Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

7 października 2022 r.
0:42

Warsztaty, usługi opiekuńcze i wspólny czas dzięki wsparciu unijnemu

„Za krokiem krok” to tytuł projektu realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku. A wszystko dzięki wsparciu funduszy unijnych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najpierw kilka liczb i dat. Projekt trwa od 1 września 2021 roku do 30 listopada 2023 roku. Jego wartość to blisko 1,3 mln zł, z czego wkład UE to prawie 1,1 mln zł.

W ramach projektu prowadzone są trzy zadania. W pierwszym wyremontowano i stworzono pracownie w Środowiskowym Domu Samopomocy m.in. do muzykoterapii, informatyki, arteterapii i rękodzieła oraz zajęć kulinarnych.

– Gabinet psychologa został wyposażony w urządzenie EEG Biofeedback – mówi Iwona Rachoń, dyrektor ŚDS w Kraśniku. – Z pracowni codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 korzysta 58 uczestników projektu w tym 31 kobiet, 27 mężczyzn.

Rekrutację do projektu prowadzono wśród niepełnosprawnych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, po to, by zwiększyć dostęp do wysokiej jakości usług społecznych osób wykluczonych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

W ramach drugiego zadania, dzięki utworzeniu nowych miejsc świadczenia usług terapeutycznych i społecznych w ramach projektu zapewnione zostały usługi zapobiegające wykluczeniu. Jest to możliwe poprzez stworzenie warunków do nabycia umiejętności wykonywania podstawowych czynności życia codziennego, integrację społeczną umożliwiającą pozostanie w społeczności lokalnej i środowisku rodzinnym, kształtowanie właściwych postaw tj. tolerancji i życzliwości, tworzenie warunków dla samorealizacji, wypracowanie większej samodzielności życiowej, wzrost zdolności do adaptacji społecznej, umiejętność współżycia w grupie, kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych, gotowości niesienia pomocy, umiejętności współpracy i współdziałania w grupie.

Każdego miesiąca trwania projektu koordynator przygotowuje harmonogram aktywności dla swoich podopiecznych. Biorą oni udział w różnych zajęciach, na liście są m.in. warsztaty muzyczne i taneczne, tkackie i stolarskie, informatyczne, fotograficzne, kosmetyczne, gier i zabaw zręcznościowych, florystyczne oraz teatralne. Odbywają się spotkania dotyczące zdrowego stylu życia, usprawniające funkcje intelektualne oraz relaksujące, a także trening umiejętności społecznych. Podopiecznych projektu zabieramy też na wycieczki edukacyjne.

– W tym roku odwiedziliśmy m.in. Ogród Botaniczny w Lublinie, Fabrykę Bombek w Nowej Dębie, Jaskinię Raj w Chęcinach, Zoo w Zamościu oraz Centrum Geoedukacji w Kielcach. Wkrótce wybieramy się na warsztaty robienia krówek do Opatowa, a w przyszłym roku odwiedzimy m.in. Rudnik nad Sanem – mówi Iwona Rachoń. – Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby spotkania były ciekawe i to się jak na razie udaje.

Udaje się nie tylko przy okazji wycieczek, ale i codziennych aktywności. Kraśnicki Środowiskowy Dom Samopomocy znajduje się w bardzo urokliwym miejscu, przy lesie i ma rozległy teren, w ramach projektu „Za krokiem krok” zatroszczono się także o wyposażenie ogrodu, z którego korzystają uczestnicy.

Dzięki środkom unijnym kupiliśmy meble ogrodowe, huśtawki, hamaki, leżaki.

– Stworzyliśmy wspaniałe miejsce wypoczynku, z którego nasi podopieczni korzystają od wiosny do późnej jesieni – mówi pani dyrektor – W tym roku dzięki projektowi zrealizowaliśmy 100 godzin hipoterapii, która odbywała się właśnie w ogrodzie. W tej chwili realizujemy również 100 godzin indywidualnych zajęć z rehabilitantem dla uczestników projektu.

Trzecim z zadań prowadzonym w ramach projektu jest otoczenie dziennymi usługami opiekuńczymi sześciu mieszkańców z terenu powiatu kraśnickiego powyżej 60 roku życia. To osoby niesamodzielne, które wymagają pomocy w codziennych obowiązkach takich jak, prowadzenie gospodarstwa domowego, zakupy, opieka higieniczna, ale też zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, zwiększył się dostęp do wysokiej jakości usług społecznych użyteczności publicznej dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem z terenu Powiatu Kraśnickiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

Piłkarze Motoru w dwóch wiosennych kolejkach zapisali na swoim koncie tylko punkt. Ostatnio przegrali w Kielcach 0:1

Motor kontra Jagiellonia. Beniaminek sprawdzi formę mistrza

Po meczach z rywalami znajdującymi się w strefie spadkowej czas na zupełnie inne spotkanie. W niedzielę o godz. 17.30 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z mistrzem Polski – Jagiellonią Białystok. Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3.

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
zdjęcia, wideo
galeria
film

Poloneza zatańczyli w szkole - bal ZSO nr 1 im. KEN w Puławach

Tuż przed feriami, w sobotę, 15 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej bawili się uczniowie ostatnich klas II LO. Były piosenki, kwiaty, polonez, walc oraz parodiowanie wychowawców.

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie
ZDJĘCIA / WIDEO
galeria
film

Poloneza czas zacząć. Studniówka XXX LO im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie

Uczniowie z XXX Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Jana Twardowskiego w Lublinie bawili się do białego rana na swojej studniówce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium