![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Ta przestrzeń powstała w samym sercu miasta, w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ulicy Spokojnej 2. Na 185 metrach kwadratowych powstały dwie w pełni wyposażone sale konferencyjno-warsztatowe i kafejka partycypacyjna.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
– Urban Lab Lublin to nasza najnowsza, największa i najbardziej nowoczesna przestrzeń miejska, dzięki której wzmocnimy działania partycypacyjne i zwiększymy zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców w procesy decyzyjne dotyczące Lublina. Projekt ten wpisuje się nie tylko w priorytety polityki młodzieżowej miasta, ale także wspiera cele Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówił podczas otwarcia prezydent Lublina dr Krzysztof Żuk.
Miejsce będzie dostępne dla wszystkich od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 20. W kafejce będą zbierane pomysły dotyczące przyszłości miasta i jego rozwoju. Ale to jeszcze nie koniec. W przyszłości ma powstać tam jeszcze studio nagraniowe.
– Jestem przekonana, że Urban Lab Lublin stanie się kluczowym narzędziem do budowania partnerskich relacji pomiędzy mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i władzami miasta. Rozwój inicjatyw młodzieżowych nie jest możliwy bez działań na rzecz struktur, w których funkcjonują młodzi ludzie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Cztery filary tematyczne Urban Labu
Działania Urban Labu Lublin koncentrują się na czterech kluczowych obszarach:
- Edukacja obywatelska – rozwijanie świadomości społecznej i kompetencji liderskich.
- Wsparcie akademickie – współpraca uczelni z rynkiem pracy i sektorem innowacji.
- Kompetencje przyszłości – działania na rzecz podnoszenia kwalifikacji młodych ludzi.
- Współzarządzanie miastem – angażowanie mieszkańców w procesy decyzyjne.
Urban Lab – Miasto dla Młodych
Lublin jest pierwszym miastem w Polsce, które uruchomiło Urban Lab w ramach projektu „Miasto dla Młodych”. Projekt realizowany w latach 2025-2028 otrzymał 4,5 mln zł dofinansowania, z czego 3,2 mln zł pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.
– Chcemy stworzyć warunki, w których młodzi mieszkańcy będą mogli aktywnie uczestniczyć w życiu miasta, testować innowacyjne rozwiązania i rozwijać swoje umiejętności – mówi dr Bartosz Piziak z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.
Koncepcja Urban Labu wpisuje się w priorytety polityki młodzieżowej Lublina, określone w dokumencie „Miasto Młodych. Polityka młodzieżowa Lublina” oraz wspiera cele Europejskiej Stolicy Kultury 2029, stanowiąc element zwycięskiej aplikacji.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)