![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2022/2022-10/59cb4c7c6940bd13eae9e7b1553e5ea4_std_crd_830.jpg)
„Za krokiem krok” to tytuł projektu realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku. A wszystko dzięki wsparciu funduszy unijnych.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Najpierw kilka liczb i dat. Projekt trwa od 1 września 2021 roku do 30 listopada 2023 roku. Jego wartość to blisko 1,3 mln zł, z czego wkład UE to prawie 1,1 mln zł.
W ramach projektu prowadzone są trzy zadania. W pierwszym wyremontowano i stworzono pracownie w Środowiskowym Domu Samopomocy m.in. do muzykoterapii, informatyki, arteterapii i rękodzieła oraz zajęć kulinarnych.
– Gabinet psychologa został wyposażony w urządzenie EEG Biofeedback – mówi Iwona Rachoń, dyrektor ŚDS w Kraśniku. – Z pracowni codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 korzysta 58 uczestników projektu w tym 31 kobiet, 27 mężczyzn.
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2022/2022-10/032cd89ecf870dbaf769aae3826ca61e_v1_830.jpeg)
Rekrutację do projektu prowadzono wśród niepełnosprawnych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, po to, by zwiększyć dostęp do wysokiej jakości usług społecznych osób wykluczonych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
W ramach drugiego zadania, dzięki utworzeniu nowych miejsc świadczenia usług terapeutycznych i społecznych w ramach projektu zapewnione zostały usługi zapobiegające wykluczeniu. Jest to możliwe poprzez stworzenie warunków do nabycia umiejętności wykonywania podstawowych czynności życia codziennego, integrację społeczną umożliwiającą pozostanie w społeczności lokalnej i środowisku rodzinnym, kształtowanie właściwych postaw tj. tolerancji i życzliwości, tworzenie warunków dla samorealizacji, wypracowanie większej samodzielności życiowej, wzrost zdolności do adaptacji społecznej, umiejętność współżycia w grupie, kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych, gotowości niesienia pomocy, umiejętności współpracy i współdziałania w grupie.
Każdego miesiąca trwania projektu koordynator przygotowuje harmonogram aktywności dla swoich podopiecznych. Biorą oni udział w różnych zajęciach, na liście są m.in. warsztaty muzyczne i taneczne, tkackie i stolarskie, informatyczne, fotograficzne, kosmetyczne, gier i zabaw zręcznościowych, florystyczne oraz teatralne. Odbywają się spotkania dotyczące zdrowego stylu życia, usprawniające funkcje intelektualne oraz relaksujące, a także trening umiejętności społecznych. Podopiecznych projektu zabieramy też na wycieczki edukacyjne.
– W tym roku odwiedziliśmy m.in. Ogród Botaniczny w Lublinie, Fabrykę Bombek w Nowej Dębie, Jaskinię Raj w Chęcinach, Zoo w Zamościu oraz Centrum Geoedukacji w Kielcach. Wkrótce wybieramy się na warsztaty robienia krówek do Opatowa, a w przyszłym roku odwiedzimy m.in. Rudnik nad Sanem – mówi Iwona Rachoń. – Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby spotkania były ciekawe i to się jak na razie udaje.
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2022/2022-10/8f60cf23ff7e7bf05c5db65892bf721c_v2_830.jpg)
Udaje się nie tylko przy okazji wycieczek, ale i codziennych aktywności. Kraśnicki Środowiskowy Dom Samopomocy znajduje się w bardzo urokliwym miejscu, przy lesie i ma rozległy teren, w ramach projektu „Za krokiem krok” zatroszczono się także o wyposażenie ogrodu, z którego korzystają uczestnicy.
Dzięki środkom unijnym kupiliśmy meble ogrodowe, huśtawki, hamaki, leżaki.
– Stworzyliśmy wspaniałe miejsce wypoczynku, z którego nasi podopieczni korzystają od wiosny do późnej jesieni – mówi pani dyrektor – W tym roku dzięki projektowi zrealizowaliśmy 100 godzin hipoterapii, która odbywała się właśnie w ogrodzie. W tej chwili realizujemy również 100 godzin indywidualnych zajęć z rehabilitantem dla uczestników projektu.
Trzecim z zadań prowadzonym w ramach projektu jest otoczenie dziennymi usługami opiekuńczymi sześciu mieszkańców z terenu powiatu kraśnickiego powyżej 60 roku życia. To osoby niesamodzielne, które wymagają pomocy w codziennych obowiązkach takich jak, prowadzenie gospodarstwa domowego, zakupy, opieka higieniczna, ale też zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, zwiększył się dostęp do wysokiej jakości usług społecznych użyteczności publicznej dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem z terenu Powiatu Kraśnickiego.
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2022/2022-10/dbf424e6416721437d5abc72165de9fc_v3_830.jpg)
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)