Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

KRZYSZTOF ZAŁUSKI

Lista artykułów:

Pierwsze godziny powstania styczniowego w regionie puławskim. Część 1
Historia
galeria

Pierwsze godziny powstania styczniowego w regionie puławskim. Część 1

Region puławski był areną wielu niepodległościowych zrywów. Powstanie styczniowe w naszym regionie to wspaniała karta historii, o której nigdy nie powinniśmy zapomnieć.

Historia regionu. Rajd oddziału ćwieków po Lubelszczyźnie

Historia regionu. Rajd oddziału ćwieków po Lubelszczyźnie

Wśród wielu oddziałów, które powstawały spontanicznie po ogłoszeniu powstania styczniowego efektownie i nietypowo na terenie woj. lubelskiego prezentował się oddział tzw. ćwieków tworzonych przez Kajetana Cieszkowskiego. To pod jego dowództwem powstańcy stoczyli wiele zwycięskich bitew – również na terenie naszego regionu.

Bohater fotografii sprzed 153 lat. Kim był major Józef Leniecki?
galeria

Bohater fotografii sprzed 153 lat. Kim był major Józef Leniecki?

Kontynuujemy opowieść o losach bohatera fotografii sprzed 153 lat – powstańczego majora Józefa Lenieckiego i potyczce w Górach pod Przybysławicami z 19 grudnia 1863 r. Losy bohaterskiego majora śledził Sławomir Łowczak, znany regionalista i historyk z Markuszowa.

Powstał w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. Na tropie obelisku w Baranowie
Historia
galeria

Powstał w 10. rocznicę odzyskania niepodległości. Na tropie obelisku w Baranowie

Krzyż odnowiony został w 2012 roku
Historia

Powstańcy styczniowi w Kazimierzu Dolnym. Zdradził ich miejscowy chłop

Na skraju lasu w Męćmierzu stoi pamiątkowy krzyż poświęcony powstańcom styczniowym. Początkowo drewniany, który przetrwał wiele lat. W czasach PRL-u potajemnie go wymieniono.

Kościół mariawicki w Łanach

Poznaj historię swojego regionu. Zapomniana świątynia

Przemierzając Łany, przyległe do Markuszowa, niespełna 500 metrów od kościoła parafialnego pw. św. Józefa Oblubieńca NMP natkniemy się na stary, drewniany kościółek. Wiele osób zadaje sobie pytanie – skąd on się tam wziął, kto go wybudował i dlaczego zazwyczaj stoi pusty?

Pałac w Bronicach w okresie międzywojennym

Historia regionu. Dalsze losy dworu w Bronicach

W tym tygodniu kontynuujemy opowieść o historii dworu w Bronicach pod Markuszowem, do którego zaprowadzi nas żółty szlak rowerowy „W krainie Jana Pocka”. Jadąc samochodem z drogi krajowej nr 12 w stronę Wąwolnicy poprzez Kaleń, Olszowiec dotrzemy do Bronic-Kolonii, gdzie drogowskaz kieruje nas do zabytkowego pałacu…

Konna karetka lubelskiego pogotowia w latach 1923-1937
galeria

Zaczęło się od bryczki i 10 noszy. Lubelskie pogotowie niesie pomoc już od 99 lat

Od blisko stu lat niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Dziś nowoczesna karetka kosztuje kilkaset tysięcy złotych. A wszystko zaczęło się od podarowanej bryczki konnej i 10 noszy. Takie były początki lubelskiego pogotowia

Budynek szpitala św. Karola Boromeusza w Puławach

Historia: Czeski lekarz na dworze Czartoryskich

Karol Khittl, doktor nauk medycznych na stałe wpisał się nie tylko w historię rodu Czartoryskich, ale również w historię powstania pierwszego szpitala w Puławach. Lekarz rodem z Czech był nie tylko zdolnym medykiem. Pomagał potrzebującym, a po śmierci część swojego majątku przekazał na cele charytatywne.

Stanisław Konarski (Zdjęcia z archiwum Marii Konarskiej)

Stanisław Konarski. Niezwykłe losy nauczyciela i żołnierza

Stanisław Konarski urodził się w 1905 r. Janiszkowicach koło Opola Lubelskiego. Jego naukę przerwał wybuch I wojny światowej. Młodego Stasia najpierw uczył ojciec, potem uczęszczał do prywatnej szkoły. W 1929 r. skończył seminarium nauczycielskie i otrzymał upragniony dyplom.