Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

22 stycznia 2024 r.
10:27

Przepis na spokojny sen. Co zrobić, żeby nie budzić się w ciągu nocy?

0 0 A A

Nocne przebudzenia negatywnie wpływają na jakość snu. Wydaje się, że walka z nimi jest trudna, jednak wystarczy tylko zmienić pewne przyzwyczajenia, aby wreszcie zacząć się wysypiać. Co zrobić, aby uniknąć nocnych wybudzeń?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dlaczego budzimy się w nocy?

Zdrowy, dorosły człowiek nie powinien mieć problemów z tym, aby przespać ciągiem przynajmniej 8 godzin w ciągu nocy. Statystycznie tyle właśnie potrzebuje, aby w pełni zregenerować organizm, choć oczywiście niektórzy muszą spać nieco dłużej, aby porządnie wypocząć. Nocne przebudzenia nie są więc normą, zwłaszcza jeśli mają miejsce każdej doby. Dlaczego właściwie się wybudzamy? Przyczyn może być bardzo wiele, a do najczęstszych należą:

  • odczucia bólowe,
  • pragnienie i głód,
  • chęć skorzystania z toalety,
  • brak komfortu cieplnego.

Przyczyną nocnych przebudzeń mogą być również różnego rodzaju choroby, na przykład związane z pracą serca albo tarczycy. Te wymagają jednak diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia - w przeciwnym razie trudno będzie nam pozbyć się problemu.

 

 

Jak walczyć z nocnymi wybudzeniami?

Nocne przebudzenia znacząco oddziałują na nasz sen. Już jedno wybudzenie w trakcie nocy może obniżyć jego jakość, przez co rano wstaniemy niewyspani. Walka z nimi nie jest szczególnie skomplikowana - najczęściej wystarczy zmienić przyzwyczajenia, aby zacząć się wysypiać. W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć nad wymianą materaca. Jeśli w trakcie nocy budzimy się z bólem kręgosłupa, to najprawdopodobniej winny jest nasz materac. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na: https://sennamaterace.pl/ - sklepu, który jest oficjalnym dystrybutorem marki Hilding. Wybierając jej produkty, możemy być pewni, że dolegliwości bólowe odejdą w niepamięć. Szukając materaca do łóżka o wymiarach 140x200, sprawdźmy modele dostępne na stronie: https://sennamaterace.pl/110-materace-140x200. Zdrowy kręgosłup zaczyna się od przyjmowania prawidłowej pozycji w trakcie nocy - jeśli śpimy, niewłaściwie układając ciało, to istnieje bardzo duże ryzyko nocnych przebudzeń. Jeśli już dysponujemy wysokiej klasy materacem, pora przejść do zmiany codziennych przyzwyczajeń.

Aby uniknąć przebudzeń spowodowanych głodem, warto spożyć przed snem lekką kolację. Posiłek ten przyjmujemy na około 2-3 godziny przed pójściem spać. Wtedy też sięgamy po szklankę lekkiej herbaty albo wody, starając się później nie pić. Dzięki temu nie obudzi nas pragnienie, a jednocześnie nie będziemy musieli wstawać, aby skorzystać z toalety. Pamiętajmy, aby wieczorem nie pić kawy ani mocnej herbaty, które zawierają spore dawki substancji pobudzających. Kofeina i teina skutecznie uniemożliwią zaśnięcie, nie będą również sprzyjać komfortowemu wypoczynkowi w trakcie nocy. Tymczasem w kontekście komfortu cieplnego warto pomyśleć nad wymianą kołder. Powinny być lekkie, zapewniając uczucie ciepła. Przed snem przewietrzmy pomieszczenia, dbając o to, aby temperatura w jego wnętrzu nie przekraczała 20 stopni. Wybierzmy luźniejszą piżamę, najlepiej wykonaną z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Dzięki temu nie będziemy pocić się w cieplejsze noce, zawsze odczuwając komfort termiczny. 

 

 

Nocne przebudzenia - kiedy warto poszukać pomocy lekarza?

Walcząc z nocnymi wybudzeniami, w pierwszej kolejności sięgamy po domowe metody. W większości przypadków przynoszą one oczekiwane efekty, które widoczne są nawet pierwszej nocy. Niemniej jednak nie w każdym przypadku okazują się one wystarczające. Powodem nocnych przebudzeń są różnego rodzaju choroby związane z naszym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Jeśli pomimo wprowadzenia w życie powyższych zmian nie odczuwamy poprawy lub jest ona nieznaczna (zmiany pozwalają zredukować liczbę wybudzeń, ale nie potrafimy pozbyć się ich całkowicie), warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on podstawowe badania, a następnie w razie potrzeby skieruje do specjalisty. Powodem przebudzeń mogą być liczne schorzenia - mają one miejsce na przykład w przebiegu nadczynności tarczycy oraz depresji.

Samodzielna walka z nimi w takim przypadku będzie trudna, a często wręcz niemożliwa. Konieczne staje się natomiast wdrożenie odpowiedniego leczenia, które czasami łączone jest z terapią snu. Niemniej jednak nawet w tym przypadku warto wprowadzić w życie powyższe zmiany, które dodatkowo wpłyną na komfort snu. Pamiętajmy, że bardzo istotne odpowiednie przygotowanie organizmu do odpoczynku. Nie wystarczy po prostu położyć się do łóżka - nasz organizm wymaga wyciszenia, wprowadzenia w stan czuwania. 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium