![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
![Zdjęcie ilustracyjne](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/news/2021/2021-06/2256ab073749d3ec5f95f9a19c985e3a_std_crd_830.jpg)
Niemcy to w tym roku najpopularniejszy kierunek sezonowych wyjazdów zarobkowych Polaków – tak wynika z najnowszego raportu europa.jobs.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Już ponad 40 proc. ankietowanych Polaków wskazało Niemcy jako cel tegorocznego wyjazdu do pracy sezonowej. Powodem są nie tylko wysokie zarobki, ale też lokalizacja (można tam szybko dojechać) i fakt, że w Niemczech jest największa Polonia w Europie. Co istotne, od 30 maja, Polska przestała być krajem podwyższonego ryzyka. W związku z tym, przy wjeździe do Niemiec nie musimy mieć negatywnego testu na koronawirusa i nie obowiązuje kwarantanna.
Ile zarobisz
Wynagrodzenie w Niemczech jest zróżnicowane pod względem branży, doświadczenia pracownika i regionu, podlega też tzw. układom taryfowym, które je precyzyjnie określają. Np. stawki za pracę w landach wschodnich są generalnie niższe niż te obowiązujące w landach zachodnich ze względu na historycznie uwarunkowane różnice w rozwoju ekonomicznym.
W Niemczech istnieje również nowo ustalona, ogólnokrajowa kwota płacy minimalnej, która w tym roku wynosi 9,5 euro brutto (w lipcu ma być podniesiona do 9,6 euro).
Kto, ile (stawki minimalne brutto)
- Pracownik budowlany 12,85 euro
- Malarz 11,10 euro
- Opiekun/ka osoby starszej 11,60 euro (landy zachodnie i Berlin) lub 11,20 euro (landy wschodnie)
- Sprzątanie 11,11 euro
- Dekarz 12,60 euro
- Elektromonter 12,40 euro
Na wysokość stawki może mieć także wpływ znajomość języka niemieckiego. W dalszym ciągu jest sporo ofert pracy, gdzie język nie jest wymagany, ale w takich przypadkach nie należy spodziewać się wyższej stawki czy lepszego stanowiska. Warto szukać zatrudnienia w mniejszych miejscowościach. Głównie ze względu na niższe koszty życia oraz większe zapotrzebowanie na pracowników. Średnie miesięczne wynagrodzenie w Niemczech wynosi ok. 3000 – 3500 euro brutto.
Średnie stawki godzinowe brutto
- Praca na magazynie 11,4 euro
- Produkcja 11,9 euro
- Pracownik ogólnobudowlany 12,13 euro
- Ślusarz-spawacz 14,7 euro
- Opiekun/ka osoby starszej 11,6 euro
- Ogrodnictwo/zbiory 10,1 euro
Czas pracy
Podobnie jak w wielu krajach UE, pobyt i praca w Niemczech w terminie do 3 miesięcy są możliwe bez dodatkowych formalności. Natomiast jeżeli planujemy zostać na dłużej, warto wyrobić następujące dokumenty: niemiecki NIP (Steuer-ID), karta podatkowa (Lohnsteuerkarte), niemiecki numer ubezpieczenia społecznego (Sozialversicherungsnummer), Przynależność do kasy zdrowia (Krankenkasse).
Tygodniowy czas pracy w Niemczech to około 39 godzin, choć często spotykany jest także 40-godzinny tydzień pracy. Tak, jak w Polsce pracownikowi w każdym dniu pracy należy się przerwa, a jej długość oraz inne informacje dotyczące czasu i harmonogramu pracy zależy od regulaminu obowiązującego w danym przedsiębiorstwie. Urzędy i biura otwierane są zazwyczaj o godzinie 9, przy czym około godziny 12.30 stosuje się przerwy obiadowe (Mahlzeit).
Na niemieckim rynku pracy nie brakuje ofert m.in. w branży produkcyjnej, budowlanej czy medycznej. Pracowników poszukuje się m.in. na stanowiskach: opiekun/ka osoby starszej, pielęgniarka, personel restauracji/hotelu, mechanik/inżynier, hydraulik, elektryk.
Źródło: europa.jobs
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)