Brak szamba to brak problemów związanych z jego utrzymaniem. Przydomowe oczyszczalnie ścieków jako alternatywa dla szamb są przyjazne zarówno dla środowiska naturalnego, jak i portfeli inwestorów. Znacznie ułatwiają też zarządzanie nieruchomością.
Tradycyjne szamba mają wiele wad. Wymagają regularnego opróżniania, mogą generować nieprzyjemne zapachy, a ewentualne wycieki nierzadko prowadzą do skażenia gruntu lub wód gruntowych. Nic więc dziwnego, że wielu inwestorów decyduje się na zastąpienie szamba przydomową oczyszczalni ścieków. Na czym jednak polega ta technologia? Jakie korzyści przyniesie jej wdrożenie? Na te pytania odpowiadamy poniżej
Przydomowe oczyszczalnie ścieków: ekologiczne rozwiązanie dla domów
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to świetne rozwiązanie dla nieruchomości położonych w miejscach, gdzie brak jest dostępu do komunalnej sieci kanalizacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych szamb, oczyszczalnie nie gromadzą nieczystości, zamiast tego wykorzystując procesy biologiczne do rozkładu ścieków na nieszkodliwe dla środowiska substancje mineralne. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne odprowadzenie oczyszczonych wód do gruntu, rowu melioracyjnego czy nawet rzeki przy właściwie całkowitej redukcji negatywnego wpływu na przyrodę.
Zalety przydomowych oczyszczalni ścieków
Najważniejszą zaletą przydomowych oczyszczalni jest niezależność od sieci kanalizacyjnej lub usług firm prowadzących wywóz nieczystości. Dużym atutem okazują się też niskie koszty eksploatacji – zwłaszcza, jeśli porównamy je wydatków związanych z regularnym opróżnianiem szamba.
Systemy tego typu działają niemal bezobsługowo przez długie lata, wymagając jedynie okresowych prac konserwacyjnych. Koszty użytkowania przydomowej oczyszczalni ścieków oscylują między 100 a 400 złotych rocznie. Jest ona więc ekonomicznym rozwiązaniem – tym bardziej, że okres zwrotu inwestycji jest bardzo krótki i wynosi zwykle tylko kilka lat.
Za montażem przydomowej oczyszczalni ścieków przemawia także różnorodność modeli dostępnych na rynku. Są wśród nich zarówno oczyszczalnie przeznaczone dla domów, w których mieszka tylko kilka osób, jak i większych nieruchomości (na https://www.kingspan.com/pl/pl/produkty/woda-i-scieki/przydomowe-oczyszczalnie-sciekow/ można zamówić oczyszczalnie przeznaczone do użytku przez nawet 12 osób). Największe warianty sprawdzą się nawet w przypadku obiektów komercyjnych – np. pensjonatów, restauracji lub małych ośrodków wczasowych (do zamówienia na https://biower.pl/).
Przydomowe oczyszczalnie ścieków – dobra alternatywa dla szamba
W porównaniu do tradycyjnych zbiorników bezodpływowych, przydomowe oczyszczalnie ścieków oferują znacznie wyższą efektywność w oczyszczaniu ścieków. Zamiast jedynie przechowywać nieczystości, rozkładają zanieczyszczenia organiczne, umożliwiając bezpieczne odprowadzenie oczyszczonej wody i składników mineralnych do otoczenia. To nie tylko ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych szamb, ale również – a może przede wszystkim dobry wybór dla inwestorów szukających wydajnych i ekonomicznych rozwiązań.