest chorobą, a wadą refrakcji, dlatego w tym przypadku nie mówi się o leczeniu, lecz o korekcji. Pacjenci mają do wyboru kilka metod, z których najczęściej stosowana polega na zastosowaniu okularów lub soczewek kontaktowych. Pamiętaj – tylko specjalista, po zbadaniu Twojego wzroku, jest w stanie stwierdzić, czy zmagasz się z astygmatyzmem i dobrać pomoce optyczne, które najlepiej skorygują Twoją wadę. Bez odpowiedniej korekcji i pomocy lekarza astygmatyzm, jako wada refrakcji, nie może samoczynnie się cofnąć.

Laserowa korekcja astygmatyzmu

Dziś astygmatyzm, podobnie jak wadę krótkowzroczności czy nadwzroczności, można skutecznie usunąć za pomocą technologii laserowej. Warto zauważyć, że coraz więcej osób zmagających się z tą wadą docenia możliwości, jakie daje laserowa korekcja wzroku. Metoda ta jest bezbolesna i od lat z powodzeniem stosowana w chirurgii okulistycznej. W ramach laserowej korekcji wzroku możliwe jest skorygowanie niezborności oka sięgającej około 6 dioptrii, co znacząco poprawia perspektywę lepszego widzenia i komfort życia pacjentów. Trzeba podkreślić, że dzięki interwencji laserowej można raz na zawsze uwolnić się od okularów lub soczewek kontaktowych. Zabieg laserowej korekcji astygmatyzmu zwykle wykonuje się raz w życiu, a efekty tej metody są trwałe. Pacjent widzi dużo wyraźniejszy obraz bezpośrednio po zabiegu, a pełna stabilizacja wzroku następuje z reguły w ciągu kilku tygodni. Pozwala to na szybki powrót do codziennych aktywności. Jeśli chcesz sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zabiegu, skonsultuj się z lekarzem-okulistą.

Więcej na temat objawów, przyczyn i metod leczenia astygmatyzmu przeczytasz w artykule: https://eyemed.pl/baza-wiedzy/astygmatyzm-objawy-przyczyny-i-metody-leczenia/

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Dwa ciała znalezione w garażu. Policja bada szczegóły

Włodawscy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch młodych mężczyzn. Ciała 27 i 29 latka zostały znalezione dzisiejszej nocy w garażu, w samochodzie z włączonym silnikiem.

Falkon 2025. WieloŚwiaty
ZDJĘCIA I PROGRAM
galeria

Falkon 2025: Fantastyczna impreza w Lublinie. Plan na sobotę

Kosmiczna kantyna rodem z Gwiezdnych Wojen z holoszachami, gry, pokazy, cosplay i poszukiwania odpowiedzi na bardzo ważne pytania. W Lublinie trwa Falkon 2025. WieloŚwiaty. Co jeszcze przed nami?

Z młotkiem na kompana od kieliszka

Z młotkiem na kompana od kieliszka

O tym, że nie tylko alkohol może uderzyć do głowy, na własnej skórze przekonał się we wtorek 17-latek z gminy Dorohusk. Podczas wspólnego biesiadowania, jeden z kolegów wyciągnął młotek.

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala
galeria

Czołowe zderzenie peugeota z ciężarówką. 59-latka trafiła do szpitala

W miejscowości Łopiennik Nadrzeczny na drodze krajowej nr 17 doszło do poważnego wypadku. 59-letnia kierująca peugeotem zderzyła się czołowo z ciężarówką marki DAF. Kobieta została przetransportowana śmigłowcem do szpitala w Lublinie.

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Śmiertelny wypadek w Uściążu. Pieszy potrącony przez samochód

Na drodze wojewódzkiej nr 824 w miejscowości Uściąż (gm. Karczmiska) doszło do tragicznego wypadku. 61-letni kierowca volvo potrącił pieszego, który zginął na miejscu. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.
foto
galeria

Walentynkowy weekendzik. Tak się bawiliście w Klubie 30.

