Historia quadów sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy inżynierowie Hondy zaczęli projektować pojazdy do zadań specjalnych. Ówczesne prototypy były pojazdami motocyklowymi z trzema kołami, które umożliwiały poruszanie się w trudnych warunkach terenowych. Dzisiejsze quady zdecydowanie różnią się od pierwowzorów i cieszą się znacznie większą popularnością w zastosowaniu prywatnym. Co powinny wiedzieć osoby zainteresowane zakupem quada?
Czym jest quad?
Quady to czterokołowe pojazdy powszechnie nazywane również ATV, a akronim ten oznacza angielskie określenie "al terrain vehicle". Na początku były produkowane głównie z myślą o armii, później znalazły zastosowanie wśród amerykańskich farmerów, a na przestrzeni dekad zaczęli się nimi interesować również inni cywile. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że producenci quadów zaczęli wypuszczać na rynek znakomite maszyny, które zapewniają fanom tego rodzaju maszyn mnóstwo frajdy.
Dziś na całym świecie popularne są różnego rodzaju konkurencje, pokazy i zawody, podczas których często można podziwiać nie tylko imponujące maszyny, ale i akrobacje wykonywane z ich udziałem. Wszystkie quady wyróżniają się za sprawą charakterystycznej konstrukcji, w której zawieszenie jest przystosowane do poruszania się po bardzo trudnych terenach. Pojazd pozbawiony jest kabiny, a kierowca siedzi na quadzie okrakiem, dlatego też często quady nazywane są motocyklami na czterech kołach.
Jakie są rodzaje quadów?
Quady dostępne na rynku dzielą się na trzy grupy, a podział ten ma związek z ich zastosowaniem. Wyróżniamy:
Quady rekreacyjne
Są zdecydowanie najpopularniejsze wśród prywatnych użytkowników, ponieważ obejmuje wszelkie pojazdy przeznaczone do użytku codziennego i nieprofesjonalnego. W grupie tej znajdują się zarówno pojazdy jednoosobowe, jak i dwuosobowe, które zazwyczaj mają napęd na dwa koła. Pojemność silnika w tym wypadku wynosi od 200 do 300cm3. Tego rodzaju pojazdy nie sprawdzą się w najtrudniejszych warunkach, ale też zwykle nie są kupowane z myślą o tego rodzaju użytkowaniu.
Quady sportowe
W grupie tej znajdują się quady wykorzystywane przede wszystkim podczas zawodów, a więc przez profesjonalistów. Wzmocniona konstrukcja umożliwia jazdę wyczynową i jest zdecydowanie odporniejsza na duże przeciążenia. Ponadto quady sportowe mają manualną skrzynię biegów, napęd na tylną oś i bardzo wysoką pojemność silnika, która waha się od 400 do nawet 700cm3. Pojazdy świetnie radzą sobie w trudnych warunkach, a przede wszystkim podczas profesjonalnych pokazów. Nie zaleca się ich jednak amatorów, ponieważ prowadzenie pojazdów wymaga sporego doświadczenia.
Quady przeprawowe
Ten rodzaj quadów pod względem parametrów nieco przypomina quady sportowe, ponieważ posiadają napęd na cztery koła, ale pojemność ich pojemników może wynosić nawet do 1000cm3. Główną różnicą jest jednak konstrukcja, która w tym wypadku cechuje się wysokim prześwitem i wzmocnieniem umożliwiającym jazdę w najtrudniejszych warunkach. Quady tego rodzaju mogą być wykorzystywane w leśnictwie, rolnictwie czy ratownictwie, gwarantując sporą wszechstronność. Wielką popularnością w tej kategorii cieszą się quady firmy Can-Am, ponieważ kanadyjski producent od lat uchodzi za lidera w branży.
Gdzie można korzystać z quada?
Nie ma jednej precyzyjnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od jego przeznaczenia. Quady sportowe najczęściej używane są na specjalnych zawodach czy pokazach, na przykład takich jak organizowane w wielu miastach pokazy Freestyle Heroes. Quady przeprawowe najczęściej używane są do pracy tam, gdzie panują utrudnione warunki, a więc w lasach czy w rolnictwie.
Jak wygląda sytuacja quadów rekreacyjnych? Kojarzą się głównie z jazdą po nieutwardzonych drogach, a tymczasem okazuje się, że zarejestrowane i ubezpieczone czterokołowce mogą poruszać się po drogach publicznych. Na quadach można więc jeździć po drogach krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Zabrania się jednak jeżdżenia nimi po autostradach, drogach ekspresowych, parkach krajobrazowych czy plażach. Osoby bez pozwolenie, które może wynikać z pracy, nie mogą też nimi jeździć po lasach.