![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Pacjenci Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie mogą korzystać z nowoczesnych przestrzeni Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych. Modernizacja zwiększyła powierzchnię oddziału, liczbę łóżek oraz poprawiła komfort hospitalizacji i skuteczność leczenia.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Pacjenci z chorobami nerek i dróg moczowych mogą już korzystać z przebudowanych i zmodernizowanych przestrzeni Klinicznego Oddziału Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Dzięki zakończeniu drugiego etapu inwestycji powierzchnia oddziału wzrosła z 472 m² do 722 m², a liczba łóżek zwiększyła się z 20 do 29.
Modernizacja była częścią projektu „Ponadregionalne Uniwersyteckie Centrum Nefrologii i Hemodializ”, którego pierwszym etapem było oddanie do użytku nowej Stacji Hemodializ pod koniec 2023 roku. W ramach inwestycji zwiększono liczbę stanowisk hemodializ z 13 do 19, w tym stanowiska dla pacjentów zakaźnych. Szpital zakupił także nowoczesny sprzęt medyczny.
W ramach modernizacji oddziału:
- zmodernizowano i powiększono przestrzeń oddziału
- utworzono łazienki w salach chorych
- zwiększono liczbę łóżek z 20 do 29
- utworzono izolatkę do hospitalizowania pacjentów zakaźnych
- przystosowano ośrodek, zwiększając jego dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami
- zakupiono nowoczesną aparaturę medyczną, w tym kardiomonitory, pompy infuzyjne
- aparaty EKG i USG czy stół zabiegowy
Prof. dr hab. Marek Babicz, pacjent oddziału, który z powodu niewydolności nerek leczy się w USK nr 4 w Lublinie od 2015 roku podkreśla znaczącą poprawę warunków hospitalizacji.
- Na nowym oddziale jestem po raz pierwszy. Jestem zachwycony. Jest czysto, wręcz sterylnie, jest cisza, dużo przestrzeni, ale także taka wizualna czystość, świeżość. Najważniejsze jednak, że w każdej sali jest łazienka, bo wcześniej była jedna na korytarzu. Niesłychanie ułatwia to funkcjonowanie, szczególnie pacjentom na sali dializy otrzewnowej, którzy szczególnie muszą się wystrzegać bakterii i wirusów - mówi pacjent.
Jak podkreśla prof. Załuska, kierownik oddziału, dzięki modernizacji, lubelski ośrodek dla pacjentów nefrologicznych jest jednym z najnowocześniejszych w kraju.
- […] Oddział po przebudowie jest niezwykle estetyczny, wyposażony w najlepszy sprzęt i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wzrósł komfort pacjentów. Dzięki podwyższonemu standardowi możemy w pełni realizować potencjał pracującego tu zespołu – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, kierownik oddziału i rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - To wszystko pozwala nam na pełne, wysoce specjalistyczne leczenie pacjentów, a leczymy bardzo trudne przypadki, takie jak choroby rzadkie typu choroba Fabry’ego, cystynoza czy zespół hemolityczno-mocznicowy. W celu pomocy takim pacjentom rozwijamy programy lekowe. Ponadto teraz na naszym oddziale w znacznie lepszych warunkach możemy przygotowywać pacjentów do przeszczepów nerki, a tych procedur z roku na rok w USK nr 4 w Lublinie przybywa – tłumaczy prof. Załuska.
W Ponadregionalnym Uniwersyteckim Centrum Nefrologii i Hemodializ są realizowane:
- kompleksowa opieka w obszarze priorytetowym, w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia chorób nerek
- wykonywanie biopsji nerki, leczenie nerkozastępcze (hemodializa, dializa otrzewnowa: CADO, ADO) oraz leczenie powikłań z nim związanych w ramach rozwoju oraz rozbudowy Ośrodka Ambulatoryjnej Dializoterapii Otrzewnowej
- wykonywanie zabiegów plazmaferezy
- kwalifikacja biorcy do przeszczepu nerki, kwalifikacja żywego dawcy do przeszczepu nerki opieka nad pacjentami po przeszczepie nerki (leczenie powikłań, opieka nad chorymi z obniżoną odpornością w wyniku leczenia immunosupresyjnego)
- diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego
- programy lekowe
- współpraca z ośrodkami transplantacyjnymi na terenie całej Polski
Oddział zatrudnia 14 lekarzy nefrologów, 5 transplantologów, 5 specjalizujących się w nefrologii, 5 rezydentów oraz 16 pielęgniarek specjalistycznych.
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)