Walentynki to święto zakochanych, które coraz częściej przenosi się do klubów, w których odbywają się walentynkowe imprezy. Tak samo było w popularnym lubelskim Klubie 30, który zorganizował - Walentynkowy piąteczek. Impreza - jak zwykle - przyciągnęła pary oraz singli. Jeśli jesteście ciekawi, jak się bawiliście, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Dziękuję zawodnikom za zaangażowanie i poświęcenie

W piątek na otwarcie 21. kolejki Górnik Łęczna prowadził w Warszawie z tamtejszą Polonią, ale potem gospodarze zadali dwa ciosy w krótkim odstępie czasu i wygrali to spotkanie. Jak mecz podsumowują szkoleniowcy obu ekip?

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

42-latek zatrzymany za jazdę mimo dożywotniego zakazu. Miał 3 promile alkoholu

Policjanci z Hrubieszowa zatrzymali 42-letniego kierowcę, który nie tylko złamał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów, ale także miał blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Jak się okazało, mężczyzna nigdy nie posiadał prawa jazdy i był już wielokrotnie karany za jazdę po alkoholu.

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Lubisz roboty i technologię? Dziś w Lublinie turniej dla pasjonatów

Jeśli fascynuje cię robotyka i nowoczesne technologie, masz dziś okazję zobaczyć je w akcji. Na Politechnice Lubelskiej trwa prestiżowy turniej FIRST Tech Challenge, w którym najlepsi młodzi inżynierowie z Polski i zagranicy rywalizują o awans do światowych finałów w Houston.

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Lubelscy naukowcy nagrodzeni za przełomowe badania. Wyróżnienie dla zespołu UP i UM w Lublinie

Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz Uniwersytetu Medycznego w Lublinie został wyróżniony prestiżową nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Doceniono ich badania nad funkcjonalnym produktem spożywczym, który może wspomagać profilaktykę choroby Alzheimera.

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Kierowco z Lublina, szykuj portfel! Tankowanie w mieście jednym z najdroższych w Polsce

Rosnące ceny paliw to problem, który dotyka kierowców w całej Polsce, ale dane z najnowszego raportu pokazują, że w Lublinie tankowanie jest wyjątkowo kosztowne. Według analizy Yanosik i PanParagon nasze miasto znalazło się wśród najdroższych w kraju.

Daria Szynkaruk jest kapitanem MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin po zaciętym spotkaniu pokonał Energę Start Elbląg

Paweł Tetelewski może być zadowolony z postawy swoich podopiecznych. MKS FunFloor wygrał w Elblągu z tamtejszą Energą Startem 28:26. Spotkanie było jednak bardzo zacięte.

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Górnik Łęczna wciąż musi poczekać na pierwszą wygraną w tym roku

Nieudany wyjazd Górnika Łęczna do stolicy. W piątek na otwarcie 21. kolejki Betlic I Ligi podopieczni trenera Pavola Stano przegrali z Polonią Warszawa 1:2

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?
QUIZ

Odkryj tajemnice Lubelszczyzny! Rozpoznasz te zabytki po zdjęciach?

Lubelszczyzna to region, który zachwyca swoim dziedzictwem kulturowym, bogatą historią i niepowtarzalnym klimatem. Znajdziemy tu zarówno majestatyczne zamki i pałace, jak i urokliwe stare miasta, zabytkowe świątynie oraz miejsca owiane tajemnicą. Jeśli jesteś miłośnikiem historii i architektury, nasz quiz to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę i odkryć nieznane zakątki tej niezwykłej części Polski!

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Seniorzy chcą spotykać się częściej. Kiedy nowy "plus"?

Mieszkanka Woli Burzeckiej w powiecie łukowskim zadzwoniła do naszej redakcji narzekając na zmniejszenie liczby zajęć dla seniorów w miejscowej świetlicy. To skutek zakończenia projektu w ramach Senior+. Zapytaliśmy w gminie o szansę na poszerzenie oferty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium