Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 grudnia 2017 r.
15:48

Pracownicy Uniwersytetu Medycznego finalistami w konkursie Popularyzator Nauki

0 1 A A
(fot. materiały konkursowe kandydata)

Nauka nie musi być trudna, a poprzez samodzielnie wykonane doświadczenia każdy ma możliwość poczuć się jak prawdziwy naukowiec – mówią pracownicy Katedry i Zakładu Chemii Medycznej UM w Lublinie. Popularyzują naukę, przybliżając dzieciom i dorosłym chemię oraz biochemię człowieka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół pracowników Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie jest finalistą w kategorii Zespół w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zespół lubelskich naukowców to grupa przyjaciół i pasjonatów nauki: dr hab. n. med. Jacek Kurzepa oraz doktorzy n. med.: Anna Boguszewska-Czubara, Anna Hordyjewska, Anna Horecka, Joanna Kocot, Anna Lewandowska, Dorota Luchowska-Kocot i Renata Żelazowska. Jak sami przyznają, tworzą mix chemiczny ze względu na zainteresowania naukowe, ale i różne osobowości.

Popularyzacją nauki zajmują się od 2011 roku. Już ich pierwszy projekt "Sprawdź co jesz, czyli chemia w żywności" w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki – jak przyznają - cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Naukowcy obok warsztatów i zajęć prowadzonych w laboratorium Zakładu, organizują pikniki i konferencje popularyzujące naukę, festiwale nauki oraz zajęcia w szkołach i przedszkolach, aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach miłość do nauki i eksperymentów. Ich wizytówką jest też cykl programów z zakresu biochemii, emitowanych w programie "Login Nauka" w TVP3 Lublin.

W swoich inicjatywach popularyzatorskich chcą pokazać, że nauka nie musi być trudna. "Wspólne eksperymentowanie rozwija umiejętności społeczne i osobiste. Buduje pewność siebie, uczy współpracy, komunikacji, podejmowania inicjatywy, odpowiedzialności. Samodzielne wykonanie eksperymentu pozwala uczniom poczuć się jak prawdziwy naukowiec oraz pokazać, że nauka nie musi być trudna, liczy się tylko forma jej przekazania" - podkreśliła dr n. med. Anna Horecka.

Wspólnie z dziećmi i młodzieżą "poszukują witaminy C", pokazują im "wielobarwny świat chromatografii", wyjaśniają "jak wykryć podstawowe pierwiastki życia", odpowiadają też na z pozoru proste pytanie: "dlaczego krew jest czerwona?".

Docierają ze swoimi projektami do szkół spoza Lublina, aby – jak podkreślają - stwarzać wszystkim uczniom równe szanse w edukacji. I tak uczestnikami projektu "Biochemia i fizjologia - odkrywamy tajemnice człowieka", realizowanego w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy, byli uczniowie ze szkół z Lublina, ale także Piask, Lubartowa, Starego Uścimowa, Świdnika i Jakubowic Konińskich.

Natomiast w zajęciach w ramach projektu "Misja MED: odkrywaM, rozumiEm, Doświadczam", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, biorą udział uczniowie ze szkół z Lublina, Świdnika, Chełma, Krasnegostawu, Tarnobrzega i Ożarowa.

Dr Horecka podkreśla, że badawcze projekty edukacyjne wymagają kreatywnego myślenia oraz wyciągania wniosków na podstawie zaobserwowanych doświadczeń. Jej zdaniem najmłodsi poprzez zabawę szybciej chłoną wiedzę. Młodzież uczy się zaś pracy zespołowej i twórczego rozwiązywania problemów edukacyjnych. "Proponowane przez nas projekty, skierowane do poszczególnych grup wiekowych, są formą kontaktu środowiska naukowego ze społeczeństwem - dziećmi, nauczycielami, zachętą do współpracy, ciekawą ofertą edukacyjną, z której mogą skorzystać wszyscy chętni, niezależnie od wieku i indywidualnych zainteresowań" - dodała dr Horecka.

Lubelscy naukowcy starają się prowadzić zajęcia prostym i zrozumiałym językiem, a poprzez skojarzenia i kolorowe eksperymenty wyjaśniają trudne tematy. "W trakcie prezentacji multimedialnej korzystamy z tablicy interaktywnej. Każde zajęcia urozmaicone są zabawą i quizami chemicznymi. Przygotowaliśmy także Biochemiczne Koło Fortuny, które wykorzystujemy do utrwalenia wiedzy przez dzieci i młodzież" - opowiadała.

Naukowcy nie ukrywają, że najbardziej ich cieszy, gdy sami młodzi ludzie są zadowoleni, że w laboratorium zrozumieli skomplikowane na pozór przemiany zachodzące w organizmie człowieka. Tym bardziej ich to cieszy, że wszystkie działania popularyzatorskie realizują w wolnym czasie, poza zakresem swoich obowiązków.

Zespół pracowników Katedry i Zakładu Chemii Medycznej UM Lublinie od wielu lat uczestniczy w Lubelskim Festiwalu Nauki, Dniach Otwartych UM i Piknikach Naukowych. Na swoim koncie ma też udział w projekcie MNiSW w ramach programu Uniwersytet Młodego Odkrywcy oraz projekcie edukacyjnym w ramach programu POWER – Ścieżki Kopernika, w zajęciach dodatkowych dla szkół ponadgimnazjalnych, czy w Podmoklańskim Festiwalu Nauki. Ich projekty były niejednokrotnie nagradzane jako najlepsze pokazy czy pikniki w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. (PAP)

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Adela Piskorska z AZS UMCS Lublin najlepsza podczas PGE Grand Prix Pucharu Polski

Świetny występ Adeli Piskorskiej w Łodzi, przy okazji PGE Grand Prix Pucharu Polski. Pływaczka AZS UMCS Lublin wygrała klasyfikację na najlepszą zawodniczkę imprezy. Trudno się dziwić skoro wygrywała wszystkie pięć konkurencji, w których startowała.

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Zderzenie busa i samochodu osobowego. Zablokowany jeden pas ruchu

Do kolizji doszło na trasie Zamość-Krasnystaw. Występują utrudnienia w ruchu.

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Tragiczny pożar domu. Strażacy znaleźli ciała dwóch osób

Nocny pożar domu jednorodzinnego w powiecie lubelskim. Łącznie z żywiołem walczyło 11 zastępów straży pożarnej.

Zbigniew Jakubas ma ambitne plany odnośnie Motoru Lublin

Zbigniew Jakubas (Motor Lublin): Miejsca sześć-osiem na koniec sezonu, a za trzy lata europejskie puchary

Wracamy do wywiadu Zbigniewa Jakubasa w Lidze+ Extra. Większościowy udziałowiec i prezes Motoru Lublin w niedzielę wystąpił na antenie Canal Plus Sport. Podczas rozmowy przyznał, jakiego miejsca na koniec sezonu oczekuje od drużyny. Zapewnił także, że Mateusz Stolarski w kolejnych rozgrywkach również będzie prowadził zespół.

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty