Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lutego 2025 r.
16:23

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ten numer każdy zna, ale nie każdy wie, jak powinno się go używać prawidłowo. Aż 60 proc. połączeń to żarty lub głuchy telefon. A jeden telefon może uratować życie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Myślę, że zarówno u operatorów numeru alarmowego 112, jak i dyspozytorów medycznych pracujących w dyspozytorni, ten odsetek wezwań nieuzasadnionych jest dość duży, bo jest to około 60 procent takich zgłoszeń. Operatorzy w szerszym zakresie mają te zgłoszenia i myślę, że u nich bardzo dużo jest telefonów głuchych, zabaw różnego rodzaju, gdy dzieci się bawią telefonami. Do nas te połączenia trafiają od operatorów już w formie konkretnej – mówi Artur Rogowski, kierownik Dyspozytorni Medycznej w Lublinie.

Jak podkreśla Monika Mazek, operatorka numeru alarmowego poza żartami i głuchymi telefonami, zdarzają się również ci, którzy dzwonią, aby po prostu porozmawiać.

- Ludzie dzwonią, żeby sobie porozmawiać. Jeżeli widzimy, że to jest rozmowa, podczas której ktoś chce sobie pożartować, chce nam coś opowiedzieć z życia, co jest nieistotne i my wiemy, że tracimy czas, bo ten człowiek nie potrzebuje żadnej pomocy to my taką osobę żegnamy. Po prostu mówimy, że to nie jest linia do tego rodzaju zgłoszeń – opowiada Monika Mazek.

A tych, którym potrzebna jest prawdziwa pomoc, nie brakuje. Ta praca wymaga od operatora, aby w każdej sytuacji zachował zimną krew i potrafił uspokoić rozmówcę.

- Przede wszystkim panika powoduje to, że nie myślimy logicznie i naszą rolą jest, żebyśmy z tą osobą próbowali porozmawiać spokojnie, uspokoić ją. I teraz jak to zrobić? Do jednego trzeba krzyknąć, a do drugiego trzeba powiedzieć spokojnie. Jak nie pomaga jedna metoda, stosuje się drugą. Jak ta osoba się uspokoi, to my jesteśmy w stanie wydobyć od niej dużo więcej istotnych informacji. Panika jest bardzo złym doradcą – przyznaje Monika Mazek dodając, że poza trudem, jest ogromna satysfakcja z pomocy. - Satysfakcja jest przede wszystkim z tego, że jak się zastanowić nad tą pracą to my faktycznie pomagamy ludziom. Ludzie dzwonią do nas z różnymi problemami. Często są to próby samobójcze i naprawdę taka zwykła rozmowa potrafi doprowadzić do tego, że ten człowiek kończąc tą rozmowę nam podziękuje. I po takiej rozmowie np. 40-minutowej, która jest dla nas bardzo męcząca, ten człowiek mówi, że fajnie się z panią rozmawiało. On nam dziękuje za tą rozmowę i my czujemy, że on już nic sobie nie zrobi i nie ma tych złych myśli.

Dbanie o bezpieczeństwo, trud i poświęcenie, na jakie codziennie decydują się osoby tworzące zespół Centrum Powiadamiania Ratunkowego, było głównym tematem lubelskich obchodów z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Podczas uroczystości, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski podziękował im za ciężką pracę i wręczył wyróżnienia dziesięciu operatorom.

- To są cisi bohaterowie. Ich może nie widać, ale wykonują ogromną pracę. Niewiele osób wie o tym, że jeśli chodzi o średnią ogólnopolską czasu oczekiwania na połączenie z Lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego mamy najniższy w Polsce. To jest poniżej 9 sekund, więc w momentach, kiedy walczymy o zdrowie i życie te ułamki sekund mają ogromne znaczenie, stąd bardzo ważne jest, aby te osoby docenić – podkreśla wojewoda. - Bardzo ważne jest, aby jeszcze zwiększyć nacisk na profilaktykę, na edukację, ponieważ niestety znaczny odsetek tych połączeń okazuje się nieuzasadniony.

