Nocne przebudzenia negatywnie wpływają na jakość snu. Wydaje się, że walka z nimi jest trudna, jednak wystarczy tylko zmienić pewne przyzwyczajenia, aby wreszcie zacząć się wysypiać. Co zrobić, aby uniknąć nocnych wybudzeń?
Dlaczego budzimy się w nocy?
Zdrowy, dorosły człowiek nie powinien mieć problemów z tym, aby przespać ciągiem przynajmniej 8 godzin w ciągu nocy. Statystycznie tyle właśnie potrzebuje, aby w pełni zregenerować organizm, choć oczywiście niektórzy muszą spać nieco dłużej, aby porządnie wypocząć. Nocne przebudzenia nie są więc normą, zwłaszcza jeśli mają miejsce każdej doby. Dlaczego właściwie się wybudzamy? Przyczyn może być bardzo wiele, a do najczęstszych należą:
- odczucia bólowe,
- pragnienie i głód,
- chęć skorzystania z toalety,
- brak komfortu cieplnego.
Przyczyną nocnych przebudzeń mogą być również różnego rodzaju choroby, na przykład związane z pracą serca albo tarczycy. Te wymagają jednak diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia - w przeciwnym razie trudno będzie nam pozbyć się problemu.
Jak walczyć z nocnymi wybudzeniami?
Nocne przebudzenia znacząco oddziałują na nasz sen. Już jedno wybudzenie w trakcie nocy może obniżyć jego jakość, przez co rano wstaniemy niewyspani. Walka z nimi nie jest szczególnie skomplikowana - najczęściej wystarczy zmienić przyzwyczajenia, aby zacząć się wysypiać. W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć nad wymianą materaca. Jeśli w trakcie nocy budzimy się z bólem kręgosłupa, to najprawdopodobniej winny jest nasz materac. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na: https://sennamaterace.pl/ - sklepu, który jest oficjalnym dystrybutorem marki Hilding. Wybierając jej produkty, możemy być pewni, że dolegliwości bólowe odejdą w niepamięć. Szukając materaca do łóżka o wymiarach 140x200, sprawdźmy modele dostępne na stronie: https://sennamaterace.pl/110-materace-140x200. Zdrowy kręgosłup zaczyna się od przyjmowania prawidłowej pozycji w trakcie nocy - jeśli śpimy, niewłaściwie układając ciało, to istnieje bardzo duże ryzyko nocnych przebudzeń. Jeśli już dysponujemy wysokiej klasy materacem, pora przejść do zmiany codziennych przyzwyczajeń.
Aby uniknąć przebudzeń spowodowanych głodem, warto spożyć przed snem lekką kolację. Posiłek ten przyjmujemy na około 2-3 godziny przed pójściem spać. Wtedy też sięgamy po szklankę lekkiej herbaty albo wody, starając się później nie pić. Dzięki temu nie obudzi nas pragnienie, a jednocześnie nie będziemy musieli wstawać, aby skorzystać z toalety. Pamiętajmy, aby wieczorem nie pić kawy ani mocnej herbaty, które zawierają spore dawki substancji pobudzających. Kofeina i teina skutecznie uniemożliwią zaśnięcie, nie będą również sprzyjać komfortowemu wypoczynkowi w trakcie nocy. Tymczasem w kontekście komfortu cieplnego warto pomyśleć nad wymianą kołder. Powinny być lekkie, zapewniając uczucie ciepła. Przed snem przewietrzmy pomieszczenia, dbając o to, aby temperatura w jego wnętrzu nie przekraczała 20 stopni. Wybierzmy luźniejszą piżamę, najlepiej wykonaną z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów. Dzięki temu nie będziemy pocić się w cieplejsze noce, zawsze odczuwając komfort termiczny.
Nocne przebudzenia - kiedy warto poszukać pomocy lekarza?
Walcząc z nocnymi wybudzeniami, w pierwszej kolejności sięgamy po domowe metody. W większości przypadków przynoszą one oczekiwane efekty, które widoczne są nawet pierwszej nocy. Niemniej jednak nie w każdym przypadku okazują się one wystarczające. Powodem nocnych przebudzeń są różnego rodzaju choroby związane z naszym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Jeśli pomimo wprowadzenia w życie powyższych zmian nie odczuwamy poprawy lub jest ona nieznaczna (zmiany pozwalają zredukować liczbę wybudzeń, ale nie potrafimy pozbyć się ich całkowicie), warto zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on podstawowe badania, a następnie w razie potrzeby skieruje do specjalisty. Powodem przebudzeń mogą być liczne schorzenia - mają one miejsce na przykład w przebiegu nadczynności tarczycy oraz depresji.
Samodzielna walka z nimi w takim przypadku będzie trudna, a często wręcz niemożliwa. Konieczne staje się natomiast wdrożenie odpowiedniego leczenia, które czasami łączone jest z terapią snu. Niemniej jednak nawet w tym przypadku warto wprowadzić w życie powyższe zmiany, które dodatkowo wpłyną na komfort snu. Pamiętajmy, że bardzo istotne odpowiednie przygotowanie organizmu do odpoczynku. Nie wystarczy po prostu położyć się do łóżka - nasz organizm wymaga wyciszenia, wprowadzenia w stan czuwania.