![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2025/2025-02/43f596687f5747c7de6f44a3047946a8_std_crd_830.jpg)
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim 123 pracowników otrzymało odznaczenia i podziękowania od wojewody z okazji Akademii Jubileuszowej 105-lecie LUW.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
- 105 lat to poważny jubileusz. Ta instytucja bez ludzi to tak naprawdę tylko infrastruktura, procedury, dokumenty. A najważniejsi w tym wszystkim są właśnie ludzie. Silne państwo to silna administracja, oddani swojej pracy państwowcy, tacy jak Wy – ludzie kompetentni, którzy przez te 105 lat tę historię współtworzyli. Bardzo Wam dziękuję za to, co zrobiliście przez wszystkie lata swojej pracy w Urzędzie - podkreślił podczas uroczystości wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.
Podczas piątkowej uroczystości Krzysztof Komorski ze swoimi zastępcami Wojciechem Wołochem i Andrzejem Majem wręczyli 123 medale i podziękowania obecnym i byłym pracownikom urzędu:
- Medale za Długoletnią Służbę – 32 szt.
- Odznaki honorowe Zasłużony dla Rolnictwa – 2 szt.
- Dyplomy z Medalem 105-lecia LUW w Lublinie – 31 szt.
- Dyplomy uznania z Medalem Wojewody Lubelskiego – 13 szt.
- Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego – 45 szt.
Główne obchody 105. Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się 13 i 14 lutego. Jednak to jeszcze nie koniec. W czerwcu planowane są Dni Otwarte, podczas których mieszkańcy będą mogli zwiedzić siedzibę urzędu przy ul. Spokojnej 4. Dla zwiedzających przygotowano atrakcje, takie jak gry terenowe, które pozwolą lepiej poznać historię i działalność LUW. Z okazji jubileuszu powstała również specjalna gazeta, wzorowana na przedwojennym „Głosie Lubelskim”, która przypomina historię urzędu i jego rolę w regionie. Gazetę można odebrać w siedzibie urzędu lub przeczytać w wersji elektronicznej na stronie internetowej LUW.
Historia gmachu przy ul. Spokojnej 4
Siedziba Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Spokojnej 4 to miejsce o bogatej historii. Gmach został zaprojektowany przez Ignacego Kędzierskiego i oddany do użytku w 1926 roku jako siedziba Izby Skarbowej. Budynek, który początkowo wzbudzał kontrowersje ze względu na błędy konstrukcyjne, dziś jest jednym z najważniejszych zabytków architektury w Lublinie. W czasie II wojny światowej mieściła się tu siedziba gubernatora, a po wojnie budynek stał się siedzibą władz wojewódzkich.
Architekt Ignacy Kędzierski – twórca lubelskiej architektury
Ignacy Kędzierski, architekt gmachu przy ul. Spokojnej 4, był jedną z najważniejszych postaci w historii lubelskiej architektury. Do Lublina przybył w 1920 roku z Krakowa, gdzie zdobył uznanie jako projektant budynków użyteczności publicznej. W Lublinie zaprojektował m.in. Bobolanum, szkoły oraz siedzibę Izby Skarbowej. Jego projekty charakteryzują się harmonijnym połączeniem historycznych elementów zdobniczych z nowoczesnymi rozwiązaniami.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)