W związku z tym, że tak ważne jest edukowanie dzieci na temat używania numeru alarmowego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie zaprasza uczniów do udziału w konkursie. Dzieci z klas 1-4 szkoły podstawowej mają za zadanie stworzyć projekt logo CPR lub numeru 112 w formie papierowej. Starsze dzieci, z klas 5-8 mają wykonać prezentację dotyczącą funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce. Prace papierowe powinny zostać dostarczone do siedziby CPR przy ul. Wojciechowskiej 1, a prezentacje mogą zostać wysłane na adres mail konkurs@lublin.uw.gov.pl. Czas na dostarczenie: do 16 maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

Paweł Łukaszczuk (z prawej) rozegrał znakomite zawody w barwach Sky Jumpers

LNBA: Trwa walka o play-off

Alfachem Team pokonał Polski Cukier Rodmos i jest bardzo blisko awansu do fazy play-off.

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Rząd w przyszłym roku chce podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej – zapowiedział wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Do wyboru mają być cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe.

W środę w Zamościu Szymon Hołownia będzie walczył o głosy wyborców
WYBORY PREZYDENCKIE

Trzaskowski liderem, Mentzen zyskuje, Hołownia jedzie do Zamościa

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski. Ale to Sławomir Mentzen zanotował największy wzrost poparcia. Natomiast Szymon Hołownia w środę odwiedzi Zamość.

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Urząd Miasta Lublin zaprasza dzieci i młodzież do konkursu ekologicznego. Do udziału zachęca kuszącymi nagrodami.

Do Ryk miałoby trafiać od 60 do 80 tys. ton odpadów rocznie. Według Sireco, wysypisko, przy zainwestowaniu w sortownię i zakład przetwarzania, powinno wystarczyć na około 15 lat

Ryki ze śmieciowym problemem. Mieszkańcy nie chcą sortowni

Gminie Ryki grozi zamknięcie komunalnego składowiska odpadów. Lokalne władze rozważają skorzystanie z oferty zagranicznej spółki, która chciałaby przejąć i rozbudować obiekt przy ul. Janiszewskiej. Temu z kolei sprzeciwiają się mieszkańcy. Co zrobi samorząd?

Powrót muzycznych legend
koncert
28 lutego 2025, 18:00

Powrót muzycznych legend

Kobranocka, Proletaryat i Closterkeller na jednej scenie! 28 lutego (piątek) zabiorą nas do czasów, kiedy definiowały polską muzykę rockową lat 80. i 90 i kształtowały masowy gust muzyczny, a utwory takie jak: „Kocham cię jak Irlandię” czy „Hipisówka” okupowały przez wiele tygodni listy przebojów.

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Mammografia pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach, co daje szansę na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Mobilny punkt badań z lekarzem na pokładzie znów parkuje w regionie.

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer
22 lutego 2025, 10:00

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji lubelski oddział PTTK zaprasza na wyjątkowy spacer.

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

Miał ponad 2,5 promila, pojechał na stację po alkohol

A podczas zakupów na stacji paliw w Tomaszowie Lubelskim, proponował innym kierowcom by wypili z nim po piwie.

 Maja Klajda z Łęcznej, Miss Polonia 2024

Chcesz być jak Maja Klajda? Zgłoś się do konkursu Miss Lubelszczyzny

Zostało już tylko kilka dni na zgłoszenie się do konkursu Miss Polonia 2025 Województwa Lubelskiego.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski i prezydent Turcji, Recep Erdogan

Zełenski: Nigdy nie zaakceptujemy żadnych rosyjskich ultimatów

Rozmowy na temat Ukrainy pomiędzy USA a Rosją w Arabii Saudyjskiej toczone są bez udziału Ukrainy, a ta nigdy nie zaakceptuje żadnych rosyjskich ultimatów – oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski.

Narkotyki ukryto w foliowych workach na dnie Zatoki Gdańskiej. W ubiegłym tygodniu zostały wydobyte z wody przez płetwonurków Straży Granicznej

Ponad 100 kg kokainy na dnie Zatoki Gdańskiej

Przechwyciła je Straż Graniczna. To efekt skoordynowanej akcji funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Europolu oraz amerykańskiej Agencji do Walki z Narkotykami (DEA).

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?
CO ROBIĆ

Ferie zimowe: Pierogi, anime i korepetycje. Kiedy i gdzie?

Do tego kawiarenki językowe, wieczory planszówkowe i szydełkowanie. W Lublinie działa osiem Przestrzeni Młodych. Co przygotowały na czas ferii zimowych?

Alkohol, szybkość i płonący samochód

Alkohol, szybkość i płonący samochód

20-latek z Tomaszowa Lubelskiego wsiadł za kierownicę mając blisko 2 promile alkoholu. Taka jazda zakończyła się na drzewie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty