Światła przeciwmgielne to rodzaj oświetlenia samochodowego. Jest ono bardzo pomocne dla kierowców, którzy prowadzą auto w warunkach o zmniejszonej widoczności. Czym charakteryzuje się żarówka przeciwmgielna? Kiedy należy ją wymienić i jak to zrobić?
Żarówki przeciwmgielne — jak działają?
Światła przeciwmgłowe (przeciwmgielne) możemy podzielić na przednie oraz tylne. Te pierwsze są nieobowiązkowe. Zdarza się, że niektórzy producenci samochodów w ogóle nie umieszczają ich w poszczególnych modelach. Światła przednie mogą przyjmować barwę żółtą lub białą i oświetlają drogę. Są wykorzystywane w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej opadami deszczu, śniegu, bądź mgłą. Kierowcy mogą również ich używać podczas jazdy na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami od zmierzchu do świtu.
Tylne żarówki przeciwmgielne są natomiast obowiązkowe. Przyjmują barwę czerwoną i wskazują pozycję samochodu. Kierowcy mogą ich używać tylko i wyłącznie w warunkach, w których widoczność spada poniżej 50 m. Samochód może posiadać jedno lub dwa światła przeciwmgielne, które najczęściej występują na tylnym zderzaku. Niekiedy kierowcy zastanawiają się, dlaczego mimo posiadanie dwóch lamp przeciwmgłowych świeci tylko jedna. Dzieje się tak, dlatego że światło czerwone jest bardzo mocne i mogłoby oślepiać kierowców. W dodatku mogliby je pomylić ze światłami "STOP". Warto dodać, że lampa przeciwmgielna powinna występować w odległości nie mniejszej niż 10 cm od świateł "STOP". Ponadto oświetlenie tego typu powinno znajdować się w przedziale od 25 do 100 cm nad jezdnią.
Kiedy wymienić żarówki przeciwmgielne?
Kierowcy najczęściej decydują się na wymianę żarówek, gdy zauważą jej przepalenie. Jeśli wyruszasz w dłuższą trasę, jeszcze przed wyjazdem możesz wymienić żarówki, aby uniknąć ewentualnych kłopotów podczas drogi. Warto dodać, że żarówki powinno wymieniać się parami. Jeśli spali się jedna z nich, prawdopodobnie zaraz spotka to drugą żarówkę. Ponadto, gdy wymieniasz je parami, masz pewność, że oba reflektory będą świeciły z tą samą mocą.
Film wzięliśmy z autodoc.pl
Jak wymienić żarówki przeciwmgielne?
Aby wymienić żarówkę przeciwmgielną, będziesz potrzebować nowej żarówki (jeśli poprzednia uległa spaleniu), wkrętaka, a do czyszczenia styków — papieru ściernego, śrubokrętu i drutu. W celu wyciągnięcia obudowy lampy odłącz zasilenie, potem wciśnij zaczep i wyjmij obudowę. Następnie wymontuj oprawkę, po czym za pomocą półobrotu wykręć żarówkę. Kolejnym krokiem będzie wyczyszczenie styków za pomocą papieru ściernego. W miejscach trudno dostępnych możesz skorzystać ze śrubokrętu oraz drutu. Potem wkręć żarówkę. Odłącz zasilanie, oprawkę włóż do obudowy i zamontuj lampę. Na koniec sprawdź, czy światła przeciwmgłowe działają.
O czym warto pamiętać?
Pracując przy światłach, zasilanie powinno być odłączone. Warto nawet w tym celu wyciągnąć kluczyk ze stacyjki. Pamiętaj o tym, że styki należy czyścić, niezależnie od tego, czy będziesz wymieniać żarówkę, czy też nie. Ponadto, gdy trzymasz w ręku nową żarówkę, uważaj, aby nie dotykać palcami jej szkła. W przeciwnym wypadku, możesz przenieść na nią drobne zanieczyszczenia, które pod wpływem wysokiej temperatury zmatowią szkło, co z kolei skróci żywotność żarówki.
Światła przeciwmgielne pełnią bardzo ważną funkcję w każdym samochodzie. To właśnie one ułatwiają kierowcy prowadzenie auta w warunkach o zmniejszonej widoczności. Z pomocą powyższego poradnika, uda Ci się samodzielnie wymienić żarówkę. Życzymy powodzenia :)