Zostały już formalnie przekazane, ale jeszcze czeka je dokładna analiza. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie wzbogaciło się o nowe eksponaty.
Są to, jak z radością informuje placówka, "wyjątkowe zabytki archeologiczne". Odnaleziono je na terenie województwa. Czasem na te skarby natrafiano zupełnie przypadkowo, a kiedy indziej odnajdywali je poszukiwacze, prowadzący prace w terenie z użyciem wykrywacza metali.
Na podstawie decyzji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków eksponaty te zostały już przekazane Muzeum Regionalnemu w Krasnymstawie.
"Teraz zabytki czeka szczegółowa analiza, aby lepiej poznać ich przeszłość i znaczenie" - podaje placówka, prezentując galerię zdjęć nabytków uwiecznionych na zdjęciach przez dr Konrad Grochecki.
Krasnostawskie Muzeum dzięki temu podarunkowi od koncerwatora wzgogaciło się o prawdziwe "perełki". W kolekcji znajdą się:
- krzemienna siekierka z miejscowości Wirkowice Pierwsze, gm. Izbica - odkryta przypadkowo i przekazana przez pana Marcina Janowicza.
- żelazna siekiera z okolic Krasnegostawu, gm. loco.
- żelazna głowica buławy z gwoździem z okolic miejscowości Gorzków, gm. loco.
- żelazny grot z terenów leśnictwa Krzczonów - pozyskany podczas poszukiwań z użyciem wykrywaczy metal
- żelazny grot z miejscowości Krzczonów Sołtysy, gm. Krzczonów - również pozyskany podczas poszukiwań z użyciem wykrywaczy metalo
- ostroga żelazna z miejscowości Chmiel Drugi, gm. Jabłonna, Las Piotrkówek - znaleziona podczas poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali