Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

Dzisiaj
16:23

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ten numer każdy zna, ale nie każdy wie, jak powinno się go używać prawidłowo. Aż 60 proc. połączeń to żarty lub głuchy telefon. A jeden telefon może uratować życie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Myślę, że zarówno u operatorów numeru alarmowego 112, jak i dyspozytorów medycznych pracujących w dyspozytorni, ten odsetek wezwań nieuzasadnionych jest dość duży, bo jest to około 60 procent takich zgłoszeń. Operatorzy w szerszym zakresie mają te zgłoszenia i myślę, że u nich bardzo dużo jest telefonów głuchych, zabaw różnego rodzaju, gdy dzieci się bawią telefonami. Do nas te połączenia trafiają od operatorów już w formie konkretnej – mówi Artur Rogowski, kierownik Dyspozytorni Medycznej w Lublinie.

Jak podkreśla Monika Mazek, operatorka numeru alarmowego poza żartami i głuchymi telefonami, zdarzają się również ci, którzy dzwonią, aby po prostu porozmawiać.

- Ludzie dzwonią, żeby sobie porozmawiać. Jeżeli widzimy, że to jest rozmowa, podczas której ktoś chce sobie pożartować, chce nam coś opowiedzieć z życia, co jest nieistotne i my wiemy, że tracimy czas, bo ten człowiek nie potrzebuje żadnej pomocy to my taką osobę żegnamy. Po prostu mówimy, że to nie jest linia do tego rodzaju zgłoszeń – opowiada Monika Mazek.

A tych, którym potrzebna jest prawdziwa pomoc, nie brakuje. Ta praca wymaga od operatora, aby w każdej sytuacji zachował zimną krew i potrafił uspokoić rozmówcę.

- Przede wszystkim panika powoduje to, że nie myślimy logicznie i naszą rolą jest, żebyśmy z tą osobą próbowali porozmawiać spokojnie, uspokoić ją. I teraz jak to zrobić? Do jednego trzeba krzyknąć, a do drugiego trzeba powiedzieć spokojnie. Jak nie pomaga jedna metoda, stosuje się drugą. Jak ta osoba się uspokoi, to my jesteśmy w stanie wydobyć od niej dużo więcej istotnych informacji. Panika jest bardzo złym doradcą – przyznaje Monika Mazek dodając, że poza trudem, jest ogromna satysfakcja z pomocy. - Satysfakcja jest przede wszystkim z tego, że jak się zastanowić nad tą pracą to my faktycznie pomagamy ludziom. Ludzie dzwonią do nas z różnymi problemami. Często są to próby samobójcze i naprawdę taka zwykła rozmowa potrafi doprowadzić do tego, że ten człowiek kończąc tą rozmowę nam podziękuje. I po takiej rozmowie np. 40-minutowej, która jest dla nas bardzo męcząca, ten człowiek mówi, że fajnie się z panią rozmawiało. On nam dziękuje za tą rozmowę i my czujemy, że on już nic sobie nie zrobi i nie ma tych złych myśli.

Dbanie o bezpieczeństwo, trud i poświęcenie, na jakie codziennie decydują się osoby tworzące zespół Centrum Powiadamiania Ratunkowego, było głównym tematem lubelskich obchodów z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Podczas uroczystości, wojewoda lubelski Krzysztof Komorski podziękował im za ciężką pracę i wręczył wyróżnienia dziesięciu operatorom.

- To są cisi bohaterowie. Ich może nie widać, ale wykonują ogromną pracę. Niewiele osób wie o tym, że jeśli chodzi o średnią ogólnopolską czasu oczekiwania na połączenie z Lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego mamy najniższy w Polsce. To jest poniżej 9 sekund, więc w momentach, kiedy walczymy o zdrowie i życie te ułamki sekund mają ogromne znaczenie, stąd bardzo ważne jest, aby te osoby docenić – podkreśla wojewoda. - Bardzo ważne jest, aby jeszcze zwiększyć nacisk na profilaktykę, na edukację, ponieważ niestety znaczny odsetek tych połączeń okazuje się nieuzasadniony.

W związku z tym, że tak ważne jest edukowanie dzieci na temat używania numeru alarmowego, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie zaprasza uczniów do udziału w konkursie. Dzieci z klas 1-4 szkoły podstawowej mają za zadanie stworzyć projekt logo CPR lub numeru 112 w formie papierowej. Starsze dzieci, z klas 5-8 mają wykonać prezentację dotyczącą funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce. Prace papierowe powinny zostać dostarczone do siedziby CPR przy ul. Wojciechowskiej 1, a prezentacje mogą zostać wysłane na adres mail konkurs@lublin.uw.gov.pl. Czas na dostarczenie: do 16 maja.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Van Gogh w Filharmonii Lubelskiej
spektakl
22 lutego 2025, 19:00

Van Gogh w Filharmonii Lubelskiej

Największe dzieła jednego z najwybitniejszych malarzy, a do tego choreografia, która łączy elementy tradycyjnego i nowoczesnego widowiska tanecznego, to niektóre z elementów spektaklu baletowego „Van Gogh”, który odbędzie się 22 lutego w Filharmonii Lubelskiej.

ilustracyjne

Gmina łączy siły z województwem, żeby wybudować ścieżkę rowerową

Przy budowie ścieżki rowerowej gmina połączy siły z województwem lubelskim. Najpierw powstanie projekt, a później Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosi przetarg na budowę.

Noc Kultury 2024

Noc Kultury: Mają już 116 pomysłów na tegoroczną edycję

Cieszy nas, że tak wielu osobom zależy na wspólnym kształtowaniu tej jedynej i niepowtarzalnej nocy w roku – mówią dyrektorki festiwalu. Co już wiadomo o tegorocznej Nocy Kultury?

Słońce i zimna woda. Powiatowe morsowanie w Janowicach
galeria

Słońce i zimna woda. Powiatowe morsowanie w Janowicach

Kilkadziesiąt osób weszło w niedziele do wody. "Morsuj zdrowo powiatowo" to nazwa pierwszej edycji wydarzenia organizowanego w Janowicach przez starostwo w Puławach.

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Ten lek działa na wszystkie typy grypy. Kiedy będzie dostępny w aptekach?

Teraz na grypę w Polsce choruje 300 tys. osób. Jednak pacjenci w wielu miejscach w Polsce mają problem ze zrealizowaniem recepty na Oseltamiwir. Nowe dostawy preparatu mają dotrzeć do aptek w piątek.

Civilization VII
GRAMY
film

Civilization VII: Premiera dla tych, którzy chcą wszystkim rządzić (wideo)

Oczekiwania: masa zawartości, masa frajdy i jeszcze jedna tura. Rzeczywistość: drogo, mało, a recenzje są na razie mocno „mieszane”. Dziś premiera gry Civilization VII.

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Młodzieżowiec zamienił Chełmiankę na Świdniczankę

Zgodnie z zapowiedziami Oliwier Konojacki zamienia jednego trzecioligowca z naszego regionu na innego. 19-latek na zasadzie wypożyczenia przenosi się z Chełmianki do Świdniczanki.

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Badanie piersi. Blisko i za darmo

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet. Im szybciej postawiona zostanie diagnoza, tym mniej radykalne i skuteczniejsze leczenie. Zobacz, gdzie możesz zrobić badania profilaktyczne w regionie.

Sygnał do tej pory wygrał trzy z czterech zimowych sparingów

Sygnał Lublin w zimie pracuje nad defensywą. „Obrona to nasza pięta achillesowa”

Sygnał zakończył pierwszą rundę w IV lidze na jedenastym miejscu w tabeli. Zazwyczaj to byłaby bezpieczna lokata, ale nie w tym sezonie. Reorganizacja rozgrywek i lokaty w strefie spadkowej Lewartu i Świdniczanki oznaczają, że czwartoligowców wiosną czeka zażarta walka o utrzymanie.

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Chciał kupować taniej. Wpadł z klejem i kodami kreskowymi

Powycinane kody kreskowe i klej w sztyfcie - taki "pomysł na zakupy" miał 31-letni mieszkaniec powiatu tomaszowskiego.

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
ZDJĘCIA
galeria

Jeden telefon może uratować życie. Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

Ten numer każdy zna, ale nie każdy wie, jak powinno się go używać prawidłowo. Aż 60 proc. połączeń to żarty lub głuchy telefon. A jeden telefon może uratować życie

2 Lubelska Brygada OT wdraża program GP-R K9 od 2022 roku.
NA TROPIE

K9: Szybkie trójki w akcji, czyli przygotowanie do najważniejszego egzaminu

Kiepskie warunki pogodowe, trudny teren i poszukiwanie zaginionej. Wszystko w ramach przygotowań do państwowego egzaminu psów ratowniczych. Tak ćwiczyła Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

Lublin upamiętni Polaków deportowanych na Sybir

W środę - 12 lutego - w Lublinie zaplanowano uroczystości upamiętniające masowe deportacje Polaków na Sybir. Obchodom towarzyszyć będą wystawy, wykłady oraz wydarzenia edukacyjne.

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

Złamała zakaz prowadzenia pojazdów. Grozi jej kolejny, już piaty

A ponieważ już wcześniej łamała nałożone zakazy, to grozi jej też kara do 5 lat więzienia i wysoka grzywna.

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na krajowej 12. Droga Lublin-Radom zablokowana

Wypadek na trasie Lublin-Radom. W Zarzeczu za Puławami zderzyły się dwa samochody marki audi. Poszkodowanych zostało trzy osoby. Droga zablokowana jest w obydwu kierunkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

86,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

145,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

15,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

155,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

179,00 zł

Komunikaty