Kura i jajko to słowa klucz codziennych kulinarni i zdrowego żywienia. Frazy takie jak „Wiejskie jajka” i „kury nioski” na przedwiośniu rozpalają wyobraźnię szerokiej rzeszę zainteresowanych: hodowców kur, amatorów swojskich jajek i przeciętnych konsumentów. Nic więc dziwnego, że przydomowe hodowle kur niosek na jajka stają się coraz bardziej popularne. Właściciele małych gospodarstw doceniają nie tylko możliwość pozyskiwania świeżych jaj czy zdrowego mięsa, ale również satysfakcję z prowadzenia ekologicznej i niezależnej hodowli. Rosnąca liczba hodowców sprawia, że rozwija się rynek wyposażenia dla kurników. Nowoczesne technologie, takie jak automatyczne poidła i karmidła, stają się nieodłącznym elementem tych małych przedsiębiorstw, pomagając hodowcom w zapewnieniu optymalnych warunków dla swoich ptaków. W tym artykule postaramy się przyjrzeć tematowi hodowli kur od strony technicznej. Zobaczymy też jak to robią specjaliści na profesjonalnych fermach drobiu.
Dostęp do czystej wody najważniejszy dla kur
Woda jest podstawowym elementem diety każdej kury. Codzienny dostęp do świeżej, czystej wody to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia ptaków. Brak odpowiedniego nawodnienia może prowadzić do obniżenia produkcji jaj, problemów zdrowotnych, a nawet poważnych chorób. Dlatego też nowoczesne systemy pojenia są coraz bardziej doceniane przez hodowców. Automatyczne poidła zapewniają stały dostęp do czystej wody, eliminując problem jej zanieczyszczenia czy szybkiego wyczerpywania się zapasów. W przydomowych hodowlach kur największym problemem jest czas, którego na spraw oprzętu i pojenia gospodarz może poświecić coraz mniej. Właśnie dlatego tak ważne jest by proces pojenia i podawania wody zautomatyzować. Ręczne roznoszenie wody nie zajmuje już czasu a kury mają ciągły dostęp do picie.
Podawanie zbóż i paszy – zwykłe korytko już nie wystarczy
Tradycyjne korytka do karmienia stopniowo ustępują miejsca bardziej zaawansowanym rozwiązaniom. Kiedyś rozwiązaniem były karmidła zasypowe z małym zasobnikiem – takie karmniki dzisiaj już nie wystarczają. Współczesne hodowle coraz częściej stawiają na specjalistyczne karmidła, które minimalizują straty paszy i zapobiegają jej zanieczyszczeniu. Automatyczne systemy dozowania karmy pozwalają na precyzyjne kontrolowanie ilości podawanego pożywienia, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowia i odpowiedniej masy ciała ptaków. W efekcie hodowcy oszczędzają czas i zmniejszają koszty związane z roznoszeniem paszy.
Automatyczne karmidła świetnie sprawdzają się także przy odchowie kurcząt.
Więcej o profesjonalnych systemach karmienia: https://www.fermo-inwest.pl/systemy-karmienia
Dodatki witaminowe najprościej podawać w poidłach
Dostarczanie kurczętom odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest kluczowe dla ich prawidłowego rozwoju i zdrowia. Jeżeli nasz drób bez względu na to czy będą to nioski, brojlery czy kaczki karmimy zbożem wręcz konieczna jest dodatkowa suplementacja. Koniecznie trzeba uzupełnić witaminy i minerały. Najprostszym sposobem na podanie suplementów diety jest ich rozpuszczenie w wodzie i podanie za pomocą poideł. Taka metoda zapewnia równomierne dawkowanie i eliminuje ryzyko pominięcia któregoś z ptaków. W przypadku większych hodowli coraz popularniejsze stają się systemy, które automatycznie mieszają wodę z preparatami witaminowymi. Z pomocą przychodzą nam profesjonalne dozowniki używane w systemach pojenia, które potrafią precyzyjnie dawkować i mieszać witaminy z wodą która następnie transportowana jest do poideł.
Automatyczne poidła i karmidła – po co to wszystko?
Automatyczne systemy pojenia i karmienia są odpowiedzią na potrzeby współczesnych hodowców. Dzięki nim hodowla staje się bardziej efektywna i oszczędna. Systemy te zapewniają stały dostęp do jedzenia i wody, minimalizując zaangażowanie człowieka w codzienne obowiązki. Ponadto pozwalają na bieżące monitorowanie zużycia wody i paszy, co jest szczególnie istotne w przypadku większych grup ptaków. Dotychczas takie rozwiązania stosowane były tylko w profesjonalnych kurnikach na fermach drobiu. Teraz technologie te ulegają upowszechnieniu i można je z powodzeniem stosować w hodowlach zagrodowych i hobbystycznych. Pewne rozwiązania techniczne okazały się niezwykle przydatne w małych przydomowych kurnikach – poprawił dobrostan kur niosek utrzymywanych na własne jajka i poprawiły warunki bytowe innego drobiu.
Warto także przeczytać też o profesjonalnych liniach pojenia: https://www.fermo-inwest.pl/systemy-pojenia
Profesjonalne wyposażenie kurników – jak to robią specjaliści?
Profesjonalni hodowcy w pełni wykorzystują możliwości, jakie dają nowoczesne technologie. Oprócz automatycznych poideł i karmideł, kurniki wyposaża się w systemy wentylacji, oświetlenia oraz ogrzewania. Wszystkim sterują zawansowane sterowniki .Wdrożenie takich rozwiązań pozwala na utrzymanie optymalnych warunków środowiskowych, co przekłada się na wyższą wydajność produkcji i zdrowie ptaków. Co więcej, nowoczesne urządzenia są projektowane tak, aby były energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Przykładem mogą być nowoczesne kurniki i całe fermy drobiu wyposażane przez firmę Fermo Inwest z Piotrowa pod Kaliszem gdzie podstawą i głową całego systemu są zawansowane Komputery produkcyjne. Monterów firmy z Piotrowa coraz częściej spotkać można spotkać w małych gospodarstwach i w przydomowych hodowlach gdzie zakładają małe systemy pojenia i karmienia. Montaż profesjonalnych karmideł i poideł wymaga trochę wiedzy ale za to samo użytkowanie jest bardzo proste.
Na zdjęciu – nowo zamontowany przez monterów system pojenia i karmienia, mały kurnik dla kurcząt i kur niosek.
Podsumowując…
Przydomowe hodowle brojlerów i kur niosek nieustannie się rozwijają, a hodowcy coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania, by usprawnić swoje działania skrócić czas potrzebny na obsługę drobiu. Automatyczne systemy pojenia i karmienia to inwestycja, która szybko się zwraca, zapewniając nie tylko oszczędność czasu, ale również zdrowie i komfort kur. Wprowadzenie profesjonalnego wyposażenia do kurnika to krok w stronę efektywnej i ekologicznej hodowli, która spełnia oczekiwania zarówno małych, jak i dużych hodowców.