Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor

PAP Nauka

Lista artykułów:

Cesarskie ciastka z osami. Jakie owady można jeść?

Cesarskie ciastka z osami. Jakie owady można jeść?

Szacuje się, że na świecie ponad 2 mld ludzi codziennie spożywa owady; dla wielu ludzi to jedyny mięsny posiłek bogaty w białko, cukry i witaminy. Mrówki, pluskwiaki, pasikoniki czy larwy motyli jada się w krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

Jak dokarmiać ptaki? Kilka najważniejszych zasad

Jak dokarmiać ptaki? Kilka najważniejszych zasad

Niewłaściwe dokarmianie ptaków zimną, wiosną przyniesie więcej szkody niż pożytku – ostrzegają naukowcy i tłumaczą jak mądrze pomagać zimującym ptakom.

Superksiężyc 2018. Oczywiście takiego zdjęcia nikt w Polsce dziś nie zrobi. Nawet nie zobaczymy przebiegu całego zjawiska, gdyż Księżyc zacznie wschodzić dopiero około pół godziny przed godziną siedemnastą
galeria
film

Superksiężyc 2018: Co to znaczy - kiedy i jak zobaczyć w Polsce?

Zaćmienie Księżyca, które - ze względu na zbieg kilku okoliczności - anglojęzyczne media nazwały „Super Blue Blood Moon”. U nas będzie można dostrzec jedynie końcówkę zjawiska. Albo śledzić całe w sieci.

– Odkrycie spichlerza na grodzisku w Kłodnicy pozwoli zrekonstruować dietę mieszkańców regionu sprzed 1000 lat – przekonują naukowcy zaangażowani w badania archeologiczne w Kotlinie Chodelskiej
galeria
film

Lubelskie: Odkrycie archeologów. To jeden z największych takich zbiorów

Żyto, bobik, groch i soczewicę odkopali archeolodzy badający grodzisko w Kłodnicy datowane na X-XI wiek. To jeden z największych zbiorów wczesnośredniowiecznych ziaren zbóż w Europie. – To, co odkryliśmy, jest niezwykłe nie tyle na skalę Lubelszczyzny co Polski – mówi archeolog, który kieruje projektem

Pracownicy Uniwersytetu Medycznego finalistami w konkursie Popularyzator Nauki

Pracownicy Uniwersytetu Medycznego finalistami w konkursie Popularyzator Nauki

Nauka nie musi być trudna, a poprzez samodzielnie wykonane doświadczenia każdy ma możliwość poczuć się jak prawdziwy naukowiec – mówią pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Medycznej UM w Lublinie. Popularyzują naukę, przybliżając dzieciom i dorosłym chemię oraz biochemię człowieka.

Czy zmiana czasu wpływa na stan zdrowia człowieka? Rozmowa z psychiatrą

Czy zmiana czasu wpływa na stan zdrowia człowieka? Rozmowa z psychiatrą

Naukowcy: Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana czasu wpływa na stan zdrowia człowieka; wyniki badań wykluczają się

Nadal na pierwszym miejscu wymieniane jest palenie tytoniu, które niezmiennie uznawane jest za główną przyczynę chorób nowotworowych

Jak uniknąć raka? 12 sposobów zmiany stylu życia

Przed 30 laty ogłoszono Europejski Kodeks Walki z Rakiem. Dokument przekonuje, że - stosując się do jego zaleceń - można zapobiec co drugiemu przypadkowi zachorowania na nowotwory.

(fot. Archiwum)

Naukowcy z KUL będą badać parafie polskie w Stanach Zjednoczonych

Inwentaryzacja źródłowa polskich parafii i kościołów w USA jest celem projektu naukowego, który poprowadzą badacze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W Stanach Zjednoczonych pozostało około 300 polskich parafii, spośród niemal 900 założonych w końcu XIX i na początku XX w.

Kosmiczne pomysły dla szkół

Kosmiczne pomysły dla szkół

Szkoły mogą zgłaszać się do projektu ARISS, w ramach którego będzie można nawiązać łączność radiową z astronautami lub kosmonautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przelatującej nad okolicą.

W Polsce najgorzej dbamy o ludzi starszych

W Polsce najgorzej dbamy o ludzi starszych

Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w UE pod względem troski o ludzi starszych, co negatywnie odbija się na naszej gospodarce – oceniają naukowcy.